Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Filmy ze znikającymi ludźmi to produkcja baptystów

Filmy ze znikającymi ludźmi to produkcja baptystów

26 września w mediach społecznościowych pojawiło się wideo przedstawiające szkolny autobus, w którym nagle znikają wszystkie dzieci. Film został wrzucony na portal X przez zweryfikowane konto World War 3, które twierdzi, że nagranie pochodzące z USA jest prawdziwe. W artykule wyjaśniamy, kto jest autorem filmów ze znikającymi ludźmi i jaki jest ich cel.

Teza:
Film ze znikającymi dziećmi w autobusie przedstawia prawdziwe wydarzenie.
Znikający ludzie według Wilko
Źródło: X/@wilko_wedyn

Kościół baptystów w Kalifornii

Odwrotne wyszukiwanie obrazem jednej z klatek z filmu prowadzi nas do strony perhapstoday.org należącej do Shadow Mountain Community Church (SMCC), megakościoła baptystów zlokalizowanego na przedmieściach San Diego w Kalifornii. Megakościoły to zbory protestanckie, które w ciągu tygodniowego cyklu nabożeństw gromadzą ponad 2000 uczestników. W opisie projektu „Perhaps Today” wspólnoty SMCC czytamy, że filmy ze znikającymi ludźmi mają sprowokować do myślenia nad tzw. pochwyceniem. Jest to doktryna w kościele protestanckim odnosząca się do ponownego przyjścia Jezusa. Jej źródłem jest pierwszy list do Tesaloniczan z Nowego Testamentu, skąd pochodzi zdanie:

Potem my, żywi i pozostawieni, wraz z nimi będziemy porwani w powietrze, na obłoki naprzeciw Pana, i w ten sposób zawsze będziemy z Panem. 1 Tes 4,17 (BT)

Znikający ludzie

Studio Kościoła Shadow Mountain Community Church wyprodukowało wiele innych filmów, których bohaterami są znikający ludzie. Przybliżymy niektóre z nich w tym artykule na wypadek, gdyby również pojawiły się w mediach społecznościowych w fałszywym kontekście.

Jednym z nich jest film nakręcony na ulicy, która przypomina stereotypową aleję w Nowym Yorku.

Znikający ludzie w NY
Źródło: perhapstoday.org

Dokładnie tę samą scenerię widać na wideo tiktokera @sidekickink, który zapowiada w nim swój udział w turnieju pokerowym. Jak się okazuje, w rzeczywistości to plan zdjęciowy w Hollywood, który należy do Radford Studio Center.

Plan zdjęciowy w Hollywood
Źródło: TikTok/@sidekickink

Inną scenografią dla znikających ludzi jest terminal lotniczy. Trzeba przyznać, że wiernie oddaje realia prawdziwego lotniska. Film nakręcono z wielu ujęć, między innymi z przypominających kamery CCTV, a także z telefonów komórkowych rzekomych podróżnych. Prawdopodobnie zabiegi te mają podnieść wiarygodność tych produkcji.

Znikający ludzie na terminalu lotniczym
Źródło: perhapstoday.org

Jednak gdy przyjrzymy się szczegółom, to na identyfikatorze obsługi lotniska możemy przeczytać, że pracują oni dla nieistniejących linii lotniczych Perhaps Today.

Znikający ludzie na terminalu lotniczym
Źródło: perhapstoday.org

Podsumowanie

Podsumowując, zgodnie z przypuszczeniami większości internautów wideo ze znikającymi dziećmi w szkolnym autobusie nie jest prawdziwe. W rzeczywistości, podobnie jak pozostałe filmy z PerhapsToday.org, stanowi materiał reklamowy kościoła protestanckiego z USA.

Źródła

Deon.pl: 1 List do Tesaloniczan

TikTok: Lost in New York like Kevin McCallister

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl