Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Krążący w sieci klip przedstawia obchody Eid al-Fitr w Mediolanie, a nie warszawski Ursynów

Krążący w sieci klip przedstawia obchody Eid al-Fitr w Mediolanie, a nie warszawski Ursynów

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie przedstawiające modlących się muzułmanów, które zostało opatrzone podpisem sugerującym, że zostało zarejestrowane na warszawskim Ursynowie. Dzięki geolokalizacji udało się wykazać, że film w rzeczywistości został nagrany w Mediolanie podczas obchodów Eid al-Fitr

Teza:
Grupa muzułmanów modli się na warszawskim Ursynowie
Post użytkownika Andrew Stapel
Źródło: X/StapelAndrew

Wideo, które wprowadza w błąd – jak Mediolan udawał Warszawę

5 kwietnia użytkownik portalu X posługujący się nazwą Andrew Stapel opublikował nagranie przedstawiające grupę muzułmańskich wiernych uczestniczących w modlitwie na otwartej przestrzeni. Do filmu dołączono podpis: „Warszawa, Ursynów. Niedziela 30.03.2025”, co miało sugerować, że wydarzenie miało miejsce w Polsce. Wideo szybko zyskało popularność, wywołując liczne reakcje i komentarze – szczególnie w kontekście rzekomej obecności zorganizowanych modlitw islamskich na jednej z warszawskich dzielnic. Informację powielił też poseł Konfederacji, Andrzej Zapałowski.

Weryfikacja nagrania przy użyciu wyszukiwania obrazem i geolokalizacji

Prawdziwe miejsce nagrania znaleźliśmy dzięki wykorzystaniu narzędzia wyszukiwania obrazem Google.

Wyszukiwanie obrazem
Źródło: Google.com

Funkcja ta umożliwiła znalezienie artykułu na stronie Milano Today. Podpis pod zdjęciem wskazywał ulicę, przy której wykonano zdjęcie.

Analiza map Google pozwoliła na zidentyfikowanie tego miejsca.

Ulica De Pretis na żywo
Źródło: Google.com

Tak charakterystyczne bloki znajdują się w całej okolicy, ale miejsce z nagrania było ulicę dalej – to Via Enrico de Nicola.

Ulica de Nicola
Źródło: Google.com

Ostatnim krokiem było więc porównanie klatek z filmu ze zdjęciami z Google. Widać na nich bloki, które pojawiły się na nagraniu, a także kryte hale z niebieskim wykończeniem i białym dachem.

Widok na blok (film)
Źródło: X/StapelAndrew
Źródło: Google.com
Hale
Źródło: X/StapelAndrew
Widok na hale (mapy)
Źródło: Google.com

Podsumowanie

Nagranie opublikowane przez użytkownika Andrew Stapel stanowi przykład dezinformacji. Materiał wprowadza odbiorców w błąd zarówno co do rzeczywistego miejsca, jak i charakteru wydarzenia. Co istotne, w tym przypadku to właśnie analiza danych umożliwiła zdemaskowanie fałszywej informacji. Jak pokazaliśmy powyżej, wideo zostało nagrane w kompleksie sportowym przy Via Enrico de Nicola w Mediolanie.

Źródła

Google Maps – Via Enrico de Nicola

Milano Today – https://www.milanotoday.it/cronaca/sgombero-aler-via-de-pretis-9-aprile-2015.html

Komentarze

Ukończył literaturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim, a jego pasją jest muzyka rockowa i metalowa, z wyjątkowym sentymentem do twórczości Scorpionsów. Gra na gitarze i perkusji, a zainteresowania naukowe koncentruje wokół wizerunku diabła i zła w kulturze. W wolnych chwilach chętnie sięga po horrory, seriale kryminalne oraz z nostalgią ogląda program Za Chwilę Dalszy Ciąg Programu.