Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Senat USA ogłosił, że koronawirus to kłamstwo? To fake news

Senat USA ogłosił, że koronawirus to kłamstwo? To fake news

W ostatnich dniach liczne posty w mediach społecznościowych podawały informacje, jakoby Senat USA ogłosił, że koronawirus nie jest prawdziwy. Odpowiedzialne za taki stan rzeczy miały by być media, Big Pharma i WHO. W rzeczywistości prawda jest dużo bardziej prozaiczna i dotyczy tego w jaki sposób koncerny technologiczne podchodzą do informacji o pandemii.

Sprawę omawiały między innymi portale Konkret24 i AFP Sprawdzam.

Teza:
Senat USA ogłosił, że koronawirus to kłamstwo.

Wpisy z sensacyjną treścią udostępnianie były w wielu miejscach. Artykuł na ten temat opublikował na przykład portal Głos Gminny. Również w mediach społecznościowych umieszczano te informacje. Szczególnie popularny były one na Facebooku. Przykłady tutaj, tutajtutaj.

Senat USA ogłosił, że koronawirus to kłamstwo.
Źródło: facebook.com

O czym naprawdę mówili senatorowie?

Osoby, które możemy zobaczyć na filmie pochodzącym z konferencji prasowej to Marsha Blackburn, Mike Braun, Roger Marshall, Ron Johnson i Roger Wicker. Konferencja miała miejsce 10.06, a wszyscy jej uczestnicy to senatorowie z Partii Republikańskiej. Osoby publikujące materiały z tego wydarzenia, umieszczały w swoich postach sensacyjną treść, w większości sprzeczną z tym, co zostało powiedziane podczas tych wystąpień. Uważne obejrzenie filmu, pokazuje jednak, że temat przemówień był inny.

Pierwszą rzeczą, a którą należy zwrócić uwagę, to fakt, że senatorowie wypowiadali się w swoim imieniu, a nie całego Senatu. Po drugie, członkowie wyższej izby Kongresu przede wszystkim krytykowali postawę koncernów technologicznych. Platformy takie jak YouTube, Facebook czy Twitter, zostały przez nich oskarżone o cenzurowanie treści dotyczących COVID-19. Szczególną uwagę poświęcono usuwaniu informacji o pochodzeniu wirusa SARS-CoV-2 z laboratorium. Senatorowie uznają, że tego typu wiadomości powinny być dostępne dla Amerykanów i należy przedsięwziąć odpowiednie kroki, aby zapewnić obywatelom USA nieograniczony dostęp do informacji. Domagano się również by służby specjalne ujawniły wszystkie dokumenty dotyczące pochodzenia wirusa.

Rzeczywiście, w kwietniu 2020 roku YouTube ogłosił, że będzie usuwał treści zaprzeczające wytycznym Światowej Organizacji Zdrowia. Słynną sprawą było również zablokowanie konta Donalda Trumpa na Twitterze.

Kwestia pochodzenia koronawirusa

Prawie od początku pandemii w mediach i wszelkich środkach przekazu pojawiają się sugestie, że SARS-CoV-2 pochodzi z laboratorium. Jako źródło przede wszystkim wskazuje się Instytut Wirusologii w Wuhan. Nawet marcowy raport WHO dotyczący pochodzenia wirusa nie dawał jednoznacznych odpowiedzi, chociaż jako najbardziej prawdopodobne wskazywano pochodzenie zwierzęce. W ostatnim czasie hipoteza o tym, że wirus pochodzi z laboratorium otrzymała dodatkowe zainteresowanie.

Szczególną uwagę zwrócono na nią, gdy wyciekły maile Anthoniego Fauciego, który jest doradcą prezydenta USA do spraw zdrowia. Otrzymywał on na swoją skrzynkę mailową informacje o sztucznym pochodzeniu wirusa. Jak jednak stwierdził sam zainteresowany, maile są nadinterpretowane i nie należy do nich przykładać dużej wagi. Zwracaliśmy na tę kwestię uwagę w naszym niedawnym artykule. Pod koniec maja, prezydent Stanów Zjednoczony, Joe Biden polecił agencjom wywiadowczym, aby zwiększyły wysiłki w odkryciu prawdy dotyczącej pochodzenia wirusa SARS-CoV-2. Natomiast Anthony Fauci wezwał chińskie władze do ujawnienia danych medycznych na temat trzech pracowników laboratorium w Wuhan, u których padło podejrzenie zarażenia się wirusem.

Rzeczywiste poglądy senatorów

Jak się okazuje poglądy senatorów dotyczące koronawirusa mocno odbiegają od tych głoszonych przez spiskowe portale w social media. Marsha Blackburn w filmie na swoim kanale wzywała swoich wyborców do noszenia maseczek, a także przyjmowania szczepień. Roger Marshall, który jest lekarzem również zachęcał do szczepienia się. Podobną postawę prezentowali senatorowie Braun oraz Wicker. Jedyną osobą wypowiadającą się na konferencji, która ma wątpliwości co do szczepień był Ron Johnson. Nie podważa on jednak samego istnienia wirusa.

Podsumowanie

Wbrew sensacyjnym treściom w mediach społecznościowych, nieprawdą jest, że Senat USA ogłosił koronawirusa kłamstwem. W konferencji prasowej udział wzięło pięciu senatorów, którzy przemawiali w swoim imieniu, a nie całej izby. Wypowiedzi dotyczyły tego w jaki sposób działają koncerny technologiczne, blokując czy usuwając treści dotyczące SARS-CoV-2. Dotyczyło to szczególnie wiadomości na temat sztucznego pochodzenia wirusa. Senatorowie zaapelowali, by systemowo polepszyć i rozszerzyć dostęp do informacji dla Amerykanów oraz ograniczyć tego typu działania ze strony portali społecznościowych.

 

Źródła

Konkret24: https://konkret24.tvn24.pl/swiat,109/nie-senat-usa-nie-oglosil-ze-coronavirus-to-klamstwo-o-co-chodzilo-amerykanskim-senatorom,1064633.html

AFP Sprawdzam: https://sprawdzam.afp.com/http%253A%252F%252Fdoc.afp.com%252F9CB726-1

BBC: https://www.bbc.com/news/technology-52388586

TVN24: https://tvn24.pl/swiat/usa-twitter-na-stale-zablokowal-konto-donalda-trumpa-4935060

Gazeta Wyborcza: https://wyborcza.pl/7,75400,27207711,coraz-wiecej-naukowych-argumentow-za-laboratoryjnym-pochodzeniem.html

WHO: https://www.who.int/publications/i/item/who-convened-global-study-of-origins-of-sars-cov-2-china-part

The Washington Post: https://www.washingtonpost.com/politics/interactive/2021/tony-fauci-emails/?itid=hp-top-table-main&itid=lk_inline_manual_2

CNN: https://edition.cnn.com/2021/06/03/health/anthony-fauci-emails/index.html

The Guardian: https://www.theguardian.com/us-news/2021/may/26/joe-biden-us-intelligence-community-covid-19-origins-china

Zdjęcie ilustracyjne: https://www.youtube.com/watch?v=zYDN8gwVfdM

Komentarze

Absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył historię ze specjalizacją w zakresie Powstania Chmielnickiego oraz ogólną historią wojskowości. Działacz społeczny, pracował dla kilku organizacji pozarządowych, zajmujących się pomocą opuszczonym i osieroconym dzieciom. W fakenews.pl od grudnia 2020 roku. Prywatnie jego pasją jest muzyka, interesuje się również historią transportu, nowymi technologiami oraz astronomią. Email: mzadroga(at)fakenews.pl