Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nie ma planowanych zmian w zerowym PIT dla młodych

Nie ma planowanych zmian w zerowym PIT dla młodych

29 listopada na portalu X pojawił się wpis informujący, jakoby zerowy PIT dla młodych miał zostać wycofany w 2024 roku. W rzeczywistości ani w Sejmie, ani w Ministerstwie Finansów nie trwają żadne prace nad zmianą przepisów dotyczących tej ulgi.

Teza:
Trwają prace nad likwidacją 0% PIT dla młodych
Zerowy PIT dla młodych
Źródło: X/@winiarska0703

Zerowy PIT dla młodych w 2024 r.

Post o rzekomym wycofaniu ulgi dla młodych wyświetlono ponad 220 tysięcy razy. Jednakże nie posiada on żadnych odwołań do źródeł. Konto, które go opublikowało, zostało utworzone we wrześniu tego roku, a więc w trakcie trwającej kampanii wyborczej. Jego administrator nie ukrywa swoich afiliacji politycznych.

Weryfikacja tego zagadnienia jest bardzo łatwa, gdyż wystarczy zajrzeć na stronę internetową Sejmu do zakładki dotyczącej przebiegu procesu legislacyjnego. Wśród przedłożonych projektów ustaw nie istnieje żaden druk o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. To właśnie w tym dokumencie, w rozdziale 3. o zwolnieniach podatkowych, w punkcie 148. widnieje informacja o obowiązującej uldze dla młodych osób. Jak widać na poniższym zrzucie ekranu, również do Komisji Finansów Publicznych nie wpłynął taki projekt.

Zerowy PIT dla młodych
Projekty ustaw skierowane do komisji. Źródło: Komisja Finansów Publicznych

Odpowiedź Ministerstwa Finansów

Aby ostatecznie rozwiać wątpliwości, zwróciliśmy się z pytaniem o sprawę ewentualnych prac nad ustawą o podatkach do Ministerstwa Finansów. Z otrzymanej odpowiedzi jasno wynika, że także Ministerstwo nie planuje zmiany przepisów dotyczących ulgi dla młodych.

Ministerstwo Finansów
Odpowiedź Ministerstwa Finansów. Źródło: wiadomość mailowa

Podsumowanie

Zerowy PIT dla młodych będzie obowiązywał w 2024 roku. Ani Sejm, ani Ministerstwo Finansów nie prowadzi prac nad zmianami w ustawie o podatku dochodowym. Omawiany temat jest jednym z wielu przykładów dezinformacji dotyczących powyborczej rzeczywistości w naszym kraju. Dlatego informacji na temat aktualnie prowadzonych prac legislacyjnych warto szukać w oficjalnych źródłach.

Źródła

Komisja Finansów Publicznych: Projekty ustaw skierowane do komisji

Odpowiedź z Ministerstwa Finansów na adres mailowy redakcji fakenews.pl

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl