Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Konfederacja zagłosowała za ustawą z podatkiem od zbiórek

Konfederacja zagłosowała za ustawą z podatkiem od zbiórek

14 kwietnia Sejm przyjął ustawę wprowadzającą zmianę w rozliczeniu podatku od darowizn, którą nazwano potocznie “podatkiem od zbiórek”. W sieci rozgorzała dyskusja nad tym, czy Konfederacja, przedstawiająca się jako partia wolnościowa, zagłosowała za tą nowelizacją czy przeciwko niej. W artykule wyjaśnimy, co zmieniono w ustawie oraz jak ją procedowano.

Korwin o Podatku od zbiórek
Źródło: Twitter/Korwin-Mikke
Teza:
Konfederacja zagłosowała przeciwko podatkowi od zbiórek.

Podatek od zbiórek

Poprawkę wprowadzającą tzw. podatek od zbiórek wnieśli posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Zrobili to w trakcie drugiego czytania ustawy na Komisji Nadzwyczajnej do spraw deregulacji 25 stycznia 2023 roku. Zmiana dotyczyła wprowadzenia sumy darowizn przyjętych od grupy osób. Wcześniej, o ile przyjęta korzyść nie przekraczała 18 060 zł od jednej osoby z III grupy podatkowej (niespokrewnieni), podatku nie trzeba było odprowadzać.

Podatek od zbiórek
Źródło: Sejm

W założeniu ustawodawcy podatek miał zostać nałożony na twórców, którzy zbierają fundusze na swoją działalność na platformach crowdfundingowych. Dotychczas nie musieli się rozliczać z tych wpływów z fiskusem, o ile były to jednorazowe kwoty mniejsze niż 18 060 zł. Dlatego też wprowadzono limit dla sumy pieniędzy wpłaconych od wielu osób na poziomie 54 180 zł. Niestety, zmiana ta uderzyła w zbiórki charytatywne. Bardzo często bywa tak, że specjalistyczne leczenie, operacje czy sprzęt medyczny są finansowane właśnie przez zbiórki społecznościowe. Stąd też pojawiło się rozżalenie rodziców chorych dzieci, którzy od każdej sumy zebranej powyżej 54 180 zł musieliby odprowadzić podatek od darowizny.

Zmiana ustawy o podatku od zbiórek

21 kwietnia prezydent Andrzej Duda podpisał omawianą ustawę, która ma wejść w życie 1 lipca. Dwa dni później minister Janusz Cieszyński przyznał, że ustawa miała inne intencje i zostanie zmieniona.

Cieszyński o podatku od zbiórek
Źródło: Twitter/Janusz Cieszyński

Jak głosowała Konfederacja?

Wróćmy do procesu procedowania ustawy. 26 stycznia Konfederacja zagłosowała za odrzuceniem poprawki wprowadzającej tzw. podatek od zbiórek. Poprawka ta została jednak przyjęta głosami pozostałych partii, poza Koalicją Obywatelską, która prawie w całości się wstrzymała.

Podatek od zbiórek
Źródło: Sejm

Jednak podczas głosowania nad całością projektu ustawy wprowadzającej zmiany w opodatkowaniu darowizn Konfederacja zagłosowała w całości za jej przyjęciem. Wspólnie z posłami i posłankami z PiS, Koalicji Polskiej, Porozumienia, Kukiz15 i Polskich Spraw.

Całość ustawy podatek od zbiórek
Źródło: Sejm

Konfederacja poparła przez nieuwagę

Współprzewodniczący Konfederacji, Sławomir Mentzen, odniósł się do sprawy głosowania nad omawianą ustawą na swoim koncie na Twitterze. W pierwszym tweetcie napisał, że Konfederacja jako jedyna była przeciwko tej ustawie. Jednak w drugim tweetcie, gdy zwrócono mu uwagę, że Konfederacja zagłosowała w całości za tą ustawą, nazwał to nieuwagą i przeprosił za poprzedniego tweeta.

Mentzen o głosowaniu

Źródło: Twitter/Sławomir Mentzen

Inne zdanie w tej sprawie miał współprzewodniczący Krzysztof Bosak, który stwierdził, że głosowanie nie było pomyłką, ponieważ “ustawa zawierała większość elementów zgodnych z programem Konfederacji”.

Bosak o podatku od zbiórek
Twitter/Krzysztof Bosak

Podsumowanie

Prawdą jest, że Konfederacja była przeciwna poprawce zmieniającej rozliczanie podatku od darowizn. Jednak w całości zagłosowała za ustawą, która ten podatek wprowadziła. Nieprawdą jest zatem stwierdzenie, że Konfederacja zagłosowała przeciwko podatkowi od zbiórek społecznościowych. Współprzewodniczący Mentzen napisał, że Konfederacja zrobiła to przez nieuwagę, jednak drugi z liderów ugrupowania przyznał, że ustawa w większości elementów jest zgodna z programem tej partii.

Źródła

Sejm: Ustawa o podatku od zbiórek

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl