Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Upał w Kuwejcie +73 stopnie roztapia samochody? To fake news

Upał w Kuwejcie +73 stopnie roztapia samochody? To fake news

Od dwóch dni w mediach społecznościowych pojawiają się informacje o fali upałów, która przetacza się przez Kuwejt. Skrajnie wysokie temperatury miały doprowadzić m.in. do roztapiania się plastikowych części samochodów.

Teza:
Upał w Kuwejcie +73 stopnie roztapia plastikowe części samochodów.

Informacje podał znany z szerzenia teorii spiskowych portal Zmiany na Ziemi oraz serwis TwojaPogoda.pl, który jednak jeszcze tego samego dnia zaktualizował artykuł. Niestety wcześniej został on wielokrotnie udostępniony w mediach społecznościowych.

upał w kuwejcie

W rzeczywistości zdjęcia krążące w mediach nie pochodzą z Kuwejtu. Za pomocą odwróconego wyszukiwania obrazem dotarliśmy do artykułu portalu fact-checkingowego Snopes, który już w lipcu 2018 roku sprawdzał historię popularnej fotografii krążącej w mediach społecznościowych. Wtedy lokalne media informowały o pożarze na placu budowy w miejscowości Tucson w Arizonie, w wyniku którego uszkodzonych zostało kilkanaście samochodów. Obecnie artykuł dostępny jest w wersji zarchiwizowanej. Znajduje się w nim zdjęcie, które bez wątpienia przedstawia samochód stojący na dalszym planie na fotografii, która pojawiła się w artykułach Zmian na Ziemi i serwisu TwojaPogoda.pl.

upał w kuwejcie 73
Źródło: Tucson News Now

Jak w 2018 roku podawało Tucson News Now:

„Danny, a graduate student at the University of Arizona, lives at the University Vista apartments nearby. He saw the fire and raced to get his car.

It was too late though,  the fire was so hot and dangerous that he was not able to get to it in time.

His car was one of a dozen cars that had damage from the fire. According to Danny, the back bumper melted from the intense heat.”

Tłumaczenie:

„Danny, student studiów magisterskich na Uniwersytecie Arizony, mieszka w pobliskich apartamentach University Vista. Zobaczył pożar i pobiegł po swój samochód.

Było już jednak za późno, pożar był tak gorący i niebezpieczny, że [Danny, przyp. Fakenews.pl] nie zdążył dotrzeć na czas.

Jego samochód był jednym z kilkunastu, które ucierpiały w wyniku pożaru. Według Danny’ego, tylny zderzak stopił się od intensywnego gorąca.”

Skąd wziął się fake news?

Fałszywe informacje trafiły do mediów za pośrednictwem jednego z algierskich serwisów informacyjnych. Na opublikowanym w serwisie YouTube filmie widzimy między innymi zdjęcia z Arizony.

W pierwszej części materiału zamieszczono filmik z TikToka, którego autor nagrał dwa spalone samochody w Dubaju, sugerując, że przyczyną uszkodzeń był upał. Tablice rejestracyjne rzeczywiście wskazują na Dubaj, jednak nie udało nam się ustalić przyczyny zniszczeń samochodów. Najprawdopodobniej znalazły się zbyt blisko pożaru, tak jak samochody w Arizonie.

Czy słońce może stopić elementy karoserii samochodu?

Jest to bardzo mało prawdopodobne, gdyż producenci samochodów liczą się z faktem, iż karoseria może być wystawiana na bezpośrednie działanie promieni słonecznych oraz wysokich temperatur. Jednakże wystawienie samochodu na długotrwałe działanie ekstremalnych temperatur rzeczywiście może prowadzić do zniszczenia elementów karoserii.

W 2015 roku taka sytuacja miała miejsce we Włoszech. Renault Megane zostawione na parkingu na kilka dni w 37-stopniowym upale zostało uszkodzone przez słońce. Topiące się listwy boczne udało się sfilmować jednemu z turystów.

Znacznie częstszą przyczyną uszkodzenia samochodów są promienie słońca odbite przez budynki. W 2013 roku szyby jednego z londyńskich wieżowców skupiły promienie słoneczne na zaparkowanym na ulicy Jaguarze, topiąc elementy karoserii w ciągu dwóch godzin.

Podobny przypadek miał miejsce również w Polsce. W 2018 roku słońce odbite od daszka nad wejściem do warszawskiego wieżowca Warsaw Spire stopiło fragmenty zaparkowanego obok motocykla.

Podsumowanie

Nie jest prawdą jakoby samochody przedstawione na krążącej w sieci fotografii stopiły się w Kuwejcie od upału +73 stopnie. Zostały zniszczone w wyniku pożaru w Tucson w Arizonie w 2018 roku. Tego typu uszkodzenia pojazdów nie są jednak wykluczone i podczas letnich ekstremalnych temperatur należy starać się parkować samochód w cieniu, lub pod dachem.

Źródła

BBC https://www.bbc.com/news/uk-england-london-23930675

Snopes https://www.snopes.com/fact-check/cars-melting-in-arizona-heat-wave/?fbclid=IwAR2l1Ey8wkgpEMm3_hguImUp4TR7SbMh-5Uc27lGWghhpeas91kzaYC1mJE

Kold.com https://www.kold.com/story/38472657/cars-owners-dealing-with-melted-cars-from-construction-fire/

TVN24 https://tvn24.pl/tvnwarszawa/najnowsze/motocykl-nadtopil-sie-od-promieni-odbijanych-w-daszku-warsaw-spire-626712

Komentarze

Analityk, w Fakenews.pl od maja 2020. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Zaangażowany w projekty dotyczące dezinformacji, ekstremizmu politycznego i wojny informacyjnej. Prywatnie miłośnik dalekich wypraw z plecakiem i leśnych wędrówek. Email: mpawela(at)fakenews.pl