Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Wąż ścigający mężczyznę został wygenerowany cyfrowo

Wąż ścigający mężczyznę został wygenerowany cyfrowo

W mediach społecznościowych dużą popularnością cieszy się wideo, na którym widać ogromnego węża i uciekającego przed nim młodego mężczyznę. Część komentujących zdawała się wierzyć, że sytuacja przedstawiona na filmie może być prawdziwa. Większość jednak miała rację, gdyż wąż ścigający mężczyznę został wygenerowany cyfrowo, a sama produkcja ma charakter satyryczny.

Teza:
Ogromny wąż ścigający mężczyznę jest prawdziwy.
Nasza ocena:
Ogromny wąż ścigający człowieka
Źródło: X/Out of Context Human Race

Wąż ścigający mężczyznę to CGI

Wideo z ogromnym wężem ścigającym mężczyznę pojawiło się na Twitterze, TikToku, Instagramie czy Facebooku. Wszędzie cieszyło się dużą popularnością, zdobywając od kilkuset tysięcy do kilku milionów odsłon.

Widoczny na filmie gad to pyton birmański, jeden z największych gatunków węży. Występuje w południowo-wschodniej Azji oraz w południowych Chinach. W 2011 roku umieszczono go na Czerwonej Liście IUCN gatunków narażonych na ryzyko wyginięcia. Największy zaobserwowany dotychczas osobnik miał 5,79 m długości i ważył 57 kg.

Wąż ścigający mężczyznę to pyton birmański
Źródło: IUCN Red List of Threatened Species

Serwis fact-checkingowy Snopes wylistował argumenty przemawiające za tym, że pyton na popularnym filmie został wygenerowany cyfrowo. Wskazywały na to przede wszystkim artefakty widoczne w materiale oraz fakt, że pytony w rzeczywistości poruszają się o wiele wolniej. Nie bez znaczenia jest też to, że o występowaniu tak niesamowitego okazu pisałyby wszystkie media na całym świecie. Mimo prób z użyciem narzędzia odwrotnego wyszukiwania obrazu koledzy ze Snopesa nie znaleźli autora filmu.

Mężczyzna uciekający przed wężem miał urodę hinduską, dlatego wpisaliśmy frazę „snake running after man india” na YouTube i już trzeci wynik pokazał omawiane wideo. Oryginalny film opublikowano 25 września 2022 roku na kanale RunFunTV zarejestrowanym w Delhi w Indiach. Autorzy kanału specjalizują się w filmach wideo z CGI (Computer-Generated Imagery) przedstawiających cyfrowo wygenerowane zwierzęta ścigające ludzi. Jak widzimy poniżej, większość komentujących omawiany film na YouTube chwaliła jakość jego edycji.

Komentarze
Źródło: YouTube/RunFunTV

Co ciekawe, omawiane wideo (6,7 mln odsłon) nie jest najpopularniejsze na profilu FunRunTV. Wyprzedza je chociażby film z pytonem ścigającym dinozaura (20 mln odsłon). Jednak najwięcej wyświetleń, bo aż 235 mln, ma inne wideo z pytonem ścigającym młodego mężczyznę.

Kanał RunFunTV
Źródło: YouTube/RunFunTV

Podsumowanie

Wąż ścigający mężczyznę wygenerowali cyfrowo autorzy satyrycznego kanału RunFunTV z Delhi. Największy dotychczas zaobserwowany osobnik tego gatunku mierzył niecałe 6 metrów. Postęp w technice tworzenia wideo generowanych cyfrowo jest coraz większy. Nic dziwnego, że część ludzi jest w stanie uwierzyć w to, co widzą na ekranie. Gdyby film był prawdziwy, to o tak niespotykanym okazie pisałyby media na całym świecie. W rezultacie wideo okazało się żartem.

Źródła

National Geographic: Burmese Python

IUCN Red List of Threatened Species: Burmese Python

PAP: Schwytano największego pytona birmańskiego. Waży 57 kg i mierzy 6 metrów.

Snopes: Does This Video Show a Massive, Fast-Crawling Snake Chasing a Man?

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl