Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nie, ta konstrukcja to nie rosyjska bomba atomowa

Nie, ta konstrukcja to nie rosyjska bomba atomowa

1 marca na Tik Toku pojawił się film przedstawiający ogromną konstrukcję w kształcie kolumny, transportowaną na platformie służącej do przewożenia ponadgabarytowych ładunków. Wideo, opatrzone komentarzem “Pocisk jądrowy z Rosji”, zdobyło ogromną popularność w sieci przekładającą się na 28,4 mln wyświetleń oraz 1,5 miliona polubień.
Jak można się spodziewać, konstrukcja ta nie ma nic wspólnego z bronią jądrową, ani jakąkolwiek inną formą uzbrojenia. Postanowiliśmy wykorzystać ten materiał w zaprezentowaniu w praktyce wykorzystania technik OSINT (open-source intelligence), czyli białego wywiadu opartego na ogólnodostępnych źródłach.

Megatmurad o pocisku jąrowym z Rosji
Źródło: Tik Tok/megatmurad
Teza:
Film przedstawia transport rosyjskiego pocisku jądrowego

Wykorzystanie technik OSINT w praktyce

Konto @megatmurad uaktywniło się niedawno, już po agresji Rosji na Ukrainę. Oprócz omawianego postu wrzuca inne propagandowe, prorosyjskie materiały wideo. Nic dziwnego zatem, że film z transportowaną konstrukcją opatrzony był dezinformującym opisem o broni jądrowej.

Pierwsze odwrotne wyszukiwanie obrazem za pomocą przeglądarki Google wskazało post z portalu Reddit, którego użytkownicy szukali odpowiedzi, czym może być widoczna na filmie kolumna. Wskazówką był komentarz sugerujący, że jest to konstrukcja służąca do destylacji ropy naftowej. Omawiany screen pochodził z tego samego filmu wrzuconego wcześniej na portal TikTok przez inne konto. Osiągnął on dużo słabszy zasięg i mniejszą liczbę reakcji, prawdopodobnie dlatego, że nie posiadał żadnego sensacyjnego opisu. Autorem tego postu był @liangyue3, którego nazwa może wskazywać na chińskie pochodzenie omawianego materiału wideo.

Reddit o transportowanej olbrzymiej konstrukcji
Źródło: reddit.com

Przyglądając się dokładniej transportowanej konstrukcji, możemy zauważyć na środku kolumny  powiewającą flagę ze znakami przypominającymi chińskie symbole.

Czerwony sztandar na konstrukcji
Źródło: Tik Tok/megatmurad

Zastosujmy zatem funkcję odwrotnego wyszukiwania obrazem w wyszukiwarce Baidu, chińskim odpowiedniku Google. Wykorzystamy do tego screen z forum Reddit, ponieważ nie zawiera on opisu przesłaniającego konstrukcję. Wynik wyszukiwania jest bardzo obiecujący. Pierwszy obraz przenosi nas do konta na chińskim komunikatorze Tencent QQ. Widzimy to samo ujęcie transportowanej konstrukcji wraz z chińskim opisem. Wrzućmy go w Google Translator. Tłumaczenie, mimo iż jest niepoprawne gramatycznie, to zawiera bardzo konkretną informację, mianowicie chińskie miasto – Huayi. Następnie wyszukamy całość drugiej frazy (华谊巨型设备塔) zawierającą nazwę tej miejscowości w Baidu.
W czwartym rzędzie wyniku wyszukiwania widzimy zdjęcie naszej kolumny.

Wynik wyszukiwania kolumny w Baidu
Źródło: Baidu.com

Link przenosi nas do artykułu w języku chińskim, który następnie tłumaczymy za pomocą Google Translatora. I wszystko staje się jasne.

Czym jest masywna konstrukcja transportowana na filmie?

Konstrukcja, którą widzimy na omawianym filmie jest obecnie największą i najcięższą wieżą do separacji propylenu i propanu w Chinach należąca do chemicznego konsorcjum Guangxi Huayi. Jej wewnętrzna średnica wynosi 10,6 m, a wraz z montażem zewnętrznej osłony 12,94 m. Jej wysokość to 113,7 m, a całkowita waga sięga 1774 ton.

Stawanie wieży
Źródło: sohu.com

Wieża została zamontowana 25 listopada 2021 roku. Całość inwestycji planowana jest do oddania we wrześniu 2022 roku i kosztować ma 10,2 miliardów juanów. Guangxi Huayi będzie przetwarzać za jej pomocą 750 000 ton propylenu rocznie.

Jak wygląda największa bomba termojądrowa?

Jak możemy przeczytać w artykule Polski Zbrojnej, największą bombą wodorową, o mocy trzy tysiące razy większej niż zrzucony nad Hiroszimą „Little Boy”, była Tsar Bomba vel Big Ivan, która została zdetonowana przez Rosjan 30 października 1961 roku. Była to największa eksplozja w dziejach ludzkości.

Klasyczna bomba atomowa wytwarza potężną energię na skutek łańcuchowego rozszczepienia jąder pierwiastków ciężkich – uranu lub plutonu. Bomba wodorowa, zwana też termojądrową wykorzystuje syntezę wodoru. Jest ona uruchamiana na skutek bardzo wysokiej temperatury, a tę zapewnia… reakcja rozpadu jąder. Innymi słowy bomba atomowa staje się zapalnikiem dla bomby wodorowej. Taki układ zapewnia nieporównanie większą moc ładunku.

Jak możemy przeczytać na specjalistycznym portalu Nuclear Weapon Archive, Tsar Bomba miała 8 metrów długości i 2,1 metra średnicy, a ważyła 27 ton. Jej szacunkowa moc wynosiła ok. 50 megaton.

Tsar Bomba
Źródło: www.nuclearweaponarchive.org

Podsumowanie

Dezinformacja w sieci jest ważną częścią wojny hybrydowej prowadzonej przez Kreml. TikTok ze względu na swoją popularność jest bardzo często wykorzystywany do szerzenia rosyjskiej propagandy wśród młodych użytkowników portalu. Rosjanie zaangażowali do akcji dezinformacyjnych popularnych influencerów, ale jak widzimy na podstawie omawianego filmu, również anonimowe konta. Nadmiar informacji, z którym mamy do czynienia, dotyczący również fake newsów, utrudnia ich weryfikację.

Jednak to my wszyscy stoimy na pierwszej linii frontu w walce z dezinformacją. Warto mieć to na uwadze, przy kolejnym przekazaniu sensacyjnej wiadomości do naszych znajomych.

 

Źródła:

Reddit: https://www.reddit.com/r/whatisthisthing/comments/qr6ay0/this_massive_metal_object_being_transported_on/k

QQ: https://h5.weishi.qq.com/weishi/feed/7nMWqdgVN1MHJh4GQ

Sohu.com: https://www.sohu.com/a/503759866_121106875

Polska Zbrojna: http://polska-zbrojna.pl/home/articleshow/35641#

NWA: http://www.nuclearweaponarchive.org/Russia/TsarBomba.html

Reddit: https://www.reddit.com/r/Damnthatsinteresting/comments/t6txcq/russian_influencers_on_tiktok_defend_the_invasion/

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl