Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Modelką na zdjęciu nie jest Lotta Volkova

Modelką na zdjęciu nie jest Lotta Volkova

W listopadzie głośnym echem odbiła się kampania reklamowa domu mody Balenciaga, przedstawiająca dzieci trzymające pluszowe misie w uprzężach i siatkowych topach w stylu BDSM. Balenciaga wydała oświadczenie, w którym przyznaje się do błędu oraz przeprasza za kampanię. Sprawę skomentowała piosenkarka Edyta Górniak. Na swoim Instagramie zamieściła grafikę przedstawiającą modelkę (rzekomo ma to być Lotta Volkova) trzymającą dwie lalki pomalowane na czerwono. Grafikę opatrzyła następującym opisem:

Sprytne. Z jednej strony prowokacja – z drugiej, świadome przyzwyczajenie oczu dzieci do treści, kolorów i symboli antychrysta. Nie mogą już pewnych wątków ukryć, to chcą znormalizować Antychryst był zawze inteligenty… (pisownia oryginalna)

W artykule wyjaśniamy pochodzenie zdjęcia oraz kim naprawdę jest występująca na nim modelka.

Edyta Górniak / Lotta Volkova
Źródło: Instagram/Górniak
Teza:
Zdjęcie przedstawia modelkę Lottę Volkovą, główną projektantkę Balenciagi

Zdjęcie w fałszywym kontekście

Jeden z popularniejszych postów na Twitterze ze zdjęciem niewłaściwie przypisanym Lotcie Volkovej został podany dalej ponad 26 tysięcy razy i zdobył ponad 67 tysięcy polubień. Mimo późniejszego sprostowania tweet z fałszywą informacją nadal widnieje na koncie @curioslight. W tym samym błędnym kontekście post z dużymi zasięgami zamieścił m.in. zawodnik MMA, Jake Shields. Artykuły ze zdjęciem modelki błędnie opisanej jako Volkova opublikowały też liczne serwisy internetowe, np. arabski Al Bawaba, francuski PurePeople czy argentyński Qpasó. Portal natemat.pl zacytował Edytę Górniak, również pisząc, że na zdjęciu jest Lotta Volkova: “Volkova ma zakrwawione ręce. Nie wiadomo, z jakiej sesji pochodzi kadr”.

Lotta Volkova - Dezinformacja curioslight
Źródło: Twitter/curioslight

Sesja projektanta Sheguang Hu

Technika odwrotnego wyszukiwania obrazem zaprowadza nas do postu projektanta mody Sheguang Hu oraz sesji jego kolekcji z 31 marca 2016, która odbyła się w Pekinie. Obszerną fotorelację z tego pokazu opublikował m.in. Daily Mail. Skrót wideo z krwistego pokazu można obejrzeć na YouTube na koncie agencji AFP.

Czerwona Hu Sheguang
Źródło: Facebook/Hu Sheguang

Kim jest modelka na zdjęciu?

Wyszukując informacje po nazwisku projektanta makabrycznej kolekcji, natrafiliśmy na profil modelki Sashy Smirnovej. Artystka opublikowała na Facebooku post, w którym informuje, że to ona jest bohaterką głośnego zdjęcia. Potwierdziła to również w bezpośredniej rozmowie z nami.

Sasha Smirnova
Źródło: Facebook/Sasha Smirnova

Chociaż trudno odmówić pewnego podobieństwa Sashy Smirnovej do Lotty Volkovej, to jednak media oraz osoby publiczne powinny z większą starannością opisywać zdjęcia znalezione w Internecie.

Sasha Smirnova
Źródło: Facebook/Sasha Smirnova

Lotta Volkova – kontrowersje

Lotta Volkova była stylistką Balenciagi oraz Adidasa. Posiada prywatne konto na Instagramie, na którym zamieszcza kontrowersyjne treści. Poniżej przykład fotografii opatrzonej hashtagiem #caniballotta.

Lotta Volkova
Źródło: Instagram/LottaVolkova

Podsumowanie

Krążąca w Internecie fotografia przedstawiająca modelkę w czerwonym stroju z dwiema lalkami i zakrwawionymi rękami pochodzi z pokazu mody, który odbył się w 2016 roku w Pekinie, i nie ma nic wspólnego z Lottą Volkovą ani domem mody Balenciaga. Jak informuje Newsweek, Volkova zakończyła współpracę z Balenciagą w 2018 roku.

W rzeczywistości modelką widoczną na zdjęciu jest Sasha Smirnova.

Źródła

NYP: https://nypost.com/2022/11/22/balenciaga-pulls-controversial-bear-ads-amid-child-abuse-fears/

Daily Mail: https://www.dailymail.co.uk/femail/article-3517748/Hu-Shegang-s-Chinese-Fashion-Week-saw-models-clutching-demonic-dolls-sprouting-devil-s-horns.html

Newsweek: https://www.newsweek.com/balenciaga-fashion-lotta-volkova-controversy-instagram-1762772

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl