Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Słynny kanadyjski snajper “Wali” zabity przez Rosjan w Ukrainie? To rosyjska propaganda

Słynny kanadyjski snajper “Wali” zabity przez Rosjan w Ukrainie? To rosyjska propaganda

Od kilku dni w mediach społecznościowych krążą informacje jakoby kanadyjski snajper znany jako Wali, zginął w trakcie walk w Ukrainie. Jak twierdziło wiele prorosyjskich kont, jego śmierć nastąpiła zaledwie 20 minut po wejściu do walki. Rosyjskie jednostki specjalne miały go obserwować i zlikwidować, gdy tylko pojawił się na froncie w Mariupolu. Twierdzenia te nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, gdzyż kanadyjski żołnierz żyje i ma się dobrze. Wszystko wskazuje na to, że to kolejny element kremlowskiej propagandy ukierunkowanej na osłabienie morale ukraińskiej armii.

Teza:
Słynny kanadyjski snajper “Wali” został zabity przez Rosjan w Ukrainie.

Narracja ta obecna była w wielu miejscach. Jak podawał dziennikarz BBC, Shayan Sardarizadeh, informacja była bardzo popularna na rosyjskojęzycznych kanałach na Telegramie. Bez problemu możemy również odnaleźć ją we wpisach na Twitterze, na kontach, które masowo powielają prokremlowską propagandę. W języku polskim fake news krążył zarówno na Facebooku, jak i Twitterze.

Słynny kanadyjski snajper "Wali" zabity przez Rosjan w Ukrainie? To rosyjska propaganda
Źródło: facebook.com

Śmierć snajpera?

Plotki o śmierci Waliego krążyły od około tygodnia w mediach społecznościowych. Faktycznie, Kanadyjczyk od tego czasu nie dawał znaku życia, co mogło być jakąś poszlaką wspierającą tę tezę. Jak jednak ustalił kanadyjski portal Global News, Wali przez ten czas przebywał na froncie, będąc odciętym od komunikacji z resztą świata. W wywiadzie udzielonym portalowi, snajper stwierdził, że był  “ostatnią osobą, która dowiedziała się o swojej śmierci”. Aktualnie jest chory i kuruje się przed powrotem na front w okolicach Kijowa. To również stoi w sprzeczności z informacjami w mediach społecznościowych, które twierdziły, że Wali był w Mariupolu. W następujący sposób opisał informacje o swojej rzekomej śmierci:

“Myślę, że to tylko trolling. Ale myślę, że jest to dziwne, ponieważ po jakimś czasie wróg straci wiarygodność przez tę propagandę. Nie rozumiem, dlaczego wciskają takie kłamstwa. To dość oczywiste, bo po kilku dniach pojawiam się i mówię wszystkim, że żyję.”

Oprócz Global News, wieści o tym, że Kanadyjczyk nie żyje zostały zdementowane między innymi przez dziennikarkę Jane Lytvynenko. Kanadyjski portal Toronto Star zamieścił 22.03.2022 wywiad ze snajperem w formie wideo, ostatecznie potwierdzając, że Wali żyje. Nie znaleźliśmy dowodów, by te nagrania były kiedykolwiek wcześniej publikowane. Tutaj dostępna jest pierwsza część, a tu druga. Sam zainteresowany również potwierdził we wpisie na swoim blogu, że żyje i wszystko z nim w porządku.

Słynny kanadyjski snajper "Wali" zabity przez Rosjan w Ukrainie? To rosyjska propaganda
Wali podczas wywiadu dla Toronto Star. Źródło: youtube.com

Kim jest Wali?

Wali to kanadyjski snajper, który uważany jest za jednego z najlepszych na świecie. “Wali” nie jest jego prawdziwym imieniem. Używa go, by chronić tożsamość swojej rodziny. Służył w 22. Królewskim Pułku Piechoty w trakcie Wojny w Afganistanie. Zdobył tam sławę doskonałego strzelca. Nie są jednak prawdziwe informacje, iż to on wykonał najdalszy skuteczny strzał w warunkach bojowych. Dokonał tego jeden z żołnierzy kanadyjskiej jednostki JTF2, którego imienia nie znamy. Sam Wali również zaprzeczył tym plotkom.

Nie jest pewne, w której jednostce w Ukrainie służy Kanadyjczyk. Wiadomo, że na początku walczył w ochotniczej, kanadyjsko-brytyjskiej Brygadzie Normandzkiej. Został on jednak z niej odesłany, gdyż ściągał na siebie zbyt dużo medialnej uwagi, co stoi w sprzeczności z polityką jednostki dotyczącej tajności działań. Dowództwo brygady potwierdziło również, że Wali nie przebywa w Mariupolu. Sam zainteresowany następująco opowiadał o walkach z Rosjanami:

“Ta wojna to jak granie w szachy bez wiedzy, gdzie znajdują się pionki. Wiesz trochę, ale nie wystarczająco. Zostaliśmy wciągnięci z Rosjanami w walkę w bardzo bliskiej odległości, około 50 metrów, od tego momentu wiedzieli gdzie jesteśmy. Byłem w budynku, gdy ostrzelali sąsiedni pokój z czołgu, byłem jakieś 3 metry od tego miejsca. Mieliśmy szczęście.”

Podsumowanie

Po raz kolejny mamy do czynienia z doskonałym przykładem rosyjskiej propagandy. Rozpuszczanie plotek, które łatwo mogą zostać podchwycone przez internatów, to jedna z najskuteczniejszych metod siania dezinformacji. W tym przypadku miała ona na celu osłabić morale społeczeństwa ukraińskiego.

Jak jednak wskazują wszystkie dowody, Wali cały czas żyje i ma się dobrze. Oczywiście, znajduje się w strefie działań wojennych i jego życie jest ciągle zagrożone. Jak sam stwierdził: “może następnym razem Rosjanie powiedzą, że nie żyję i będą mieli rację, ale tym razem nikt im już nie uwierzy”.

 

Źródła

Global News: https://globalnews.ca/news/8700279/canadian-sniper-wali-alive-ukraine/ oraz https://globalnews.ca/news/3549621/canadian-sniper-in-iraq-makes-longest-confirmed-kill-shot-in-military-history/

The Torch and The Sword: https://torcheepee.com/3884-2/

AS: https://en.as.com/en/2022/03/22/latest_news/1647980517_976611.html

Brygada Normandzka: https://www.facebook.com/Norman-Brigade-Brigade-Normande-100702945904490/?__tn__=-UC*F

Komentarze

Absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył historię ze specjalizacją w zakresie Powstania Chmielnickiego oraz ogólną historią wojskowości. Działacz społeczny, pracował dla kilku organizacji pozarządowych, zajmujących się pomocą opuszczonym i osieroconym dzieciom. W fakenews.pl od grudnia 2020 roku. Prywatnie jego pasją jest muzyka, interesuje się również historią transportu, nowymi technologiami oraz astronomią. Email: mzadroga(at)fakenews.pl