Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Żona zamachowca, Juraja Cintuli, nie jest ukraińską aktywistką

Żona zamachowca, Juraja Cintuli, nie jest ukraińską aktywistką

15 maja miała miejsce próba zamachu na Roberta Ficę, premiera Słowacji. Machina propagandowa Kremla od razu ruszyła z akcją dezinformacyjną, próbując powiązać sprawcę ataku z Ukrainą. Janusz Korwin-Mikke zadał wymowne pytanie na Twitterze: „Zamachowiec był Ukraińcem?”. Gdy tego samego dnia media poinformowały, że zamachowcem jest Juraj Cintula, 71-letni Słowak, w sieci pojawiły się plotki dotyczące jego żony. Miała być rzekomo ukraińską aktywistką. Informację tę zdementowała oficjalnie słowacka Policja.

Teza:
Żona zamachowca, Juraja Cintuli, jest ukraińską aktywistką i została aresztowana.
Elusia Petrovic o zamachowcu
Źródło: Facebook/Elusia Petrovic

Żona zamachowca nie jest ukraińską aktywistką

Następnego dnia po zamachu na premiera Ficę Ľubomír Solák, szef słowackiej Policji, zorganizował konferencję prasową. Na pytanie dziennikarza dotyczące plotki o żonie Centuli, jakoby miała być ukraińską aktywistką, odpowiedział, że to mistyfikacja. Uwagę zwraca mimika stojącego obok zastępcy Soláka, Ratislava Polakovicia, gdy usłyszał pytanie. Widać wyraźnie, że bardzo go ono zaskoczyło.

Jak pisze słowacki Nový Čas, żona Centuli to emerytowana nauczycielka, z którą zamachowiec ma dwoje dorosłych dzieci. W wieczór ataku na premiera Ficę przewieziono ją na przesłuchanie. Nie została jednak aresztowana.

Żona Juraja Cintuli
Źródło: Nový Čas

Podsumowanie

Słowacka Policja zaprzeczyła, jakoby żona sprawcy ataku na Roberto Ficę była ukraińską aktywistką. W rzeczywistości to emerytowana nauczycielka, a narrację dotyczącą jej powiązań z Ukrainą stworzyły konta szerzące kremlowską propagandę. Dlatego w zalewie różnych niepotwierdzonych plotek warto poczekać na oficjalne informacje z wiarygodnych źródeł.

Źródła

Konferencja prasowa słowackiej Policji: Informacje na temat ataku na premiera Fico

Nový Čas: Vypäté hodiny po atentáte: Manželka na výsluchu a čo sa dialo v noci na mieste činu?

 

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl