Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Robert Makłowicz nigdy nie powiedział, że “urodził się niestety Polakiem”

Robert Makłowicz nigdy nie powiedział, że “urodził się niestety Polakiem”

Po prawie roku Robert Makłowicz i jego fałszywy cytat po raz kolejny podbijają media społecznościowe. Przypisywana dziennikarzowi kulinarnemu antypolska wypowiedź budzi spore emocje wśród internautów. Jest to kolejny przykład na to, że wiele osób bezkrytycznie przyjmuje cytaty przypisywane znanym osobom jako prawdziwe.

Teza:
Robert Makłowicz powiedział: „Wielokrotnie mówiłem Państwu, jak ważne jest odpowiednie umycie składników przed rozpoczęciem przyrządzania. Niestety, są brudy, których nie da się zmyć. Ja, na przykład, urodziłem się niestety Polakiem — tego brudu nie zmyłaby nawet ciepła woda.”

Na krążącej w Internecie grafice widnieje Robert Makłowicz w białej koszuli oraz kapeluszu. Obok jego wizerunku znajduje się przypisana mu wypowiedź o mocno antypolskim charakterze. Obrazek w ostatnich dniach udostępniany był w mediach społecznościowych setki razy. Możemy znaleźć go na Twitterze (np. tutaj oraz tutaj), a także Facebooku.

Robert Makłowicz nigdy nie powiedział, że "urodził się niestety Polakiem"
Źródło: twitter.com

Setki komentarzy od oburzonych użytkowników mediów społecznościowych wskazują jednoznacznie, że wiele osób uwierzyło w prawdziwość tego cytatu. Liczni internauci w sposób wulgarny atakowali dziennikarza, nie zadając sobie trudu, by zweryfikować prawdziwość powielanej grafiki.

Robert Makłowicz nigdy nie powiedział, że "urodził się niestety Polakiem"
Źródło: facebook.com

Robert Makłowicz — fałszywy cytat

W rzeczywistości dziennikarz kulinarny nigdy nie wypowiedział ani nie napisał przypisywanych mu słów. Nie znajdziemy ich nigdzie poza krążącą w Internecie grafiką. Sam zainteresowany rok temu zaprzeczył na łamach Konkret24, aby kiedykolwiek padła z jego ust taka wypowiedź:

To jest fałszywka oczywiście. Kompletna bzdura. Nigdy nic takiego nie powiedziałem.(…)Ktoś to wymyślił od A do Z.(…)Gdybym wiedział, kto to zrobił, to bym go chętnie podał do sądu.

Sama grafika krąży w Internecie co najmniej od kwietnia 2021 roku. Liczne portale, a także użytkownicy mediów społecznościowych dementowali ją wielokrotnie. Wszystko wskazuje na to, że jest ona formą trollingu. Stworzono ją specjalnie w taki sposób, aby budziła kontrowersje i wywoływała skrajne emocje. Jak podaje Konkret24, jest ona wzorowana na memach parodiujących twórczość Paolo Coelho.

Część kont w mediach społecznościowych powiela omawianą grafikę po raz kolejny. Bez żadnej refleksji podaje ją rok później, znów nie upewniając się, czy ma ona cokolwiek wspólnego z prawdą.

Robert Makłowicz nigdy nie powiedział, że "urodził się niestety Polakiem"
Źródło: twitter.com

Podsumowanie

Kolejny raz fałszywy cytat znanej osoby udostępniany jest w mediach społecznościowych bez żadnej refleksji. Jak zawsze przestrzegamy, by wszelkie wypowiedzi tego typu weryfikować, zanim udostępni się je dalej. Często nie reprezentują one poglądów wyznawanych przez daną osobę, a mogą być przyczyną hejtu i po prostu wprowadzać w błąd nieświadomych użytkowników Internetu, w szczególności osoby starsze.

Źródła

Konkret24: https://konkret24.tvn24.pl/polska/urodzilem-sie-niestety-polakiem-robert-maklowicz-nie-wypowiedzial-tych-slow-ra1107793-5791322

Komentarze

Absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył historię ze specjalizacją w zakresie Powstania Chmielnickiego oraz ogólną historią wojskowości. Działacz społeczny, pracował dla kilku organizacji pozarządowych, zajmujących się pomocą opuszczonym i osieroconym dzieciom. W fakenews.pl od grudnia 2020 roku. Prywatnie jego pasją jest muzyka, interesuje się również historią transportu, nowymi technologiami oraz astronomią. Email: mzadroga(at)fakenews.pl