Czy Chiny chcą uzyskać zgodę Sądu Najwyższego na uśmiercenie 20 000 pacjentów z koronawirusem? Ta przerażająca wiadomość zaczyna krążyć po zagranicznych witrynach internetowych i dociera już do Polski. Przyjrzymy się oryginalnemu artykułowi, który został umieszczony na portalu CityNews:
Jak jest treść informacji?
Chiny starają się o zgodę sądową na zabicie ponad 20 000 pacjentów z koronawirusem, aby uniknąć dalszego rozprzestrzeniania się choroby.
Oczekuje się, że najwyższy sąd w Chinach (Najwyższy Sąd Ludowy) wyda w piątek zgodę na masowe zabijanie pacjentów z koronawirusem w Chinach jako pewny sposób kontrolowania rozprzestrzeniania się śmiertelnego wirusa.
Państwo informuje sąd, że Chiny są bliskie utraty swoich pracowników służby zdrowia przez koronawirusa, ponieważ co najmniej 20 pracowników zaraża się wirusem każdego dnia.
Link do tego artykułu stał się bardzo popularny w sieciach społecznościowych Twitter i Facebook. Jest udostępniany na masową skalę. Wystarczy zerknąć na kilka ostatnich wpisów na ten temat:
W związku z faktem, że czas epidemii wywołanej koronawirusem to okres, w którym dochodzi do wyjątkowo dużej ilości manipulacji, postanowiliśmy sprawdzić tę informację. Naszym zdaniem jest to:
Nie, rząd Chiński nie próbuje uzyskać zgody Sądu Najwyższego na uśmiercenie swoich 20 000 swoich pacjentów. Strona „City News” to nie jest witryna informacyjna. To portal, który od lat podaje i wymyśla fałszywe informacje i nie dementuje swoich bzdur mimo wielkorotnych ostrzeżeń. Przykłady?
- Na stronie nadal umieszczony jest artykuł o śmierci trenera New York Giants, Pat’a Shurmur-a. Tymczasem zainteresowany żyje i ma się dobrze.
- Na portalu znajdują się również inne artykuły, które opisują śmierć znanych osób, mimo że okazały się one nieprawdą.
- To „City News” podało informację o rzekomej restauracji kanibali, tutaj obaloną.
„City News” to źródło, które fabrykuje bzdury na wielką skalę. W żadnym wypadku nie można uznać tej witryny za wiarygodną. Doniesienie o eutanazji 20,000 pacjentów to również informacja „wyssana z palca”.
Dokonaliśmy sprawdzenia zaplanowanych rozpraw na stronie chińskiego Sądu Najwyższego. Żaden z przypadków nie jest związany z nowym koronawirusem:
Podsumowanie
Nie wiemy, jakie było źródło plotki, na bazie której „City News” oparło swój artykuł. Być może była to jedna z wielu fałszywych informacji, które krążą teraz po internecie w związku z nowym koronawirusem. A może, „City News”, licząc na łatwy zarobek, zmyśliło wszystko od początku do końca. Wiemy natomiast, że portal ma na swoim koncie niejeden artykuł, który został oznaczony jako „fake news„, przez portale sprawdzające fakty. Warto również dodać, że żadne inne wiarygodne źródło informacji nie potwierdziło rewelacji „City News”. AFP i Snopes (0rganizacje sprawdzające fakty), również otagowały informację o przymusowej eutanazji 20 000 pacjentów jako fałsz.
Źródła
AFP, Snopes, Supreme People’s Court of the People’s Republic of China.