21 kwietnia w sieci pojawiło się wideo przedstawiające grupę ludzi z walizkami idącą chodnikiem. Opis sugeruje, że są to migranci relokowani pod osłoną nocy. W rzeczywistości film przedstawia grupę turystów przemieszczającą się ulicami Krakowa w kierunku hotelu.
Teza:
Pod osłoną nocy do polskich miast relokuje się migrantów.
Wideo z rzekomymi migrantami tylko na koncie @wolnaradio wyświetlono 785 tys. razy. Film z nieprawdziwym opisem pojawił się również na koncie posłanki PiS Anny Krupki. Wideo opatrzyła komentarzem, w którym napisała wprost, że widoczni w materiale ludzie to nie wycieczka, tylko migranci przywożeni pod osłoną nocy. W rozmowie z TVN24 poinformowała, że wpis usunęła, ale nie przeprosiła za wprowadzenie w błąd swoich czytelników.
Źródło: X/Anna Krupka
Do źródłowego filmu dotarła redakcja Gazety Krakowskiej. Pierwotnie został on zamieszczony przez stronę Zabytkowe Centrum – społecznego ruchu na rzecz mieszkańców starego Krakowa. W oryginalnym opisie czytamy:
Hotel crawling końcówka przemarszu 100 osób na ul. Łobzowskiej w Krakowie, dziś o godz. 1:15 w nocy. Może czas, wzorem Wiednia, pomyśleć o programie Miasta wymiany okien na dźwiękoszczelne?
W rozmowie z Gazetą Ryszard Rydiger, przewodniczący ruchu, podkreśla, że w filmie „chodziło o pokazanie, na jakie akustyczne uciążliwości, szczególnie nocą”, narażeni są mieszkańcy miasta. Nie miał na celu straszenia migrantami.
„Hotel crawling” to parafraza „pub crawling”, czyli włóczenia się po pubach celem odwiedzenia jak największej ich liczby w ciągu jednej nocy. Autorzy Zabytkowego Centrum walczą z uciążliwym hałasem spowodowanym przez turystów odwiedzających Kraków. Ulica Łobzowska prowadzi do centrum miasta. W jej bliskim otoczeniu znajduje się kilka hoteli. Zatem widoczni na filmie ludzie to tak naprawdę turyści przemieszczający się nocą do hotelu. To nie pierwsza tego typu dezinformacja. Kilka tygodni temu pisaliśmy o innym materiale wideo, którego autor również wprowadzał w błąd, nazywając wrocławskich muzułmanów świętujących koniec ramadanu migrantami sprowadzanymi z Niemiec.
Geolokalizacja ul Łobzowska 15 w Krakowie. Źródło: Google Maps
Podsumowanie
Ludzie widoczni na filmie nagranym w Krakowie to nie migranci, a turyści odwiedzający miasto. Prawdą jest, że w stolicy Małopolski nocne życie turystów jest znaczną uciążliwością dla mieszkańców. Dezinformacja dotycząca migracji wpasowuje się inne w fałszywenarracje, z którymi mamy do czynienia w związku z kampanią prezydencką.
Ten artykuł powstał dzięki wsparciu naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej weryfikacji, które uczynią internet i media lepszym miejscem. Wpłacam:
Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Ekspert w zakresie technologii 5G. Z serwisem związany jest od 2020 roku. Specjalizuje się w weryfikacji informacji dotyczących polityki, spraw społecznych, klimatu i technologii. Umiejętności OSINTowe doskonalił na kursach prowadzonych przez m.in. organizacje Sekkura i Bellingcat. Posiada certyfikat DISARM. Email: pcymbor(at)fakenews.pl