Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Zełenski i kokaina. Fałszywe kremlowskie narracje o narkomanach rządzących Ukrainą

Zełenski i kokaina. Fałszywe kremlowskie narracje o narkomanach rządzących Ukrainą

Rosyjska propaganda od dawna stara się zdyskredytować legalnie wybrane, demokratyczne władze w Kijowie. 25 lutego 2022 r., podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa, prezydent Rosji Władimir Putin zwrócił się do Ukraińców tymi słowami:

„Wygląda na to, że łatwiej nam będzie dojść do porozumienia z wami niż z tą bandą narkomanów i neonazistów, którzy wzięli cały naród ukraiński za zakładników w Kijowie.”

W sukurs jego wypowiedzi Kreml uruchomił rzeszę internetowych trolli, którzy przeróbkami wideo próbują narzucić Ukraińcom i zachodniemu światu fałszywą narrację Putina jakoby Wołodymyr Zełenski był narkomanem. W artykule przedstawiamy dwa najgłośniejsze ostatnio przykłady.

Rzekoma kokaina na biurki Zełenskiego
Źródło: Twitter/@chilim67
Teza:
Ukrainą rządzą narkomani, a Wołodymyr Zełenski to kokainista.

Spotkanie z Elonem Muskiem

6 marca Wołodymyr Zełenski rozmawiał z Elonem Muskiem. Podziękował mu za instalacje Starlink oraz zaprosił go do Ukrainy. Miesiąc później fragment fragment wideo z tego spotkania posłużył za materiał do manipulacji. Na biurku wstawiono biały proszek, sugerując  że to narkotyki. Poniżej zestawiamy przerobione wideo (lewa strona) z oryginałem (prawa strona).

Zdjęcie i ładowarka na biurku prezydenta

16 kwietnia prezydent Ukrainy wrzucił na swoje konto na Instagramie film z pozdrowieniami dla Ukraińców. Wideo w kiepskiej jakości stało się kolejny raz materiałem do manipulacji.

Ramka i ładowarka
Źródło: Twitter/@Baba_yaga_bum

Prokremlowski, polskojęzyczny troll zasugerował nie tylko, że na biurku Zełenskiego widać narkotyki , ale również to, że oryginalne nagranie zniknęło z sieci.

Na chińskim koncie na portalu YouTube pojawiło się to samo nagranie. Film opatrzono następującym opisem:

#16 kwietnia ukraiński prezydent Zelenski opublikował nagranie, na którym widać, że jest w transie. Nagranie zostało wkrótce usunięte, ale zostało pobrane przez uważnych internautów, którzy znaleźli narkotyki na stole!

Na filmie, który wyświetlono ponad 11 tysięcy razy, zaznaczono dodatkowo przedmiot leżący na drugim planie.

Ramka i ładowarka na biurku Zełenskiego
Źródło: YouTube/龍少哥

Tymczasem jak widać na oryginalnym nagraniu, które cały czas widnieje na koncie prezydenta Ukrainy, przedmiot na drugim planie to ładowarka do telefonu. Mocniejsza biała linia, to refleks od metalowej ramki ze zdjęciem rodziny Zełenskiego, a słabsze dwie linie to zdobienia stołu.

Oryginalne nagranie
Źródło: Instagram/Zełeński

Dwa równoległe zdobienia są widoczne również na innych ujęciach stołu.

Zdobienia stołu
Źródło: Instagram/Zełeński

Podsumowanie

Rosyjska propaganda posługuje się wieloma sposobami na dyskredytację Wołodymyra Zełenskiego. Kreml wykorzystuje szeroki wachlarz dezinformacji od wyspecjalizowanych przeróbek techniką deepfake, po prymitywne manipulacje złą jakością materiału wideo.

Polityka Putina zniechęcająca Ukraińców do władz w Kijowie jest skazana na porażkę. Pokazało to badanie przeprowadzone w dniach 26-27 lutego 2022 r. przez agencję Rating. W sondażu wzięło udział ok. 2 tys. pełnoletnich Ukraińców pochodzących z całego kraju z wyjątkiem Krymu oraz obwodów donieckiego i ługańskiego, które są zajęte przez Rosję. Ankieta wykazała, że 91 proc. Ukraińców popiera działania prezydenta Zełenskiego. Co ważne, od grudnia 2021 roku poparcie dla działań Prezydenta Ukrainy potroiło się.

Źródła:

OTR: https://otr-online.ru/news/putin-osnovnye-stolknoveniya-proishodyat-s-ukrainskimi-nacionalistami-193437.html

BBC: https://www.bbc.com/news/av/world-europe-60637841

Elliot Higgins: https://twitter.com/EliotHiggins/status/1517892718021816320

Zełenski: https://www.instagram.com/p/CcbPXRFFUg0/

The Telegraph: https://www.youtube.com/watch?v=X17yrEV5sl4

Rating: https://ratinggroup.ua/ru/research/ukraine/obschenacionalnyy_opros_ukraina_v_usloviyah_voyny_26-27_fevralya_2022_goda.html

RBC: https://twitter.com/ru_rbc/status/1497221214716182529

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl