Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nie, liczba Polaków w Norwegii nie zmniejsza się

Nie, liczba Polaków w Norwegii nie zmniejsza się

28 grudnia media obiegła informacja o powrotach Polaków z emigracji w Norwegii. W artykułach prasowych można było przeczytać o powodach rzekomych powrotów, którymi były wzrost płac w Polsce oraz spadek wartości norweskiej korony. Postanowiliśmy sprawdzić dane statystyczne i na ich podstawie wyjaśnić, czy rzeczywiście liczba Polaków w Norwegii zmniejsza się, jak sugerują to portale informacyjne.

Powrót Polaków z Norwegii
Źródło: wPolityce

Portale informacje piszące o powrotach Polaków z norweskiej emigracji powoływały się na NRK, publicznego nadawcę radiowo-telewizyjnego.
Oryginalny tytuł artykułu norweskiej telewizji brzmi dokładnie tak samo, jak większość jego polskich odpowiedników.

Polske arbeidarar pakkar og reiser heim frå Noreg

Tłumaczenie:

Polscy pracownicy pakują się i wracają do domu z Norwegii

Teza:
Liczba Polaków w Norwegii zmniejsza się.

NRK przeprowadziła wywiad z polskim hydraulikiem, Wojciechem Persińskim, który powołał się na wielu swoich znajomych, którzy opuścili Norwegię i wyjechali do pracy w Niemczech lub Polski ze względu na wzrost wynagrodzeń w tych krajach w ostatnich latach.
Spadek popularności Norwegii jako kierunku emigracji zarobkowej potwierdzono również w rozmowie z kilkoma miejscowymi pracodawcami. Wszystkie polskie portale informacyjne, takie jak TVP Info, wPolityce, Business Insider, Money.pl, Dziennik.pl, Fakt, Nasz Dziennik, czy TVN24 przeredagowały artykuł telewizji NRK, nie sprawdzając, czy informacje te mają swoje potwierdzenie w oficjalnych statystykach. Redakcja Super Expressu pisze nawet szoku spowodowanym masowym powrotem Polaków.

Polacy wracają z emigracji z Norwegii
Źródło: TVP Info

Dane norweskiego Centralnego Urzędu Statystycznego (SSB)

Polacy od 2008 roku, kiedy wyprzedzili liczbowo Szwedów, są najliczniejszą grupą imigrantów w Norwegii. Dane z marca 2021 wskazują, że populacja Polaków wyniosła 117 331 i jest to historycznie największa liczba, co przedstawia poniższy wykres.

Populacja Polaków w Norwegii
Źródło: SSB

Kolejny wykres przedstawia dynamikę migracji Polaków do Norwegii. Dane norweskiego Centralnego Urzędu Statystycznego wskazują, że od 2011 roku, corocznie można było zauważyć coraz mniejsze, ale mimo wszystko przyrosty liczebności Polaków w tym kraju. Oznacza to, że o ile dynamika imigracji netto spada, nie licząc wzrostu w 2019 roku, to nie było roku, w którym więcej Polaków opuściłoby Norwegię, niż by się w niej osiedliło.

Migracja netto Polaków w latach 2004-2020
Źródło: SSB

Częściowe dane z 2021 roku

Z dostępnych na SSB danych wynika, że przez dziewięć miesięcy 2021 roku, liczba polskich imigrantów wzrosła o 1589 osób. Porównując tylko 3 kwartały z tego roku do całego 2020 (liczba polskiej migracji netto wyniosła wtedy 743 osoby), w Norwegii zostało ponad dwa razy więcej Polaków. Jedynie w drugim kwartale 2021 r. więcej Polaków wyjechało z Norwegii, niż przyjechało do tego kraju, jednak sumarycznie, liczba polskich migracji netto była w tym roku dodatnia.

Imigracja netto w 2021
Źródło: SSB

Podsumowanie

Redakcja NRK tytułując swój artykuł o wyjeździe Polaków z Norwegii, powołała się na kilka rozmów z osobami związanymi z rynkiem pracy w tym kraju, jednak nie skorzystała z danych udostępnionych publicznie przez norweski Centralnych Urząd Statystyczny (NRK).

Przedruki zagranicznych artykułów są bardzo często wykorzystywane przez portale internetowe. Przy niewielkim wysiłku wymagającym tylko tłumaczenia i ewentualnego przeredagowania tekstu, otrzymuje się publikację gotową do umieszczenia na stronach serwisów informacyjnych.

Żadna z polskich redakcji nie sprawdziła, czy informacja oparta na kilku wywiadach o powrotach Polaków z Norwegii ma swoje pokrycie w oficjalnych statystykach i jest prawdziwa, mimo tego, że dane te są łatwo dostępne.

Źródła

NRK: https://www.nrk.no/vestland/no-droppar-polske-arbeidarar-noreg-_-dei-vil-heller-jobba-naermare-heimlandet-1.15736868

SSB: https://www.ssb.no/en/statbank/table/05183/tableViewLayout1/

SSB: https://www.ssb.no/en/statbank/table/05476/chartViewLine/

SSB: https://www.ssb.no/en/statbank/table/11327/tableViewLayout2/

SSB: https://www.ssb.no/en/statbank/table/05476/tableViewLayout1/

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl