6 listopada prezenterka Magdalena Ogórek w programie Plan dnia na antenie TVP Info powiedziała:
Ja się zastanawiam, co tak naprawdę działo się z kartami do głosowania, że można było wziąć to zaświadczenie z urzędu i sobie później 10 razy chodzić od komisji do komisji.
Zasugerowała tym samym, że korzystając z zaświadczenia o prawie do głosowania poza miejscem zameldowania, można było oddać więcej niż jeden głos w wielu komisjach. W artykule wyjaśniamy, że to nieprawda, gdyż uniemożliwia to procedura wyborcza.
Z zaświadczenia można skorzystać tylko raz
Dokładne przepisy dotyczące wyborów i sposobu głosowania opisuje Kodeks Wyborczy. W artykule 52 paragraf 4 czytamy:
Wyborcę przedkładającego komisji zaświadczenie o prawie do głosowania dopuszcza się do głosowania po uprzednim wpisaniu go do spisu wyborców. Zaświadczenie o prawie do głosowania załącza się do spisu wyborców.
Zatem omawiane zaświadczenie oddaje się komisji przed pobraniem kart do głosowania. Członek komisji po odbiorze zaświadczenia dopisuje wyborcę do spisu, a następnie wydaje karty do głosowania. Co więcej, wyborca, któremu wydano zaświadczenie o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania, jest skreślany ze spisu wyborców, w którym został pierwotnie ujęty. To również uniemożliwia podwójne głosowanie.
Wniosek o wydanie zaświadczenia umożliwiającego głosowanie poza miejscem zamieszkania składa się w okresie od 44 do 3 dni przed wyborami w dowolnym urzędzie gminy. Dokument jest wydawany bezpłatnie.
Podsumowanie
Mimo iż od wyborów parlamentarnych upłynęły już trzy tygodnie, to nadal wywołują one silne emocje. Niestety potęguje je dezinformacja rozsiewana przez zwolenników partii, która zdobyła co prawda najwięcej głosów, ale przez brak zdolności koalicyjnej nie jest w stanie utrzymać władzy. Szczególnie naganne jest rozsiewanie dezinformacji przez pracowników Telewizji Publicznej, gdyż trafia ona do szerokiej publiczności. W ten sposób rozwijają się teorie spiskowe. O tym, jak negatywny skutek mogą przynieść, świadczą wybory prezydenckie w USA z 2020 r.
Źródła
Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy
Uzyskaj zaświadczenie i głosuj tam, gdzie będziesz w dniu wyborów