Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

W wyborach można głosować z aplikacją mObywatel

W wyborach można głosować z aplikacją mObywatel

W mediach społecznościowych pojawiły się wpisy sugerujące, że w związku z postanowieniem Sądu Najwyższego z 7 maja 2025 r. legitymowanie się aplikacją mObywatel podczas wyborów prezydenckich nie będzie możliwe. W odpowiedzi na pojawiające się wątpliwości i nieprawdziwe informacje Państwowa Komisja Wyborcza potwierdziła, że w dniu głosowania wyborcy mają możliwość potwierdzania tożsamości przez mObywatela. Jest to w pełni legalne i zgodne z obowiązującymi przepisami prawa.

Teza:
W wyborach nie można głosować z aplikacją mObywatel.
Wybory prezydenckie 2025. Aplikacja mObywatel.
Źródło: facebook.com
Wybory prezydenckie 2025. Aplikacja mObywatel.
Źródło: x.com

Postanowienie Sądu Najwyższego a mObywatel

Jedną z przyczyn pojawienia się wpisów o braku możliwości głosowania z mObywatelem jest postanowienie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.

7 maja SN rozpatrzył skargę pełnomocnika wyborczego kandydata na Prezydenta RP Marka Jakubiaka. Skarga odnosiła się do uchwały PKW nr 165/2025 z 23 kwietnia 2025 r. w sprawie wytycznych dotyczących zadań i trybu przygotowania oraz przeprowadzenia głosowania w wyborach prezydenckich. Zakwestionowano m.in. procedurę potwierdzania tożsamości wyborców przy użyciu aplikacji mObywatel, w szczególności wykorzystanie kodów QR.  

SN częściowo uznał zasadność skargi. W swoim postanowieniu wskazał na potrzebę doprecyzowania i uszczelnienia procedur weryfikacji wyborców korzystających z aplikacji. W praktyce oznacza to, że głosowanie z wykorzystaniem mObywatela musi być przeprowadzane z zachowaniem wysokich standardów bezpieczeństwa i transparentności, a ewentualne braki w wytycznych PKW wymagają uzupełnienia.

8 maja PKW odniosła się do postanowienia Sądu Najwyższego, przyjmując uchwałę nr 189/2025, która wprowadza zmiany do wytycznych dla obwodowych komisji wyborczych dotyczące organizacji i przebiegu głosowania. Uchwała potwierdza możliwość weryfikacji tożsamości wyborcy na podstawie aplikacji mObywatel.

Komunikat PKW w sprawie aplikacji mObywatel

14 maja PKW wydała komunikat w sprawie rozpowszechnianych w przestrzeni publicznej nieprawdziwych informacji dotyczących wyborów Prezydenta RP. W komunikacie jasno potwierdzono możliwość legitymowania się wyborców za pomocą aplikacji mObywatel.

Aplikacja została zaktualizowana przez Ministerstwo Cyfryzacji, a jej nowa funkcjonalność umożliwia weryfikację autentyczności, ważności, integralności oraz pochodzenia okazywanego dokumentu elektronicznego. PKW podkreśla, że aktualizacja zapewnia znacznie wyższy poziom potwierdzenia tożsamości niż dotychczasowe metody oparte jedynie na zabezpieczeniach wizualnych e-dokumentu.

Weryfikacja za pomocą mObywatela ogranicza ryzyko uznania sfałszowanego dokumentu za prawdziwy. Ponadto nie wymaga ona dodatkowych urządzeń ani dostępu do Internetu, a także jest zgodna z obowiązującym prawem. 

Potwierdzenie tożsamości z mObywatelem

W lokalu wyborczym wyborca, zamiast tradycyjnego dowodu osobistego, może okazać dowód w aplikacji mObywatel. Warunkiem jest posiadanie aktualnej wersji aplikacji, która umożliwia weryfikację tożsamości poprzez skanowanie specjalnego kodu QR udostępnionego przez komisję wyborczą.

W celu potwierdzenia tożsamość w aplikacji mObywatel wyborca powinien:

1. Zalogować się do aplikacji mObywatel na swoim telefonie (aplikacja powinna być zaktualizowana do wersji 4.56.0 lub nowszej).

2. Wybrać w prawym dolnym rogu na ekranie głównym przycisk Kod QR.

3. Nacisnąć przycisk Zeskanuj kod QR. Aplikacja poprosi o wyrażenie zgody na użycie aparatu fotograficznego w celu zeskanowania kodu QR.

4. Następnie członek komisji okazuje wyborcy otrzymaną przez komisję kartkę z kodem QR, który wyborca musi zeskanować swoim telefonem.

5. Po zeskanowaniu kodu na telefonie wyborcy powinien wyświetlić się ekran z potwierdzeniem jego danych. Na tej podstawie członek komisji potwierdza tożsamość wyborcy.

PKW podkreśla, że członkowie komisji mogą w razie wątpliwości korzystać z wszelkich dostępnych metod weryfikacji. W razie braku możliwości weryfikacji wyborcy komisja odmówi wydania karty do głosowania.

Osoby nieposiadające aplikacji mogą z kolei posłużyć się dowolnym dokumentem ze zdjęciem umożliwiającym identyfikację tożsamości, nawet jeśli jest to dokument nieważny.

Podsumowanie

Wpisy sugerujące, że w wyborach prezydenckich nie będzie można głosować z użyciem aplikacji mObywatel, są fałszywe. Elektroniczna wersja dowodu osobistego jest uznawana za pełnoprawny dokument potwierdzający tożsamość wyborcy pod warunkiem korzystania z aktualnej wersji aplikacji.

Źródła

Uchwała PKW nr 165/2025 z dnia 23 kwietnia 2025 r.

Postanowienie SN z dnia 7 maja 2025 r. z uzasadnieniem (sygn. akt I NSW 19/25)

Uchwała PKW nr 189/2025 z dnia 8 maja 2025 r.

Komunikat PKW w sprawie nieprawdziwych informacji dotyczących wyborów Prezydenta RP rozpowszechnianych w przestrzeni publicznej z dnia 14 maja 2025 r.

PKW: Najczęściej zadawane pytania – wybory Prezydenta RP 2025

Ministerstwo Cyfryzacji: Wybory z aplikacją mObywatel

Komentarze

Doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego w dyscyplinie nauki o polityce i administracji. Ukończyła europeistykę na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW. Autorka publikacji naukowych poświęconych dezinformacji oraz panelistka ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych. Jej główne zainteresowania badawcze to dezinformacja i jej zwalczanie w UE.