Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

„Porwano córkę wraz z moją przyjaciółką!” to kolejne internetowe oszustwo

„Porwano córkę wraz z moją przyjaciółką!” to kolejne internetowe oszustwo

„LUDZIE! POMÓŻCIE! Porwano córkę wraz z moją przyjaciółką! Nadal nie wierzę, że to się stało… Policja apeluje o nagłaśnianie sprawy! Jest ktoś w stanie rozpoznać tych bandytów? Na początku nagrania z monitoringu widać ich twarze!! Prosimy o przekazywanie dalej i udostępnianie”

Posty o takiej treści od kilku dni krążą na Facebooku.

Teza:
Popularne posty informują o porwaniu dziecka wraz z matką.
Nasza ocena:

porwano córkę

W rzeczywistości cała akcja została zaplanowana przez oszustów by wyłudzać loginy do kont na Facebooku. W popularnym portalu społecznościowym zamieszczono kilkadziesiąt takich wpisów, zmieniając tylko miasta, by pasowały do lokalnych grup tematycznych.

porwano córkę
Źródło: Facebook

Adresy stron, do których kierowały dramatyczne apele szybko wzbudziły podejrzenia internautów. Jak ustaliliśmy, linki przekierowują najpierw do strony udającej ograniczenie wiekowe przed materiałem wideo, by następnie odesłać użytkownika na stronę podszywającą się pod ekran logowania do serwisu Facebook.

porwano

Uwagę na fałszywym Facebooku zwraca nieprawdziwy adres strony (zaznaczony na czerwono).

porwanoTo bardzo stary i sprawdzony sposób wyłudzania loginów i haseł. Od oszusta nie wymaga specjalnych umiejętności, wystarczy również jedynie nieuwaga internauty by natychmiast przejąć jego konto. Ukradziony profil bardzo często używany jest do prób wyłudzenia od znajomych danych, lub pieniędzy metodą „na BLIK”, bądź sprzedawany dalej.

Korzystając z odwróconego wyszukiwania obrazem w Google portal Konkret24 ustalił iż cała grafika oraz zdjęcie użyte do próby oszustwa pochodzi z 2016 roku i dotyczyły sprawy porwanej dziewczynki, której szczęśliwie udało się wrócić do domu.

O próbie oszustwa informowała Tarnowska Policja.

porwano

Niestety historia o dramatycznym porwaniu wciąż ewoluuje, przybierając rozmaite formy i zmieniając grafiki. Poniższy wpis również stanowi próbę oszustwa, a udostępniły go ponad 2 tys. osób.

porawanie

 

O sprawie ostrzegała również Policja Mazowsze.

oszustwo

Podsumowanie

Zalecamy bardzo dużą ostrożność przy otwieraniu nieznanych linków, zwłaszcza związanych z sensacyjnymi i emocjonalnymi wpisami. Każdorazowo upewnijcie się, że adres strony, na której wpisujecie swoje dane logowania, jest prawidłowy. Kluczowe jest również przemyślane udostępnianie treść na Facebooku. Oszuści żerują na dobrych intencjach osób udostępniających, by docierać do ich znajomych, a następnie ich okradać.

Źródła

Policja: https://www.facebook.com/tarnowska.policja/posts/1992152247586968 oraz https://www.policja.pl/pol/aktualnosci/188493,Oszustwa-metoda-na-BLIK-policjanci-ostrzegaja.html

Konkret24: https://konkret24.tvn24.pl/polska,108/ta-sama-porwana-dziewczynka-16-roznych-miast-przestrzegamy-to-fake-news,1049687.html

Komentarze

Analityk, w Fakenews.pl od maja 2020. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Zaangażowany w projekty dotyczące dezinformacji, ekstremizmu politycznego i wojny informacyjnej. Prywatnie miłośnik dalekich wypraw z plecakiem i leśnych wędrówek. Email: mpawela(at)fakenews.pl