Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Unia Europejska nie zakaże picia kawy z mlekiem i cukrem

Unia Europejska nie zakaże picia kawy z mlekiem i cukrem

Na portalu X pojawiły się wpisy sugerujące, że Unia Europejska wprowadziła nowe rozporządzenie, które zakaże mleka i cukru w kawie. W rzeczywistości jest to fałszywe stwierdzenie, stanowiące przykład manipulacji informacjami. Zgodnie z rozporządzeniem UE od 1 stycznia 2030 roku w hotelach i lokalach gastronomicznych wprowadzony zostanie zakaz stosowania jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych, takich jak m.in. plastikowe pojemniki na mleko czy saszetki na cukier, co wpłynie jedynie na sposób serwowania mleka i cukru. 

Teza:
Unia Europejska zakaże picia kawy z mlekiem i cukrem
Narracje antyunijne. Ursula von der Leyen. Unia Europejska.
Źródło: x.com
Narracje antyunijne. Unia Europejska.
Źródło: x.com

Fałszywa teza najprawdopodobniej pochodzi z clickbaitowego nagłówka artykułu Polskiego Obserwatora. Odnosi się on – tak jak zaprezentowane wpisy – do Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2025/40 z dnia 19 grudnia 2024 r. w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych. Rozporządzenie to jest częścią szerszych działań UE związanych z dążeniem do przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym oraz osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Cel i zakres rozporządzenia

Dokument ustanawia wymogi dotyczące całego cyklu życia opakowań, obejmujące m.in. ich zrównoważoność środowiskową związaną z minimalizowaniem negatywnego wpływu działalności ludzkiej na środowisko.

Jednym z jego głównych założeń jest zapobieganie negatywnemu wpływowi opakowań i odpadów opakowaniowych na środowisko i zdrowie ludzkie. Środki przewidziane w rozporządzeniu mają na celu m.in. zmniejszenie ilości opakowań wprowadzanych do obrotu, w szczególności poprzez minimalizację opakowań, unikanie opakowań w przypadku, gdy nie są one potrzebne, oraz zwiększenie ich ponownego użycia.

Wpływ na sektor HoReCa

Przepisy będą miały wpływ na sektor HoReCa (Hotel, Restaurant, Catering/Café – to określenie używane w odniesieniu do działalności związanej z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi). Od 1 stycznia 2030 roku wprowadzony zostanie zakaz stosowania jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych w sektorze HoReCa, w tym:

  • Opakowań na przyprawy, konserwy, sosy, mleko do kawy, cukier
  • Opakowań na żywność i napoje rozlewane i spożywane w lokalach
  • Opakowań na kosmetyki i produkty higieniczne w hotelach

Rozporządzenie wpłynie więc na sposób serwowania mleka, cukru i innych dodatków do napojów – zakazane będzie używanie jednorazowych opakowań na te produkty. Zamiast jednorazowych saszetek czy małych plastikowych pojemników cukier i mleko będą mogły być serwowane np. w większych zbiorczych pojemnikach wielokrotnego użytku lub w formie dozowników.

Podsumowanie

Unia Europejska nie zakaże picia kawy z mlekiem i cukrem za pomocą nowego rozporządzenia. Regulacja dotyczy m.in. zakazu stosowania jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych (np. małych plastikowych opakowań na mleko i saszetek na cukier) w branży hotelarskiej  i gastronomicznej. Wpłynie więc ona jedynie na sposób serwowania mleka i cukru. Takie rozwiązanie ma za zadanie zmniejszyć ilość odpadów opakowaniowych w Unii Europejskiej.

Źródła

EUR-Lex: Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2025/40 z dnia 19 grudnia 2024 r. w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych

Komentarze

Doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego w dyscyplinie nauki o polityce i administracji. Ukończyła europeistykę na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW. Autorka publikacji naukowych poświęconych dezinformacji oraz panelistka ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych. Jej główne zainteresowania badawcze to dezinformacja i jej zwalczanie w UE.