Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Mężczyzna z siekierą atakujący policjantów to Polak

Mężczyzna z siekierą atakujący policjantów to Polak

3 maja dużą popularnością w mediach społecznościowych cieszyło się wideo przedstawiające półnagiego mężczyznę wymachującego siekierą na ulicy. Zdarzenie miało miejsce dzień wcześniej. Zaatakowani zostali policjanci, którzy zabezpieczali finał Pucharu Polski w Warszawie. W poście na facebookowym profilu Miejski Reporter napisano, że mężczyzna był rzekomo Ukraińcem. Sprawę podchwyciło ogólnopolskie Radio Eska, które podało tę niezweryfikowaną informację dalej. Jak się okazało, mężczyzna to Polak i jest dobrze znany warszawskiej Policji. W artykule wyjaśniamy, skąd wzięła się ta dezinformacja.

Mężczyzna z siekierą w radiu eska
Źródło: eska.pl
Teza:
Obywatel Ukrainy zaatakował policjantów siekierą!

Mężczyzna z siekierą

Administrator strony Miejski Reporter na Facebooku zamieścił o godz. 10:28 wpis zaczynający się słowami: “Obywatel Ukrainy zaatakował policjantów siekierą”. Niecałe dwie godziny później Radio Eska identycznie zatytułowało swój artykuł, nadając mu rangę informacji prasowej. Narracja ta szybko rozpowszechniła się również na Twitterze w postaci screenów artykułu stacji radiowej [1, 2, 3].

Mężczyzna z siekierą
Źródło: FB Miejski Reporter/ESKA.pl

Portal wRealu24.pl w czwartek 4 maja przygotował materiał wideo. Zapowiadała go poniższa grafika. Dominik Cwikła, prowadzący program Przegląd Mediów, przytoczył aktualizację artykułu z Najwyższego Czasu, według której mężczyzna z siekierą okazał się Polakiem. Skomentował to jednak następującymi słowami:

Oficjalne ustalenie jest, że to jest Polak, ale w sumie jak to jest wiarygodne to kwestia wtórna. Początkowo wszyscy mówią o obcokrajowcu. Każdemu może coś do głowy głupiego strzelić, ale żeby tak się zachowywać ciężko mi o to Polaka podejrzewać. Tymczasem na wschodzie to byłoby możliwe.

wRealu o Mężczyźnie z siekierą
Źródło: Twitter/wRealu24.tv

Poprosiliśmy o wyjaśnienie administratora profilu Miejski Reporter, skąd wzięła się plotka, że mężczyzna z siekierą jest obywatelem Ukrainy. Poniżej przedstawiamy pełną odpowiedź. Wynika z niej, że wzmianka o narodowości pochodziła od bliżej nieokreślonych, anonimowych źródeł.

Miejski reporter o mężczyźnie z siekierą
Źródło: Miejski Reporter/Odpowiedź mailowa

Radio Eska zaktualizowało swój artykuł następnego dnia. Napisało w nim:

Początkowo media podawały, że za atakiem stoi obywatel Ukrainy, policja wyjaśniła jednak, że to 44-letni Polak, mieszkaniec Warszawy.

Zapytaliśmy mailowo warszawską redakcję stacji, o które media chodzi, ale nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Dementi warszawskiej policji

O oficjalną informację w sprawie narodowości sprawcy postarał się Super Express. Zatrzymanym okazał się 44-latek, który jest mieszkańcem Warszawy i obywatelem Polski. Jak przekazał Robert Szumiata ze śródmiejskiej policji, mężczyzna był pod wpływem narkotyków.

Podsumowanie

Mężczyzna z siekierą, który został bohaterem mediów społecznościowych, wbrew nieoficjalnym informacjom pochodzącym od anonimowych osób okazał się Polakiem, a nie Ukraińcem. Należy żałować, że kolejny raz pogoń za jak najszybszym podaniem dalej informacji zwyciężyła nad dziennikarską rzetelnością.

Źródła

SE: Warszawa. Ruszył z siekierą na policjantów przy Moście Poniatowskiego!

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl