Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Polscy sportowcy nie jadą na Igrzyska Olimpijskie z powodu szczepionek? Nieprawda

Polscy sportowcy nie jadą na Igrzyska Olimpijskie z powodu szczepionek? Nieprawda

Problemy polskich sportowców w przystąpieniu do Igrzysk Olimpijskich przykuły uwagę wielu osób. Niemal natychmiast doniesienia te zostały zebrane przez środowiska antyszczepionkowe, które ogłosiły, że wszelkie dolegliwości sportowców wynikają z przyjęcia szczepionek przeciw COVID-19. Jak zawsze sprawa okazuje się jednak znacznie bardziej złożona i w praktycznie wszystkich przypadkach ciężko doszukać się jakiegokolwiek związku ze szczepieniami.

Informację te opisywały już zespoły FakeHunter oraz AFP Sprawdzam.

Teza:
Kontuzje polskich zawodników olimpijskich wynikają z przyjęcia szczepionek przeciw COVID-19.

Informacje te powielane były wielokrotnie. Za przykład posłużyć może ten wpis na Twitterze z końca czerwca. W ostatnich dniach popularny jest również film pisarza, Witolda Gadowskiego. Znany jest on z częstego szerzenia antyszczepionkowych treści. Omawiane wideo (sprawa przedstawiana jest od 16:20 do 18:27) umieszczone zostało na kanale YouTube GadowskiTV. Witold Gadowski wymienia ośmiu polskich sportowców, którzy w ostatnich miesiącach skarżyli się na problemy zdrowotne. W przypadku części z nich prezentuje szersze omówienie, przy innych podaje tylko imię i nazwisko, nie precyzując o jakie schorzenia chodzi. Na koniec wskazuje, że wszystkie te osoby były zaszczepione. Fragmenty nagrania udostępniane były w mediach społecznościowych, część z materiałów została już usunięta.

Źródło: twitter.com

Kampania “Ostatnia Prosta”

Cała narracja dotycząca tej sytuacji opiera się o rządową kampanię “Ostatnia Prosta”, której ambasadorami było wielu sportowców. Miała ona na celu zachęcenie polskich obywateli do szczepień. Jak twierdzi Witold Gadowski, wszystkie wymienione przez niego osoby zostały zaszczepione.

Już 13.04, premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że polscy sportowcy olimpijscy oraz piłkarze jadący na EURO 2020 dostaną możliwość wcześniejszego zaszczepienia. Cała akcja ruszyła 26.04. Do dnia 04.06 zaszczepiono 570 sportowców z łącznej liczby 1077 osób. Nie wiadomo ile osób otrzymało szczepionkę do połowy lipca 2021 roku. Warto zaznaczyć, że przyjęcie preparatów nie było obowiązkowe. Ze względu na to, że są to dane niejawne, nie wiadomo kto dokładnie się zaszczepił. Z wymienionych przez Witolda Gadowskiego osób tylko Adam Kszczot i Konrad Bukowiecki publicznie potwierdzili swoje zaszczepienie (tutaj i tutaj). Przyjęcie preparatów w przypadku niektórych z pozostałych wymienionych sportowców, tylko pośrednio zostało potwierdzone przez ich sztaby szkoleniowe.

Źródło: facebook.com

Sportowcy z problemami

Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się całemu zagadnieniu i sprawdzić, co rzeczywiście dolega każdej z wymienionych przez Witolda Gadowskiego osób. Okazuje się, że w wielu przypadkach problemy zaczęły się wcześniej lub nie mają nic wspólnego ze znanymi niepożądanymi odczynami poszczepiennymi. Sportowcy szczepieni byli jednodawkowymi preparatami Johnson&Johnson.

Karolina Kołeczek

Karolina Kołeczek rzeczywiście zmagała się z zakrzepicą i nie pojedzie do Tokio. Schorzenie to, jak podaje Europejska Agencja Leków, jest rzadkim skutkiem ubocznym szczepionki J&J. Stąd pewnie wzięło się wrażenie, że zakrzepica spowodowana była przyjęciem preparatu. Jednakże, jak powiedziała sama zawodniczka jej problemy zaczęły się już w marcu, po występie na Halowych Mistrzostwach Europy w Toruniu. Wówczas nabawiła się urazu łydki i przestała trenować, a kilka dni później wystąpiła zakrzepica. Oznacza to, że problemy lekkoatletki pojawiły się półtorej miesiąca przed rozpoczęciem akcji szczepienia sportowców. Menadżer Karoliny Kołeczek zaprzeczył jakoby jej stan zdrowotny powiązany był z COVID-19.

Źródło: facebook.com

Angelika Cichocka

Angelika Cichocka również nie pojedzie do Japonii. Biegaczka przez prawie dwa lata zmagała się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Dopiero na początku tego roku wróciła do zawodów, startując w konkursach halowych. Problemy wróciły przed Drużynowymi Mistrzostwami Europy w Chorzowie. Wykryto u niej zaburzenia kardiologiczne, z którymi zawodniczka zmagała się już w przeszłości. Oznacza to, że problemy zdrowotne Angeliki Cichockiej zaczęły się jeszcze na długo przed pandemią.

Źródło: facebook.com

Adam Kszczot

Dużym zaskoczeniem była wiadomość o rezygnacji z udziału w Igrzyskach Adama Kszczota, jednego z najbardziej utytułowanych polskich lekkoatletów. Jest też jedynym z kontuzjowanych sportowców, który powiązał swoje problemy częściowo ze szczepieniem, choć zaznaczył, że był to jeden z wielu czynników.

Źródło: facebook.com

Złe samopoczucie po przyjęciu preparatu na kilka dni zaburzyło jego rytm treningowy, nie miało jednak żadnych długotrwałych skutków ubocznych. Największym problemem okazała się ponowna aklimatyzacja po powrocie z obozu w Kenii. Do tego doszły sprawy rodzinne. Całą sytuację skomentował dla portalu AFP Sprawdzam menadżer zawodnika, Tomasz Koprowski:

“Adam nie zachorował na Covid-19. Nie miał żadnych powikłań po szczepieniu, poza kilkudniowym rozbiciem. (…) Odbudowanie formy i powrót organizmu do pełni sił po obozie (w Kenii) zajęło Adamowi aż 50 dni z zakładanych 7-10 dni. To bardzo dużo straconego czasu na przygotowania. (…) Po szczepionce miał kilka dni osłabienia. Jednak Adam szczepi się na grypę co roku i wie, że po szczepieniu przez kilka dni trzeba trenować ostrożnie, żeby nie zrobić sobie krzywdy. Przy tak wielu dniach straty po Kenii, każda doba była dla niego na wagę złota”

Sofia Ennaoui

23 czerwca, Sofia Ennaoui ogłosiła, że nie weźmie udziału w Igrzyskach Olipmijskich. Jak się okazuje nabawiła się poważnej kontuzji pięty, która narastała przez wiele miesięcy. Ciężko jest więc powiązać ją w jakikolwiek sposób ze szczepionką, choć nie mamy informacji czy zawodniczka w ogóle ją przyjęła.

Źródło: facebook.com

Jak tłumaczyła na łamach serwisu Sport.pl:

“Jest podejrzenie tendinopatii przyczepu ścięgna piętowego lewego. To jest kontuzja typowo przeciążeniowa. Ona narasta miesiącami i początkowo nie daje żadnych objawów.”

W wywiadzie z Runner’s World dodała:

„Sezon miałam rozpocząć od udziału w Drużynowych Mistrzostwach Europy w Chorzowie. Niestety, dwa i pół tygodnia przed tymi zawodami doznałam kontuzji. (…) Moja noga wytrzymała wiele miesięcy bardzo ciężkiej pracy, ale w kulminacyjnym momencie nie wytrzymała przeciążeń, jakie jej serwowałam”.

Ewa Swoboda

Zawodniczka zaledwie kilka dni temu potwierdziła, że nie wystąpi na Igrzyskach Olimpijskich. Informację, wraz z wyjaśnieniem co się stało umieściła na swoim Instagramie. Ewa Swoboda nabawiła się zapalenia rozcięgna podeszwowego, które jest typowym urazem dla biegaczy. Do tego nałożyło się również naderwanie prostownika krótkiego palców. Obie kontuzje ciężko w jakikolwiek sposób powiązać ze szczepieniami, są one niestety standardowymi urazami u osób uprawiających ten rodzaj sportu.

Źródło: instagram.com

Pozostali olimpijczycy

Pozostali wymienieni przez Witolda Gadowskiego sportowcy pojadą do Tokio. Joanna Jóźwik w maju nabawiła się lekkiego urazu pięty, przez co nie wystartowała w Drużynowych Mistrzostwach Europy. Na szczęście kontuzja była na tyle drobna, że zdołała wyzdrowieć na czas. Również w przypadku tej dolegliwości niezwykle trudno doszukać się związku ze szczepieniem, o ile Joanna Jóźwik w ogóle przyjęła preparat. Zawodniczka przez wiele miesięcy zmagała się z urazem biodra i dopiero w marcu tego roku wróciła do uczestnictwa w zawodach.

Maria Andrejczyk ciągle zmaga się z problemami, mimo to weźmie udział w Igrzyskach. Kontuzja barku wystąpiła po zawodach Pucharu Europy, na których zawodniczka prawie osiągnęła rekord świata. Niestety, jak sama przyznała, wysiłek ten kosztował ją bardzo dużo. Polska olimpijka od lat zmaga się z licznymi kontuzjami i potwierdziła, że po raz pierwszy od 5 lat okres przygotowawczy do sezonu 2021 przebiegł bez problemów. Oznacza to, że Maria Andrejczyk jest niestety podatna na kontuzje i szczepienia nie mają z tym nic wspólnego. Jak sama przyznała w rozmowie z Wirtualną Polską:

“Moje zdrowie jest bardzo kruche i muszę na nie uważać. Tylko tego mi potrzeba, żeby było dobrze, bo wiem, że wykonałam świetną pracę przez ostatni rok, a także wcześniej.”

Konrad Bukowiecki jest zarówno ambasadorem kampanii “Ostatnia Prosta”, jak i osobą zaszczepioną. Z kontuzjami zmagał się jednak od początku roku, na długo przed przyjęciem preparatu. Do tego doszło zakażenie wirusem SARS-CoV-2 w marcu. Na ostatnią kontuzję naraził się podczas startu w zawodach Diamentowej Ligi we Florencji. Na szczęście udało mu się wyleczyć uraz i jest gotowy do startu w Tokio.

Źródło: facebook.com

Podsumowanie

Po raz kolejny środowiska antyszczepionkowe próbują powiązać przypadkowe wydarzenia ze skutkami ubocznymi szczepionek. W zdecydowanej większości przypadków kontuzje polskich olimpijczyków są typowe dla sportów, które uprawiają. Wielu z nich borykało się z problemami zdrowotnymi na długo przed kampanią szczepień. W związku z tym ciężko jednoznacznie powiązać którykolwiek z przypadków z przyjęciem preparatu przeciw SARS-CoV-2.

Warto na koniec zaznaczyć, że 8 przypadków bardziej lub mniej poważnych kontuzji na ponad dwustuosobową kadrę Polski na Igrzyska Olimpijskie w Tokio, nie wydaje się zatrważającą liczbą. Oczywiście każdy taki przypadek jest indywidualnym dramatem danego sportowca, ale nie jest to jakikolwiek dowód na szkodliwość szczepionek.

 

Źródła

FakeHunter: https://fakehunter.pap.pl/en/raport/ce382f54-8e80-49cb-9ede-dde3ba13a8b7

AFP Sprawdzam: https://sprawdzam.afp.com/http%253A%252F%252Fdoc.afp.com%252F9EU6K3-1

GOV.pl: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/ostatnia-prosta-nowa-kampania-narodowego-programu-szczepien

Sport.pl: https://www.sport.pl/igrzyska-olimpijskie/7,154863,26977074,jest-rozporzadzenie-ws-szczepien-sportowcow-kto-moze-liczyc.html oraz https://www.sport.pl/lekkoatletyka/7,64989,27261442,sofia-ennaoui-zdradzila-szczegoly-swojego-dramatu-szlam-prawie.html

Bankier.pl: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Rozpoczely-sie-szczepienia-polskich-sportowcow-8100469.html

TVP Sport: https://sport.tvp.pl/53293325/tokio-2020-premier-mateusz-morawiecki-potwierdzil-ze-polscy-sportowcy-zostana-zaszczepieni oraz https://sport.tvp.pl/53866721/joanna-jozwik-kontuzjowana-nie-wystapi-w-druzynowych-mistrzostwach-europy

WP Sportowe Fakty: https://sportowefakty.wp.pl/la/wideo/41489/karolina-koleczek-nie-jedzie-do-tokio-jest-bardzo-duzy-smutek oraz https://sportowefakty.wp.pl/la/946691/tokio-2020-problemy-marii-andrejczyk-nie-wiem-jak-to-ugryzc

Wyborcza.pl Trójmiasto: https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,27261089,anna-kielbasinska-i-angelika-cichocka-na-dwoch-biegunach-na.html

Runner’s World: https://www.runners-world.pl/ludzie/Sofia-Ennaoui-Bieganie-jest-we-mnie,67319,1

Medicover: https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/zapalenie-rozciegna-podeszwowego-stopy-objawy-i-leczenie-rozciegna,169,n,192

Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza w Lublinie: http://apgr.wssp.edu.pl/wp-content/uploads/2014/01/Anna-Robak-Marcin-Pencula.pdf

Onet.pl: https://sport.onet.pl/lekkoatletyka/lekkoatletyka-maria-andrejczyk-wraca-do-zdrowia/mv5x48c

Olsztyn.com.pl: https://www.olsztyn.com.pl/artykul,lekkoatletyka-problemy-bukowieckiego,32667.html

Polsat Sport: https://www.polsatsport.pl/wiadomosc/2021-07-15/bukowiecki-wyleczyl-uraz-i-trenuje-przed-igrzyskami/

Profile zawodników i zawodniczek w mediach społecznościowych:

Karolina Kołeczek: https://www.facebook.com/karolinakoleczek/posts/349427429879932

Angelina Cichocka: https://www.facebook.com/AngelCichocka/posts/360965885388813

Adam Kszczot: https://www.facebook.com/adamkszczot800/posts/395377288614145

Sofia Ennaoui: https://www.facebook.com/ennaoui.sofia/posts/363075985180354

Ewa Swoboda: https://www.instagram.com/p/CRRNOfsnmDy/

Konrad Bukowiecki: https://www.facebook.com/BukowieckiKonrad/posts/324199915820048 oraz https://www.facebook.com/BukowieckiKonrad/posts/300829208157119

Zdjęcie ilustracyjne: Zrzut ekranu z GadowskiTV

Komentarze

Absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył historię ze specjalizacją w zakresie Powstania Chmielnickiego oraz ogólną historią wojskowości. Działacz społeczny, pracował dla kilku organizacji pozarządowych, zajmujących się pomocą opuszczonym i osieroconym dzieciom. W fakenews.pl od grudnia 2020 roku. Prywatnie jego pasją jest muzyka, interesuje się również historią transportu, nowymi technologiami oraz astronomią. Email: mzadroga(at)fakenews.pl