Nie, to nie są trumny w kościele w Bergamo

Nie, to nie są trumny w kościele w Bergamo

Trumny w kościele w Bergamo? W internecie bardzo popularne jest zdjęcie, do którego dołączony jest opis, że zmarli znajdujący się w trumnach to ofiary choroby COVID-19 wywołanej zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 we Włoszech. Fotografia została wiele razy udostępniona w Polsce i poza granicami naszego kraju. Przykład:

trumny w kościele w Bergamo
Źródło: Facebook

Obraz dla tych co jeszcze nie zrozumieli. Włochy 17 marca 2020

Za granicą grafika wygląda tak:

trumny w kościele w Bergamo
Źródło: Facebook

Ze względu na powtarzające się pytania odnośnie tego zdjęcia i wpisów w mediach społecznościowych na nim opartych, postanowiliśmy zweryfikować prawdziwość tych informacji. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, jest to:

Nie, wspomniane zdjęcie nie przedstawia trumien w kościele w Bergamo. To zdjęcie zostało zrobione w hangarze na lotnisku w Lampedusie, w październiku 2013 roku, po katastrofie kutra, która kosztowała życie ponad 300 osób pochodzenia afrykańskiego.  W wyniku zatonięcia łodzi, 366 osób poniosło śmierć, a 155 zostało ocalonych. Za zaginione uznano 20 osób.

Skąd pochodzi zdjęcie?

Fotografia, która znajduje się w fałszywych grafikach, została zrobiona w październiku 2013 roku. Jej autorami są agencja ANSA.ITTullio M. Puglia lub Alberto Pizzoli, fotograf AFP  (w zależności od różnych wariacji fałszywej grafiki). Zdjęcia znajdują się na stronach ANSA.IT oraz w banku obrazów Getty Images.

Lampedusa - Ansa
Źródło: http://www.ansa.it/web/notizie/photogallery/primopiano/2014/02/27/Domani-comincia-processo-naufragio-Lampedusa-366-morti_10155295.html#

Getty Images:

Trumny - Lampedusa
Źródło: https://www.gettyimages.com/detail/news-photo/coffins-of-some-of-the-african-migrants-killed-in-a-news-photo/183163291

Nad zdjęciem mamy opis:

LAMPEDUSA, ITALY – OCTOBER 05: Coffins of some of the African migrants killed in a shipwreck off the Italian coast sit in a hangar at the Lampedusa airport on October 5, 2013 in Lampedusa, Italy. The search for bodies continues off the coast of Southern Italy as the death toll of African migrants who drowned as they tried to reach the island of Lampedusa is expected to reach over 300 people. The tragedy has brought fresh questions over the thousands of asylum seekers that arrive into Europe by boat each year. (Photo by Tullio M. Puglia/Getty Images)

Czyli w wolnym tłumaczeniu:

LAMPEDUSA WŁOCHY, 5 PAŹDZIERNIK: Trumny Afrykańskich migrantów którzy zginęli w katastrofie wraku na włoskim wybrzeżu leżą w hangarze w Lampedusie, na lotnisku we Włoszech. Poszukiwanie ciał nadal trwa u wybrzeży Włoch. Liczba ofiar śmiertelnych afrykańskich migrantów, którzy utonęli podczas próby dotarcia na wyspę Lampedusa, może wynieść ponad 300 osób. Tragedia rodzi nowe pytania w związku z tysiacami osób szukającymi azyulu, które co roku przybywają do Europy na łodziach.

Na tej samej stronie, możemy znaleźć inne fotografie, z tego samego dnia. Również autorstwa Tullio M. Puglia.

Lampedusa - Zdjęcia
Źródło: https://www.gettyimages.com/search/photographer?assettype=image&family=editorial&photographer=Tullio%20M.%20Puglia&phrase=lampedusa%20coffins&sort=mostpopular#license

Podsumowanie

Zdjęcia, które tutaj pokazujemy, odnoszą się do tragedii we Włoszech sprzed siedmiu lat w Lampedusie i nie mają związku z obecną sytuacją we Włoszech.

W dyskusjach facebookowych obserwujemy trend, że tzw. “trumny w kościele w Bergamo” to próba podsycania paniki związanej z koronawirusem w tym kraju i dowód na to, że we Włoszech skala tragedii jest o wiele mniejsza. Dajecie nam również znać, że nasz artykuł jest wykorzystywany do rozsiewania teorii spiskowych, takich jak te, że epidemia koronawirusa to spisek i tak naprawdę nic takiego nie ma miejsca. Trochę nas to zaskoczyło, więc oznajmiamy: Takie insynuacje to wierutna bzdura. Ktoś, kto podważa powagę epidemii koronawirusa, powinien mocno zastanowić się nad swoim postępowaniem. Może się kiedyś okazać, że Wasze lekceważące podejście realnie komuś zaszkodzi.  Jest wiele zdjęć trumien, które są prawidłowo przyporządkowane do zgonów związanych z COVID-19 we Włoszech. Na przykład tu i tu. To, że jeden fejk, wymyślony na szybko przez kogoś na kolanie stał się popularny, nie znaczy, że teraz jesteśmy częścią jakiegoś wielkiego spisku i tajemnicze siły, próbują wykreować alternatywną wersję rzeczywistości. Takie fałszywe przeróbki są na porządku dziennym i dlatego właśnie powstał nasz portal. Wynikają one często z niedbałości, pogoni za sensacją, a nie z globalnego spisku.

O sprawie “trumien z Bergamo” napisał również portal sprawdzający fakty Ellinika Hoaxes oraz niedawno AFP Sprawdzam.

Źródła

Ellinika Hoaxes, Wikipedia, Ansa.IT, Getty Images

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl