Po prawie roku Robert Makłowicz i jego fałszywy cytat po raz kolejny podbijają media społecznościowe. Przypisywana dziennikarzowi kulinarnemu antypolska wypowiedź budzi spore emocje wśród internautów. Jest to kolejny przykład na to, że wiele osób bezkrytycznie przyjmuje cytaty przypisywane znanym osobom jako prawdziwe.
Na krążącej w Internecie grafice widnieje Robert Makłowicz w białej koszuli oraz kapeluszu. Obok jego wizerunku znajduje się przypisana mu wypowiedź o mocno antypolskim charakterze. Obrazek w ostatnich dniach udostępniany był w mediach społecznościowych setki razy. Możemy znaleźć go na Twitterze (np. tutaj oraz tutaj), a także Facebooku.
Setki komentarzy od oburzonych użytkowników mediów społecznościowych wskazują jednoznacznie, że wiele osób uwierzyło w prawdziwość tego cytatu. Liczni internauci w sposób wulgarny atakowali dziennikarza, nie zadając sobie trudu, by zweryfikować prawdziwość powielanej grafiki.
Robert Makłowicz — fałszywy cytat
W rzeczywistości dziennikarz kulinarny nigdy nie wypowiedział ani nie napisał przypisywanych mu słów. Nie znajdziemy ich nigdzie poza krążącą w Internecie grafiką. Sam zainteresowany rok temu zaprzeczył na łamach Konkret24, aby kiedykolwiek padła z jego ust taka wypowiedź:
To jest fałszywka oczywiście. Kompletna bzdura. Nigdy nic takiego nie powiedziałem.(…)Ktoś to wymyślił od A do Z.(…)Gdybym wiedział, kto to zrobił, to bym go chętnie podał do sądu.
Sama grafika krąży w Internecie co najmniej od kwietnia 2021 roku. Liczne portale, a także użytkownicy mediów społecznościowych dementowali ją wielokrotnie. Wszystko wskazuje na to, że jest ona formą trollingu. Stworzono ją specjalnie w taki sposób, aby budziła kontrowersje i wywoływała skrajne emocje. Jak podaje Konkret24, jest ona wzorowana na memach parodiujących twórczość Paolo Coelho.
Część kont w mediach społecznościowych powiela omawianą grafikę po raz kolejny. Bez żadnej refleksji podaje ją rok później, znów nie upewniając się, czy ma ona cokolwiek wspólnego z prawdą.
Podsumowanie
Kolejny raz fałszywy cytat znanej osoby udostępniany jest w mediach społecznościowych bez żadnej refleksji. Jak zawsze przestrzegamy, by wszelkie wypowiedzi tego typu weryfikować, zanim udostępni się je dalej. Często nie reprezentują one poglądów wyznawanych przez daną osobę, a mogą być przyczyną hejtu i po prostu wprowadzać w błąd nieświadomych użytkowników Internetu, w szczególności osoby starsze.
Źródła