Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

CNN pokazało wybuch w Edmonton, zamiast ataku we Lwowie? To teoria spiskowa

CNN pokazało wybuch w Edmonton, zamiast ataku we Lwowie? To teoria spiskowa

26 marca, w drugim dniu swojej wizyty w Polsce, Joe Biden wygłosił ważne przemówienie na Placu Zamkowym. W tym samym czasie we Lwowie, oddalonym od polskiej granicy o 70 km, nastąpiły dwa ataki rakietowe. Maksym Kozycki, szef lwowskiej administracji wojskowej, potwierdził, że celem był skład paliw oraz fabryka, a rannych zostało pięć osób. Sytuacja ta była szeroko relacjonowana dzięki obecności wielu międzynarodowych stacji telewizyjnych. Mimo to, jedna ze scen, w której widać strażaka w odzieży ochronnej z napisem “Edmonton” stała się przyczynkiem do teorii spiskowej, jakoby miejsce bombardowania nie znajdowało się tak naprawdę we Lwowie.

Lwowscy strażacy
Źródło: Twitter/AmKertesz
Teza:
Lwów nie został zbombardowany, ponieważ w relacji CNN występował strażak z Edmonton.

Teorie spiskowe w służbie rosyjskiej propagandy

Tweet sugerujący, że bombardowanie nie miało miejsce we Lwowie, został podany dalej prawie 6 tysięcy razy, zdobywając w sumie ponad 13 tysięcy polubień. Dużą popularność zdobyła również jego wersja na TikToku. Najczęściej udostępniany film z omawianą teorią spiskową został wyświetlony na tym portalu ponad pół miliona razy. Teza trafiła również na Facebooka, a nawet pojawiła na polskim koncie propagatora teorii spiskowych, posła Grzegorza Brauna, polityka Konfederacji.

Lwowscy strażacy na TikToku
Źródło: TikTok/@kingmapasa

Dlaczego lwowski strażak pracuje w odzieży z Edmonton?

Jak informuje kanadyjska stacja CBC, już w 2017 roku grupa strażaków z Edmonton przekazała załogom strażackim w Ukrainie 600 kombinezonów ochronnych wraz z innym sprzętem, takim jak zbiorniki z tlenem, węże i dysze. Z kolei CTV News podało, że 11 marca 2022 roku przygotowano kolejną zbiórkę, w rezultacie której zebrano prawie 12 ton sprzętu strażackiego dla Ukrainy. Nic dziwnego zatem, że lwowscy strażacy pracują w odzieży ochronnej z napisem “Edmonton”.

Pomoc dla Ukrainy z Edmonton
Źródło: CTV News

Udało nam się zlokalizować miejsce we Lwowie, skąd transmisję prowadził CNN. Z oczywistych powodów nie będziemy podawać szczegółów. Potwierdzamy, że na pewno nie było to Edmonton.

Lwów - miejsce wybuchu
Źródło: Google Maps

Podsumowanie

Teorie spiskowe dają nam proste rozwiązania na otaczające nas problemy. Gdy dane zjawisko okazuje się skomplikowane i niezrozumiałe, część ludzi stara się znaleźć takie jego wyjaśnienie, które jest dla nich logiczne i przy tym najprostsze. Trywialny przypadek omawianego kadru z lwowskim strażakiem, który pracuje w odzieży ochronnej otrzymanej w darze od mieszkańców Edmonton, stał się mimowolnie narzędziem w służbie kremlowskiej propagandy. Dla Polaków może wydawać się to trywialne, ale dla innych narodów, nie graniczących z krajem ogarniętym wojną, tak oczywiste już nie jest.

Według badania instytutu IFOP, 52% przypytywanych Francuzów wierzy w co najmniej jedną z rosyjskich tez o początkach wojny na Ukrainie, jak np. twierdzenie, że krajem rządzi junta infiltrowana przez ruchy neonazistowskie (24%). Ponad jedna trzecia ankietowanych nie zgadza się z zamknięciem dwóch największych tub propagandowych Kremla, Russia Today oraz Sputnika. Te przykłady jasno wskazują, że nawet toporna dezinformacja przynosi pewne korzyści.

 

Źródła:

CBC: https://www.cbc.ca/news/canada/edmonton/edmonton-firefighters-deliver-gear-ukraine-1.4346267

CTV News: https://edmonton.ctvnews.ca/it-s-overwhelming-charter-flight-filled-with-local-donations-to-ukraine-departs-edmonton-1.5815034

IFOP: https://www.ifop.com/wp-content/uploads/2022/03/Infographie_Ifop_Reboot_24.03.2022.pdf

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl