Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Absurdalna cenzura w irańskiej telewizji to żart

Absurdalna cenzura w irańskiej telewizji to żart

W mediach społecznościowych krążą filmy mające przedstawiać dziwaczną cenzurę sportów kobiecych z irańskiej telewizji. W związku z trwającymi i wzbudzającymi wiele emocji Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu nagrania te zyskały sporą popularność. Widać na nich, jak ciała kobiet nieporadnie mają być zasłaniane przez czarne paski, a cała sytuacja wydaje się być wyjątkowo absurdalna. W rzeczywistości jest to żart sprzed ponad 10 lat. 

Teza:
Irańska telewizja cenzuruje konkurencje kobiece poprzez zasłanianie ciał czarnymi paskami.
Nasza ocena:

Nagrania mające podobno przedstawiać transmisje z Iranu krążą w sieci od wielu lat. Na Facebooku pojawiły się na przykład w 2016 roku. W związku z trwającymi igrzyskami wypłynęły ponownie. Można je znaleźć na przykład na platformie X. Jak widać po komentarzach i udostępnieniach, część osób była skłonna uwierzyć w prawdziwość filmów.

Źródło: x.com
Źródło: x.com

Film z irańskiej telewizji?

Omawiane nagranie krąży w sieci już od wielu lat, więc nie może pochodzić z transmisji trwających aktualnie Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Jak się okazuje, nie pojawiło się ono również nigdy w irańskiej telewizji. W rzeczywistości wideo powstało w ramach satyrycznego programu na kanale TheONTENTV w serwisie YouTube. Opublikowane zostało w 2013 roku. Twórcy filmu naśmiewają się z wypowiedzi irańskich oficjeli, którzy uważają, że nie powinno się oglądać kobiecych sportów. Zamiast zakazu transmisji proponują więc żartobliwie zmianę formatu i zastosowanie czarnych pasków zasłaniających niepożądane części ciał kobiet. Fragmenty filmu z zasłoniętymi w sposób kuriozalny zawodniczkami następnie zaczęły być powielane w Internecie, czasem bez świadomości, że są one elementem żartu. W konsekwencji wypływają one co jakiś czas na różnych portalach czy w mediach społecznościowych.

Źródło: youtube.com
Źródło: youtube.com

Jak wyglądają transmisje sportów kobiet w irańskiej telewizji?

Kobiece konkurencje bardzo rzadko są transmitowane w irańskiej telewizji. Zazwyczaj zawodniczki nie spełniają w nich wymogów co do stroju, więc po prostu takich zawodów się nie pokazuje. Czasem publikuje się po prostu wyniki oraz zdjęcia z przyznawania medali. Najczęściej transmitowane są sporty walki, gdyż zawodniczki zazwyczaj noszą w nich luźne stroje zasłaniające prawie całe ciało, takie jak judogi. Dopóki irańska zawodniczka ma zasłonięte włosy, to widoczne włosy przeciwniczki nie stanowią problemu. Poniżej można zobaczyć przykład zdjęcia ze strony IRNA (agencja prasowa Iranu) z zawodniczką judo, Maryam Barbat. Dostępny jest również krótki film, będący reportażem z jej przygotowań do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Na nagraniu można zobaczyć, jak prezentowane są starty kobiece w tym kraju (o ile dany sport w ogóle jest przedstawiany w mediach).

Źródło: irna.ir
Źródło: irna.ir

Podsumowanie

Krążące w sieci filmy na temat kuriozalnej cenzury w irańskiej telewizji to tak naprawdę żart. Nagrania pochodzą z satyrycznego kanału na YouTube wyśmiewającego purytańskie władze tego kraju. Od wielu lat można je spotkać w mediach społecznościowych. W Iranie konkurencji kobiecych zazwyczaj nie pokazuje się wcale, wyjątek stanowią te sporty, gdzie zawodniczki noszą stroje zakrywające całe ciało.

Źródła

AFP Factcheck: https://factcheck.afp.com/censorship-womens-sports-iranian-tv-likely-satirical-video

France24: https://observers.france24.com/en/20191004-did-iranian-tv-really-censor-these-women-runners

Komentarze

Absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył historię ze specjalizacją w zakresie Powstania Chmielnickiego oraz ogólną historią wojskowości. Działacz społeczny, pracował dla kilku organizacji pozarządowych, zajmujących się pomocą opuszczonym i osieroconym dzieciom. W fakenews.pl od grudnia 2020 roku. Prywatnie jego pasją jest muzyka, interesuje się również historią transportu, nowymi technologiami oraz astronomią. Email: mzadroga(at)fakenews.pl