Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nie, rosyjskie zbrodnie wojenne w Buczy to nie inscenizacja

Nie, rosyjskie zbrodnie wojenne w Buczy to nie inscenizacja

W ostatnich dniach rosyjskie wojska wycofały się z obwodu kijowskiego. W związku z tym, pojawiły się pierwsze relacje z ziem odzyskanych przez Ukrainę.

W miejscowości Bucza pod Kijowem, ukraińskim żołnierzom podczas patrolu towarzyszyli dziennikarze CNN, którzy w relacji wideo przedstawili skalę zbrodni wojennych dokonanych przez Rosjan. Ministerstwo Obrony Ukrainy nazwało masakrę mieszkańców Buczy “Nową Srebrenicą”. Odkryto między innymi masowy grób, w którym znaleziono ok. 300 zwłok ludności cywilnej, a wzdłuż ulicy, którą jechał patrol, widać było leżące przy drodze ciała zamordowanych cywilów.

Nawet tak dobrze udokumentowany fakt zbrodni wojennych popełnionych przez Rosjan, prorosyjskie trolle próbowały zdyskredytować prymitywną manipulacją.

Rosyjski trollo zbrodni w Buczy
Źródło: Twitter/Patriota1988PL
Teza:
Rosyjskie zbrodnie wojenne w Buczy zostały zainscenizowane.

Konto Patriota1988PL powstało w lipcu 2017 roku, jednak do 7 grudnia 2021 było prawie nieaktywne. Od tego dnia komentowało głównie wpisy Ministerstwa Zdrowia, negując szczepienia przeciwko COVID-19. Kilka dni przed wybuchem wojny konto przerzuciło się całkowicie na prorosyjską narrację dotyczącą wojny w Ukrainie.

Troll o rosyjskich żołnierzach
Źródło: Twitter/Patriota1988PL

W związku z masakrą w Buczy, użytkownik @Patriota1988PL opublikował tweeta, w którym zakwestionował prawdziwość ciał leżących na ulicy ludzi, którzy zostali zamordowani przez Rosjan. Zasugerował, że są to osoby, które tylko udają martwych, ponieważ rzekomo poruszają ręką lub wstają zaraz po minięciu ich przez samochody z ukraińskimi żołnierzami i dziennikarzami. Fałszywa narracja o zainscenizowanych ofiarach była również szerzona przez anglojęzyczne, prorosyjskie konta na Twitterze.

Rosyjskie zbrodnie w Buczy kwestionował także jeden z liderów Konfederacji, Janusz Korwin-Mikke. Oryginalny tweet, który zacytował poseł Mikke, został usunięty przez autora, jednak zachował się jego screen.

Źródło: Twitter/JKM

Weryfikacja wideo

W filmie w zwolnionym tempie i lepszej jakości, udostępnionym przez konto AuroraIntel, widzimy, że rzekoma podnoszona ręka ofiary to przepływająca kropla na szybie auta.

Cały fragment w lepszej jakości poniżej:

W drugim materiale, autorstwa Shayana Sardarizadeha, widzimy, że efekt poruszających się zwłok w bocznym lusterku został wywołany przez jego asferyczność, czyli zakrzywienie na jego krańcu, dzięki któremu eliminuje się martwe pole i poprawia widoczność dla kierowcy. Na filmie z kiepską jakością nagrania powoduje to wrażenie, że ciało porusza się.

Tak powstała prymitywna teoria spiskowa o zainscenizowaniu ofiar rosyjskich żołnierzy w Buczy. Upublicznione zostały również zdjęcia widocznych na filmie zamordowanych cywilów.

Zdjęcia satelitarne dowodem na rosyjskie zbrodnie wojenne

Dziennikarze New York Times przeanalizowali zdjęcia satelitarne Buczy. Wynika z nich, że ciała pomordowanych mieszkańców miasta znajdowały się na ulicy Jabłońskiej już 19 marca. Było to w czasie, gdy Bucza była pod panowaniem wojsk rosyjskich. Dlatego stanowi to koronny dowód na zbrodnie wojenną dokonaną przez Rosjan. Poniższe wideo przedstawia dokładne porównanie zdjęć wykonanych 2 kwietnia przez ukraiński patrol wojskowy po wycofaniu wojsk rosyjskich oraz zdjęć satelitarnych z 19 marca. Widać na nim to samo ułożenie ofiar.

Podsumowanie

Rosyjskie zbrodnie wojenne, dzięki zaangażowaniu dziennikarzy z całego świata, są dobrze udokumentowanym faktem. Kremlowska propaganda, za pomocą rzeszy internetowych trolli, próbuje w prymitywny sposób narzucić w mediach społecznościowych fałszywą narrację kwestionującą gwałty i morderstwa dokonane przez rosyjskich żołnierzy w Ukrainie.

Centre for Information Resilience (CIR) wraz z Bellingcat i społecznością ukraińską, prowadzi serwis z interaktywną mapą dokumentującą zbrodnie popełnione przez Rosję w Ukrainie. Dowody te mają być wykorzystywane przez dziennikarzy, oraz w przyszłości przez wymiar sprawiedliwości rozliczający rosyjskich agresorów.

 

Źródła:

CNN: https://edition.cnn.com/videos/world/2022/04/03/mass-grave-bucha-ukraine-pleitgen-vpx.cnn

AuroraIntel: https://twitter.com/AuroraIntel/status/1510641101643919368

Shayan Sardarizadeh https://twitter.com/Shayan86/status/1510698253964222464

New York Times: https://www.nytimes.com/2022/04/04/world/europe/bucha-ukraine-bodies.html

Map Hub: https://maphub.net/Cen4infoRes/russian-ukraine-monitor

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl