26 marca, w drugim dniu swojej wizyty w Polsce, Joe Biden wygłosił ważne przemówienie na Placu Zamkowym. W tym samym czasie we Lwowie, oddalonym od polskiej granicy o 70 km, nastąpiły dwa ataki rakietowe. Maksym Kozycki, szef lwowskiej administracji wojskowej, potwierdził, że celem był skład paliw oraz fabryka, a rannych zostało pięć osób. Sytuacja ta była szeroko relacjonowana dzięki obecności wielu międzynarodowych stacji telewizyjnych. Mimo to, jedna ze scen, w której widać strażaka w odzieży ochronnej z napisem “Edmonton” stała się przyczynkiem do teorii spiskowej, jakoby miejsce bombardowania nie znajdowało się tak naprawdę we Lwowie.
Teorie spiskowe w służbie rosyjskiej propagandy
Tweet sugerujący, że bombardowanie nie miało miejsce we Lwowie, został podany dalej prawie 6 tysięcy razy, zdobywając w sumie ponad 13 tysięcy polubień. Dużą popularność zdobyła również jego wersja na TikToku. Najczęściej udostępniany film z omawianą teorią spiskową został wyświetlony na tym portalu ponad pół miliona razy. Teza trafiła również na Facebooka, a nawet pojawiła na polskim koncie propagatora teorii spiskowych, posła Grzegorza Brauna, polityka Konfederacji.
Dlaczego lwowski strażak pracuje w odzieży z Edmonton?
Jak informuje kanadyjska stacja CBC, już w 2017 roku grupa strażaków z Edmonton przekazała załogom strażackim w Ukrainie 600 kombinezonów ochronnych wraz z innym sprzętem, takim jak zbiorniki z tlenem, węże i dysze. Z kolei CTV News podało, że 11 marca 2022 roku przygotowano kolejną zbiórkę, w rezultacie której zebrano prawie 12 ton sprzętu strażackiego dla Ukrainy. Nic dziwnego zatem, że lwowscy strażacy pracują w odzieży ochronnej z napisem “Edmonton”.
Udało nam się zlokalizować miejsce we Lwowie, skąd transmisję prowadził CNN. Z oczywistych powodów nie będziemy podawać szczegółów. Potwierdzamy, że na pewno nie było to Edmonton.
Podsumowanie
Teorie spiskowe dają nam proste rozwiązania na otaczające nas problemy. Gdy dane zjawisko okazuje się skomplikowane i niezrozumiałe, część ludzi stara się znaleźć takie jego wyjaśnienie, które jest dla nich logiczne i przy tym najprostsze. Trywialny przypadek omawianego kadru z lwowskim strażakiem, który pracuje w odzieży ochronnej otrzymanej w darze od mieszkańców Edmonton, stał się mimowolnie narzędziem w służbie kremlowskiej propagandy. Dla Polaków może wydawać się to trywialne, ale dla innych narodów, nie graniczących z krajem ogarniętym wojną, tak oczywiste już nie jest.
Według badania instytutu IFOP, 52% przypytywanych Francuzów wierzy w co najmniej jedną z rosyjskich tez o początkach wojny na Ukrainie, jak np. twierdzenie, że krajem rządzi junta infiltrowana przez ruchy neonazistowskie (24%). Ponad jedna trzecia ankietowanych nie zgadza się z zamknięciem dwóch największych tub propagandowych Kremla, Russia Today oraz Sputnika. Te przykłady jasno wskazują, że nawet toporna dezinformacja przynosi pewne korzyści.
Źródła:
CBC: https://www.cbc.ca/news/canada/edmonton/edmonton-firefighters-deliver-gear-ukraine-1.4346267
IFOP: https://www.ifop.com/wp-content/uploads/2022/03/Infographie_Ifop_Reboot_24.03.2022.pdf