Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Większość Planów Urządzania Lasów powstała za PiS-u

Większość Planów Urządzania Lasów powstała za PiS-u

5 kwietnia Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości z Solidarnej Polski, umieścił na swoim Twitterze wpis sugerujący, że “10-letnie plany wielkości pozyskania drewna” powstały za rządów Donalda Tuska. Tweet ministra wyświetlono prawie 100 tys. razy. Podobną informację opublikował Michał Gzowski, rzecznik Lasów Państwowych. W artykule wyjaśniamy, czym są Plany Urządzania Lasu, oraz wskazujemy, kiedy naprawdę powstały i kto jest ich autorem.

Teza:
Wielkość pozyskania drewna określają 10-letnie plany stworzone przez rząd Tuska.
Nasza ocena:

Co jest fałszem?

Wielkość pozyskania drewna określają tylko plany stworzone przez rząd D. Tuska

Co jest prawdą?

45% ważnych PUL-i powstało za rządów D. Tuska

Romanowski o lasach
Źródło: Twitter/Romanowski

Plany Urządzania Lasu

Obecnie w Polsce mamy 429 nadleśnictw. Do niedawna było ich 430, jednak zgodnie z rozporządzeniem RDLP w Olsztynie z 2020 roku nadleśnictwo Stare Jabłonki przejęło nadleśnictwo Jagiełek. Według definicji Lasów Państwowych Plan Urządzania Lasu (PUL) jest dokumentem sporządzanym dla nadleśnictwa i zatwierdzanym przez ministra środowiska, który zawiera m.in. ilości drewna przewidzianego do pozyskania. Plan urządzania lasu sporządza się na 10 lat lub na okres krótszy w przypadku wystąpienia szkód bądź klęsk żywiołowych.

Co ważne w powyższej informacji, PUL-e rozpisuje się na dekadę, ale odbywa się to w miarę równomiernie w ok. 10% z wszystkich nadleśnictw każdego roku. Michał Gzowski, rzecznik prasowy Lasów Państwowych, napisał, że PUL-e zostały stworzone przez rząd Donalda Tuska. Sprawdźmy zatem, jak to wygląda w rzeczywistości.

Gzowski o Planach Urządzania Lasu
Źródło: Twitter/Gzowski

Kiedy powstały PUL-e?

Wszystkie Plany Urządzania Lasu są ogólnodostępne na stronach internetowych poszczególnych nadleśnictw. Aktualne zestawienie wszystkich PUL-i otrzymaliśmy od organizacji Lasy i Obywatele. Obecnie trwa wycinka lasów na podstawie PUL-i obowiązujących od 2014 roku, czyli w 382 nadleśnictwach.

PULe Lasy i Obywatele
Źródło: Lasy i Obywatele

Wynika z niego, że realizację 6 najstarszych PUL-i, zatwierdzonych w 2012 roku, zakończono w 2021 roku. 41 planów zaakceptowanych w 2013 roku obowiązywało do 2022 roku. 46 PUL-i powstałych w 2014 roku jest ważnych do końca 2023. Ostatnie PUL-e, które zostały zaplanowane i zatwierdzone za rządów Donalda Tuska, stworzono w 2015 roku. Było ich dokładnie 50. Termin ich realizacji minie w grudniu 2024 roku. PUL-e (48) z 2016 roku zostały zaplanowane przez PO, ale zatwierdzone przez PiS. Podsumowując, za rządów koalicji PO-PSL stworzono 191 PUL-i, ale zatwierdzono 143 spośród wszystkich 429 nadleśnictw.  To oznacza, że 55% PUL-i (238) powstało za kadencji ministra środowiska obecnego rządu Prawa i Sprawiedliwości, a 66% PUL-i (286) zostało przez niego zatwierdzone. W 2023 roku drewno pozyskuje się z PUL-i zatwierdzonych od 2014 roku. Zatem aktualnie ważne plany zaakceptowane przez ministra środowiska z rządu Donalda Tuska pochodzą z 96 nadleśnictw. Poniższa tabela przedstawia zbiorczo te dane. Wynika z niej, że 286 z 382 ważnych PUL-i (75%), na podstawie których prowadzi się obecnie wycinkę lasów, zatwierdził rząd PiS.

Tabela PULi
Źródło: Opracowanie własne

Sprawdziliśmy graniczne PUL-e zatwierdzone w latach 2015 i 2016. Te starsze, jak np. w nadleśnictwie Włoszczowa, zostały zatwierdzone przez wiceministra Katarzynę Kępkę z rządu Donalda Tuska. Nowsze, np. z nadleśnictwa Baligród, przyjął wiceminister Andrzej Konieczny z PiS.

PUL Baligród
Źródło: Lasy Państwowe

Podsumowanie

Większość, bo 62% (238) z ważnych (382) Planów Urządzania Lasu, powstała za rządów Prawa i Sprawiedliwości. W 286 nadleśnictwach, czyli w 75% prowadzi się obecnie wycinki lasów na podstawie planów zatwierdzonych przez PiS. Z tego powodu stwierdzenie, że wielkość pozyskania drewna określają plany stworzone przez rząd Donalda Tuska, uznajemy za manipulację.

Źródła

Lasy Państwowe: https://bip2.lasy.gov.pl/pl/bip/px_dg~rdlp_olsztyn~zarzadzenie_nr_31_2020.pdf

Nadleśnictwo Włoszczowa: PUL Nadleśnictwa Włoszczowa

Nadleśnictwo Baligród: PUL Nadleśnictwa Baligród

 

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl