Od początku pandemii SARS-CoV-2 w mediach społecznościowych powraca grafika z rzekomym cytatem pochodzącym od Henry’ego Kissingera, amerykańskiego polityka, byłego doradcy Richarda Nixona oraz Geralda Forda.
Wypowiedź ta dotyczy wprowadzenia przymusu szczepień w kontekście depopulacji ludzkości. W artykule wyjaśniamy dlaczego cytowana przemowa Kissingera jest fałszywa.
Grafika Nicoli Charles a inne teorie spiskowe
Fałszywy cytat z Henry’ego Kissingera powraca do mediów społecznościowych w różnych formach. Aktualna, czwarta jego wersja, to zdjęcie z wydruku pochodzącego z fragmentu publikacji udostępnionej przez Nicolę Charles, australijską aktorkę oraz aktywistkę antyszczepionkową i miłośniczkę teorii spiskowych. Jej wpis już nie istnieje, ponieważ jej konto na Twitterze zostało usunięte przez administratora portalu 27 sierpnia 2021 roku. Zdjęcie artykułu, który udostępniła Charles, pochodzi prawdopodobnie z większej publikacji o tematyce teorii spiskowych. Po prawej stronie widzimy fragment notatki będącej innym fake newsem, który dotyczył manipulacji danymi z bazy amerykańskiej VAERS (Vaccine Adverse Event Reporting System). Dezinformacja polegała na takim doborze przedziału czasowego dotyczącego zgonów zanotowanych po szczepieniach, aby wykazać 6000% wzrost przypadków śmiertelnych w 2021 w porównaniu z 2020 rokiem. Sprawę dokładnie wyjaśnił między innymi portal Politifact.
Mem z 2020 roku
Tekst rzekomej przemowy Kissingera ze zdjęcia umieszczonego przez Nicolę Charles pochodzi z popularnego w mediach społecznościowych memu z 2019 roku , który oprócz najpopularniejszej, angielskiej wersji, doczekał się również tłumaczeń na inne języki, m.in. holenderski, włoski, japoński, czy rosyjski. Dodatkowo, oprócz standardowej przemowy, na końcu umieszczono żartobliwe zdanie „A teraz, co na obiad, hmm?”. Te ostatnie pytanie występuje jeszcze w „czerwonej” wersji memu, ale zostało pominięte w jego nowszym wariancie.
Henry Kissinger – Pierwsze wystąpienie fałszywego cytatu w 2018 roku
Najstarszą wersję grafiki, z rzekomym cytatem Kissingera dotyczącym zaplanowanej depopulacji ludzkości, znaleźliśmy na koncie rosyjskiego użytkownika Twittera ANo1505. Jego wpis z 17 sierpnia 2018 roku zilustrowany jest karykaturą autorstwa Rodneya Pike’a.
Wyjaśnienie
Sprawę fałszywego cytatu Kissingera badały takie zagraniczne serwisy fact-checkingowe jak Snopes, Africa Check, AAP, a także polskie Konkret24 oraz Demagog. Nie odnaleziono żadnych dowodów na potwierdzenie prawdziwości rzekomego cytatu przypisywanego Henry’emu Kissingerowi. Przede wszystkim w 2009 roku nie mogła odbyć się Rada ds. Eugeniki przy ONZ, ponieważ ta nigdy nie powstała. Potwierdził to portal Politifact w rozmowie z Christianem Lindmeierem, rzecznikiem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Z kolei dziennikarze agencji Reuters skontaktowali się z współpracownikami Henry’ego Kissingera, którzy potwierdzili, że omawiany cytat został całkowicie sfabrykowany.
Podsumowanie
Tekst wypowiedzi przypisywanej amerykańskiemu politykowi miał od początku swoje źródła jedynie w internetowych memach, umieszczanych na portalach społecznościowych przez miłośników teorii spiskowych. Cytat miał za zadanie szerzenie dezinformacji i wywoływanie negatywnych reakcji w stosunku do szczepień. Pierwsze jego wersje umieszczono w Internecie na długo przed epidemią COVID-19, jednak to w 2020 i 2021 roku był on szczególnie popularny i bardzo często przywoływany przez grupy antyszczepionkowe w social mediach. Sfabrykowanie wypowiedzi potwierdzili współpracownicy Kissingera, a dodatkowo, przywoływana w niej Rada ds. Eugeniki przy ONZ nigdy nie istniała. Wszystko to wskazuje na to, że omawiany cytat został w całości zmyślony.
Źródła
Reuters: https://www.reuters.com/article/uk-factcheck-henry-kissinger-quote-manda-idUSKBN22Y251