Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Szpital w Ramstein nie powstaje z powodu wojny w Ukrainie

Szpital w Ramstein nie powstaje z powodu wojny w Ukrainie

11 czerwca Krzysztof Bartosik, przewodniczący podlaskich struktur Konfederacji Korony Polskiej, zamieścił na swoim TikToku film, który zdobył dużą popularność. Mówi w nim, że około miesiąc temu pojawiła się informacja, że w Ramstein budowany jest „szpital gigantycznych rozmiarów”. Wideo opatrzył następującym opisem: „Czy NATO i Polska szykuje się do wojny?”. W artykule wyjaśniamy, że szpital w Weilerbach koło Ramstein budowany jest od 2014 roku, zatem decyzja o jego powstaniu nie miała związku z wojną za naszą wschodnią granicą.

Źródło: TikTok/Krzysztof Bartosik
Teza:
Budowa szpitala w Ramstein świadczy o przygotowaniu NATO do wojny

Szpital w Ramstein

Wideo Bartosika na TikToku wyświetlono 1,5 mln razy. Film cieszył się również dużą popularnością na Facebooku, zdobywając ponad 900 tys. wyświetleń. Rzeczywiście, w gminie Weilerbach koło amerykańskiej bazy wojskowej Ramstein powstaje nowy szpital, jednak jego budowa rozpoczęła się w 2014 roku, a pierwsze wzmianki na temat jego powstania pochodzą z 2010 roku. Stało się to zatem na długo przed aneksją Krymu przez Rosję w 2014 r. W bazie wojskowej Ramstein znajduje się już klinika, a niedaleko niej duży szpitalLandstuhl Regional Medical Center. LRMC, który wybudowano w 1951 roku, jest trzecim najstarszym amerykańskim szpitalem poza granicami USA. Modernizacja starego kompleksu kosztowałaby niewiele mniej od budowy nowej kliniki. Z tego powodu urzędnicy Departamentu Obrony zdecydowali, że dotychczasowego szpitala w Landstuhl nie opłaca się remontować i rozbudowywać.

Szpital w Ramstein
Źródło: Google Maps: Lokalizacja szpitali w Ramstein

Kontrakt na nowy szpital w Ramstein opiewa na 970 mln dolarów. Harmonogram ukończenia kompleksu był wielokrotnie zmieniany. Zakończenie jego budowy zostało początkowo wyznaczone na 2019, następnie na 2022, a aktualnie ustalone jest na koniec 2027 r., aczkolwiek pierwszych pacjentów placówka ma przyjąć rok później. Szpital o powierzchni 91 509 metrów kwadratowych będzie zawierał dziewięć sal operacyjnych, 120 gabinetów lekarskich i 68 łóżek z możliwością rozbudowy do 93. W nowym budynku pracować będzie około 2500 osób. Szpital w Weilerbach ma zastąpić Regionalne Centrum Medyczne w Landstuhl i Klinikę Bazy Lotniczej Ramstein. LRMC przyjmuje obecnie około 480 000 pacjentów ambulatoryjnych i około 8000 pacjentów hospitalizowanych rocznie, podczas gdy w klinice w Ramstein przyjmuje się około 115 000 pacjentów ambulatoryjnych rocznie.

Podsumowanie

Informacja o budowie nowego szpitala w Ramstein nie jest nowa i nie powinna stanowić sensacji. Plany budowy kompleksu szpitalnego powstały na długo przed atakiem Rosji na Ukrainę. Dlatego jego powstanie nie powinno być wiązane z aktualnym konfliktem za naszą wschodnią granicą. Władze wielokrotnie przesuwały termin jego ukończenia. Pierwsze przyjęcia pacjentów w placówce zaplanowane są na 2028 rok.

Źródła

Stripes: Congress asking DOD to reassess plans for Landstuhl replacement

AF: German, U.S. officials meet to discuss proposed new KMC Medical Center

LBB: Neubau US-Militärhospital in Weilerbach bei Kaiserslautern

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl