4 grudnia agencja informacyjna AFP podała na swoim oficjalnym koncie na Twitterze wiadomość, że policja obyczajowa w Iranie została zlikwidowana. Powoływała się ona na wypowiedź irańskiego Prokuratora Generalnego, Jafara Montazeriego, której ten udzielił lokalnym mediom. Sensacja obiegła media na całym świecie. Opublikowały ją m.in. New York Times, Newsweek, Deutsche Welle, czy polski Onet. Niestety sensacyjna wiadomość opiera się jedynie na niejednoznacznym oświadczeniu prokuratora generalnego Iranu, a reakcja mediów wydaje się przedwczesna i wprowadzająca opinię publiczną w błąd.
Co powiedział Montazeri?
Jak podaje irańska agencja prasowa Ensafnews, prokurator generalny Jafar Montazeri powiedział, że Gasht-e-Ershad, czyli tzw. policja obyczajowa, „nie ma nic wspólnego z sądownictwem i została zlikwidowana w tym samym miejscu, w którym została ustanowiona w przeszłości”.
Na podstawie tego zdania, cytowanego przez irańskie media, ogólnoświatowe koncerny informacyjne stworzyły wiadomość dnia, jakoby Iran miał zlikwidować policję obyczajową. Niestety, Montazeri nie jest osobą decyzyjną w tej sprawie, jego wypowiedź jest niejasna, a sama informacja została zdementowana tego samego dnia:
„Żaden urzędnik w Islamskiej Republice Iranu nie potwierdził likwidacji policji obyczajowej.„
Alex Vatanka, starszy wykładowca i dyrektor programu dot. Iranu w Middle East Institute, zasugerował, że możliwe jest, iż irańskie władze podały do wiadomości publicznej dwuznaczną informację o zniesieniu policji obyczajowej, aby zobaczyć, jak zareagują protestujący.
Podsumowanie
Protesty po śmierci Mahsy Amini trwają już 80 dni. Według statystyk prowadzonych przez irańską organizację praw człowieka HRANA w ich wyniku śmierć poniosło 471 osób, a aresztowano 18,215 protestujących. Światowe media powinny ostrożniej informować o tak wrażliwej sprawie, jaką są ustępstwa irańskiego reżimu, gdyż w przeciwnym wypadku mogą posłużyć jako narzędzie w irańskiej propagandzie dezinformacyjnej. Oficjalne źródła w Iranie zdementowały informację, jakoby policja obyczajowa w Iranie została zlikwidowana.
Źródła
Foreign Policy: https://foreignpolicy.com/2022/12/05/iran-morality-police-protests/