Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Ceny paliw w Polsce przekroczyły granicę sześciu złotych? Sprawdzamy

Ceny paliw w Polsce przekroczyły granicę sześciu złotych? Sprawdzamy

Od wczoraj w mediach społecznościowych krąży zdjęcie przedstawiające ceny paliw z polskiej stacji benzynowej na Śląsku. Widzimy na nim kwoty przekraczające granicę sześciu złotych. Postanowiliśmy sprawdzić jak rzeczywiście wyglądają ceny paliw w Polsce. Jak się okazuje, tego typu wpisy należy uznać za manipulację.

Teza:
Ceny paliw na stacjach benzynowych w Polsce przekroczyły granicę sześciu złotych.
Nasza ocena:
Aktualizacja 01.11.2021: Dodano informację o przekroczeniu progu 6 złotych przez ceny paliw w Polsce w październiku 2021 roku.

Informacje te szczególnie chętnie przekazywali politycy opozycji. Dawali w swoich postach do zrozumienia, że winę za taki stan rzeczy ponosi partia rządząca. Wpis na ten temat opublikował na Twitterze na przykład Wojciech Król, poseł na Sejm RP z Platformy Obywatelskiej. W podobny tonie wypowiadał się też Dariusz Szczotkowski, prezes Stowarzyszenia Niskie Składki.

ceny paliw w Polsce
Źródło: twitter.com

Co widzimy na zdjęciu?

Ledowa tablica informacyjna widoczna na zdjęciu pochodzi z jednej ze stacji benzynowych na Śląsku. Należy ona do koncernu Shell. To na co należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności to na fakt, jakiego typu paliw dotycząc ceny przedstawione na fotografii. Wszystkie kwoty powyżej sześciu złotych dotyczą linii V-Power. Oznacza to więc, że są to paliwa z serii premium, a więc droższe niż standardowe. Aktualnie nigdzie w Polsce cena za litr zwykłego paliwa: ani benzyny (95 czy 98-oktanowej), ani oleju napędowego nie przekracza sześciu złotych. Poniżej widzimy średnie ceny paliw w Polsce z 27.06.2021 roku. Osoby odpowiedzialne za omawiane wpisy z mediów społecznościowych postanowiły wykorzystać niepełną i zmanipulowaną informację do bieżącej walki politycznej.

ceny paliw w Polsce-2
Źródło: autocentrum.pl

Sytuacja na polskim rynku paliw

Niezaprzeczalnym faktem pozostaje jednak, że aktualnie ceny paliw w Polsce rosną i są wysokie. Z jednej strony zjawisko to jest standardowe dla tego okresu w roku (wyjazdy wakacyjne), z drugiej kwoty za litr są najwyższe od wiosny 2019 roku, a cena benzyny 95-oktanowej dorównuje tej z roku 2014. Nakłada się na to kilka czynników.

Pierwszym jest wzrost cen ropy na rynkach światowych. Obecnie baryłka ropy Brent kosztuje około 75$, najdrożej od października 2018. Mimo to, wówczas ceny w Polsce były niższe, niż obecnie. Również rekordowe kwoty za litr paliwa z lat 2011-2014, zbliżające się do sześciu złotych wynikały z tego, że cena za baryłkę na rynku światowym wahała się pomiędzy 90$, a 130$, a więc znacznie więcej, niż obecnie.

Drugim czynnikiem pozostaje osłabienie złotego i wzmocnienie dolara. Aktualny kurs waha się w okolicach 3,80 PLN. Jest on podobny od około roku i zbliża się do poziomów z 2004. Trzecim pozostaje wzrost podatków. W 2018 roku rząd wprowadził opłatę emisyjną za wprowadzanie na rynek paliw silnikowych, która przez producentów została przerzucona na kierowców. W lutym 2020 roku podniesiono natomiast opłatę paliwową.

Możliwe, że rosnące ceny ropy powstrzyma decyzja OPEC+ (Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową), która pierwszego lipca może zdecydować o zwiększeniu produkcji ropy naftowej.

Przekroczenie granicy

W październiku 2021 roku ceny paliw w Polsce zaczęły przekraczać granicę 6 złotych. Średnia cena benzyny 98-oktanowej przebija ją już o kilkanaście groszy. Oznacza to, że od momentu publikacji pierwotnej wersji tego artykułu (czerwiec 2021) nastąpił wzrost o ponad 40 groszy. Średnie ceny benzyny 95-oktanowej i oleju napędowego jeszcze nie przekraczają 6 złotych. Biorąc jednak pod uwagę aktualną sytuację ekonomiczną, przebicie tego pułapu wydaje się nieuniknione. W wielu miejscach w Polsce ta granica została już przekroczona i mocno uderza w portfele kierowców. Poniżej prezentujemy ceny paliw z dnia 01.11.2021 roku.

Źródło: autocentrum.pl

Podsumowanie

Omawiana w artykule sytuacja to kolejny przykład niepotrzebnej manipulacji. Nadmierny wzrost cen paliw w Polsce jest widoczny i ma spory wpływ na portfele kierowców. Wydaje się, że powinien być to wystarczający argument dla krytykujących rząd, bez potrzeby wprowadzania w błąd swoich odbiorców. Aktualnie ceny standardowych paliw w Polsce nie przekraczają sześciu złotych. Obserwujemy jednakże trend wzrostowy, wynikający nie tylko z rosnących cen ropy na świecie, ale także ze słabej pozycji złotego i zwiększonych podatków.

W październiku 2021 roku ceny paliw w Polsce zaczęły przekraczać granicę 6 złotych. Trend wzrostowy utrzymuje się od wielu miesięcy i nie wydaje się, by miał w najbliższym czasie się zatrzymać.

Źródła

AutoCentrum: https://www.autocentrum.pl/paliwa/ceny-paliw/

Bankier.pl: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Dlaczego-paliwa-drozeja-8139377.html

Money.pl: https://www.money.pl/gospodarka/polacy-ruszyli-na-wakacje-a-na-stacjach-paliw-kolejne-rekordy-cen-6654834461100608a.html oraz https://www.money.pl/pieniadze/ceny-paliw-czy-czekaja-nas-kolejne-podwyzki-wazna-decyzja-juz-w-czwartek-6655457673021984a.html

Moto.pl: https://moto.pl/MotoPL/7,88389,24994822,eksperci-nie-maja-zludzen-ze-oplata-emisyjna-zostala-przerzucona.html

Business Insider: https://businessinsider.com.pl/motoryzacja/oplata-paliwowa-podwyzki-w-2020-roku/pzm516s

Komentarze

Absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył historię ze specjalizacją w zakresie Powstania Chmielnickiego oraz ogólną historią wojskowości. Działacz społeczny, pracował dla kilku organizacji pozarządowych, zajmujących się pomocą opuszczonym i osieroconym dzieciom. W fakenews.pl od grudnia 2020 roku. Prywatnie jego pasją jest muzyka, interesuje się również historią transportu, nowymi technologiami oraz astronomią. Email: mzadroga(at)fakenews.pl