Od kilku dni na Instagramie i innych portalach społecznościowych krąży szokujący post przedstawiający psy rasy beagle, na których testowane są papierosy. W artykule wyjaśniamy, dlaczego te zdjęcia wprowadzają w błąd.
W większości fałsz
Więcej o naszym systemie oceniania:Co jest fałszem?
Beagle na zdjęciu wdychają dym papierosowy.
Co jest prawdą?
Według relacji aktywistów z SHAC beagle poddawano inhalacji substancjami chemicznymi.
Post, który sugeruje, że beagle w maskach wdychają dym tytoniowy został udostępniony przez konto Karmagawa. Jest to organizacja charytatywna założona przez Timothy’ego Skyesa, milionera z USA.
Post na Instagramie udostępniony 14 listopada przez Karmagawę uzyskał do tej pory 2,8 miliona polubień i 88 000 komentarzy potępiających wykorzystywanie psów do testowania papierosów.
Skąd pochodzą zdjęcia beagle?
Jak opisuje artykuł z 2013 roku na portalu Scoop, zdjęcie z beaglami pochodzi z zasobów SHAC (Stop Huntingdon Animal Cruelty), „międzynarodowej kampanii, zapoczątkowanej w 1999 roku w Wielkiej Brytanii, mającej na celu doprowadzenie do zamknięcia Huntingdon Life Sciences, największego w Europie laboratorium badawczego przeprowadzającego testy na około 75 000 zwierzętach rocznie, dla korporacji z różnych branż (medycznej, farmaceutycznej, żywieniowej, kosmetycznej, chemii gospodarczej).”
Strona internetowa SHAC już nie istnieje, jednak udało nam się odnaleźć cyfrową wersję ich dwumiesięcznika z 2006 roku, w którym opublikowali relację z 12-miesięcznej pracy w HLS wraz z dokumentacją fotograficzną. Widać w niej inne ujęcia tych samych psów.
Według artykułu The Guardian z 2001 roku tajemnica handlowa uniemożliwiała HLS ujawnienie charakteru substancji, na którą narażano beagle ze zdjęcia. Sugerowano, że mogą to być agrochemikalia, leki lub dodatki do żywności. Nie mógł być to jednak dym nikotynowy, ponieważ testowanie tytoniu na psach i innych zwierzętach zostało zakazane w Wielkiej Brytanii od 1997 roku. Przyczyniła się do tego dziennikarka The People, Mary Beith, która w 1974 roku zatrudniła się w laboratorium Imperial Chemical Industries w Macclesfield niedaleko Manchesteru, które prowadziło badania na zwierzętach. To ona jako pierwsza opublikowała zdjęcie palących psów rasy Beagle, które zaszokowało Brytyjczyków. Więcej o Mary Beith można przeczytać w artykule The Guardian.
Czym jest maszyna ze zdjęcia z beaglami?
Zdjęcie fragmentu urządzenia pochodzi z serwisu Flickriver i przedstawia maszynę SM410 produkowaną przez firmę Cerulean, która nie ma nic wspólnego z testami na zwierzętach. Urządzenie służy do testowania papierosów, bez zaangażowania jakichkolwiek zwierząt.
Czy testowanie papierosów na zwierzętach jest zakazane?
Jak informuje PETA, w Europie testowanie tytoniu na zwierzętach jest zakazane w Belgii, Estonii, Niemczech i Słowacji, ale nie ma zakazu w całej UE. Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej 2010/63/UE, eksperymenty, które obejmują opracowywanie i testowanie wyrobów tytoniowych, mogą być dozwolone w pewnych okolicznościach na terenie wspólnoty. Testy na zwierzętach nie są już wymagane przez prawo w przypadku wyrobów tytoniowych również w USA, chociaż podobnie jak w UE, nie ma na to całkowitego zakazu. Testowanie kosmetyków na zwierzętach zostało zakazane w UE w 2013 r.
Do testów nad zwierzętami przyznają się dwa koncerny nikotynowe: Philip Morris oraz British American Tobacco. Jednak od kilku lat zastępują je testami bez wykorzystania zwierząt, za co przyznano im nagrodę PETA.
Według sprawozdania Krajowej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach w testach laboratoryjnych przeprowadzonych w 2020 roku w Polsce wykorzystano 113697 zwierząt. Z zestawienia z podziałem na dotkliwość procedur możemy wyczytać, że testów nie przeżyło 6340 zwierząt, a 41813 odczuło ich skutek jako dotkliwy.
Nie kupuj, adoptuj
Wszystkie zwierzęta, które do nas trafiają są zdrowe, a przebyte doświadczenia nie mają wpływu na ich kondycję, czy późniejsze funkcjonowanie. Laboratorium opuszczają po ocenie lekarza weterynarii. Trafiają najpierw do naszych domów tymczasowych, skąd potem trafiają do domów stałych.
Podsumowanie
Popularna grafika udostępniania w mediach społecznościowych nie pokazuje beagli, na których testuje się papierosy, ponieważ zdjęcia pochodzą z 2005 roku z laboratorium w Huntingdon a testowanie tytoniu na psach i innych zwierzętach zostało zakazane w Wielkiej Brytanii od 1997 roku. Według relacji aktywistów z SHAC beagle poddawano inhalacji substancjami chemicznymi. Od 2013 roku w Unii Europejskiej nie można wykorzystywać zwierząt do badań nad kosmetykami. Mimo to psy i inne zwierzęta nadal są wykorzystywane do badań substancji chemicznych lub leków.
Źródła
Scoop: https://www.scoop.co.nz/stories/HL1303/S00136/animals-to-be-tortured-for-legal-high-tests.htm
The Guardian: https://www.theguardian.com/uk/2001/feb/24/paulkelso
The Guardian: https://www.theguardian.com/media/greenslade/2012/may/20/thepeople-investigative-journalism
Komisja ds. Doświadczeń na Zwierzętach: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/sprawozdania-kke
Technology Networks: https://www.technologynetworks.com/genomics/news/philip-morris-international-and-british-american-tobacco-win-peta-award-for-3rs-work-281597