Trwają Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Obok sukcesów naszych reprezentantów zdarzają się również porażki. Jedna z nich, w pojedynku polskiej judoczki Angeliki Szymańskiej z Meksykanką Priscą Awiti Alcaraz, stała się głośna za sprawą hejtu w mediach społecznościowych, który spotkał rywalkę Polki. W sieci pojawiły się sugestie ze strony internetowych trolli, polityków oraz dziennikarzy podważające płeć Alcaraz. W artykule wyjaśniamy, dlaczego te insynuacje są nieuprawnione i krzywdzące dla reprezentantki Meksyku.
Hejt i insynuacje o Alcaraz
Angelika Szymańska przegrała w 1/8 finału judo w kat. do 63 kg z meksykanką Prisca Awiti Alcaraz. W sieci niemal natychmiast pojawiły się insynuacje, jakoby rywalka Polki nie była kobietą. Post Pawła Jabłońskiego, adwokata i posła PiS, został wyświetlony prawie 400 tys. razy. Prawie milion razy wyświetlono tweet redaktora telewizji wPolsce, Konrada Hryszkiewicza. Dezinformacja na temat płci Meksykanki była rozpowszechniana również na Facebooku.
Ingerencja w opis na Wikipedii
Pojawiła się również narracja, jakoby w artykule na Wikipedii opisywano Alcaraz w rodzaju męskim. Meksykańska zawodniczka nie ma strony w języku polskim, więc prawdopodobnie mamy do czynienia z niepoprawnym maszynowym tłumaczeniem z angielskiego na polski czasownika „born” na domyślną formę rodzaju męskoosobowego.
Jednakże sprawdzając edycję artykułu, można zauważyć, że próbowano zmienić jego treść, pisząc o Alcaraz w formie męskiej. Zmianę wprowadził użytkownik o nicku Purchaweczkaaaa. Edycję tę wycofano parę minut później. Zmiana na rodzaj męskoosobowy mogła wpłynąć na błędne maszynowe tłumaczenie artykułu. Pierwotnie Awita Alcaraz zawsze była opisywana w rodzaju żeńskim na Wikipedii, a wszelkie manipulacje zaimkami zostały wprowadzone już po walce z Polką.
Prisca Awiti Alcaraz
Prisca Awiti Alcaraz urodziła się w Londynie w 1996 roku. Jej matka jest Meksykanką, a ojciec Kenijczykiem. Miłość do judo zaszczepił w niej starszy brat Philip, który z kolei reprezentuje w tej dyscyplinie Wielką Brytanię. Awiti Alcaraz reprezentuje Meksyk od 2017 roku, kiedy skończyła 21 lat. Zrobiła to ze względu na zbyt dużą konkurencję w kadrze brytyjskiej. Opłaciło się to zarówno zawodniczce, jak i krajowi, który reprezentuje, gdyż jej drugie miejsce na Igrzyskach w Paryżu to najlepszy wynik w historii tej dyscypliny dla Meksyku.
Na poniższym zdjęciu z prywatnego konta zawodniczki widzimy ją samą w długich włosach wraz z rodzicami i dwoma braćmi. Więcej jej zdjęć z dorosłego życia można zobaczyć na jej Instagramie.
Oświadczenie Angeliki Szymańskiej
Skontaktowaliśmy się z panią Anetą Szczepańską, trenerką Angeliki Szymańskiej w klubie sportowym z jej rodzinnego Włocławka, i poprosiliśmy ją o komentarz w tej sprawie. Przekazała, że zarówno ona, jak i jej zawodniczka „są zbulwersowane skalą hejtu, która spotyka Awitę Alcaraz”. Znają ją z zawodów i dziwią się, że ktoś może podważać jej płeć.
Rzeczywiście Szymańska i Alcaraz spotkały się w zeszłym roku podczas zawodów Hungary Masters w Budapeszcie. Tam z kolei górą była polska reprezentantka.
Polska zawodniczka opublikowała oświadczenie na swoim profilu na Facebooku. Informuje w nim, że nie akceptuje żadnych form hejtu, który spływa na jej przeciwniczkę. Panie znają się od lat. Szymańska uważa również, że jej rywalka jest pracowitą i zdeterminowaną kobietą, która w pełni zasłużyła na swój sukces.
Stanowisko Meksykańskiej Federacji Judo
Zwróciliśmy się z prośbą o komentarz do Meksykańskiej Federacji Judo wobec oskarżeń dotyczących ich zawodniczki. Poniżej publikujemy odpowiedź:
I inform you that our competitor Prisca Awiti is undoubtedly female, however, if anyone has any doubts, they can send their comments officially through the Polish Judo Federation to the International Judo Federation. Best regards.
Tłumaczenie:
Informuję, że nasza zawodniczka Prisca Awiti jest bez wątpienia kobietą, jednak jeśli ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości, może przesłać swoje uwagi oficjalnie za pośrednictwem Polskiego Związku Judo do Międzynarodowej Federacji Judo. Z wyrazami szacunku.
Podsumowanie
Fala hejtu i insynuacji, która spotkała rywalkę Angeliki Szymańskiej na Igrzyskach Olimpijskich, jest bezprecedensowa. Nieuprawnione oskarżenia wobec reprezentantki Meksyku kierowały nie tylko internetowe trolle, ale także politycy i dziennikarze. W obronę wzięła ją nasza zawodniczka, która napisała, że kobiety znają się od lat, razem trenują, a Alcaraz w pełni zasłużyła na swój sukces.
Źródła
beinsports.com: Who is Prisca Awiti Alcaraz, The Silver Medalist for Mexico at the Paris 2024 Olympics?
International Judo Federation: 11 months ago Hungary Masters 2023
Oświadczenie Angeliki Szymańskiej