Koronawirus u psa i kota? Czy zwierzęta mogą zarażać?

Koronawirus u psa i kota? Czy zwierzęta mogą zarażać?

Koronawirus u psa i kota? Czy zwierzęta mogą zarażać śmiercionośnym wirusem SARS-CoV-2 z Chin? To pytanie zadaje sobie pewnie każdy właściciel lub właścicielka czworonogów w ostatnich miesiącach. Skala dezinformacji jest olbrzymia. Tak wielkiej ilości manipulacji już dawno nie widzieliśmy. Mnożą się plotki i fake newsy. Postanowiliśmy odpowiedzieć na te wątpliwości, gdyż w Polskiej prasie zaczęły się pojawiać niepokojące informacje o przypadkach zarażenia SARS-CoV-2 przez psa:

ADVERTISEMENT 05.03.2020 WIADOMOŚCI ŚWIAT Koronawirus 2019-nCoV CHOROBY ŚWIAT CHINY HONGKONG PEKIN KORONAWIRUS 2019-NCOV WUHAN Aktualizacja: 04.03.2020, 15:04 Publikacja: 04.03.2020 Hongkong: Potwierdzono - pies zaraził się SARS-CoV-2 od człowieka
Źródło: https://www.rp.pl/Koronawirus-2019-nCoV/200309682-Hongkong-Potwierdzono—pies-zarazil-sie-SARS-CoV-2-od-czlowieka.html

Służby medyczne Hongkongu potwierdziły, że pies należący do pacjentki chorującej na COVID-19, chorobę wywoływaną koronawirusem SARS-CoV-2, zaraził się od niej wirusem – informuje „South China Morning Post”. To pierwszy przypadek zarażenia się zwierzęcia od człowieka wirusem, który w grudniu 2019 roku pojawił się w Wuhan. Wirus ma pochodzenie odzwierzęce.

Ze względu na powagę tematu, postanowiliśmy sprawdzić aktualne informacje na temat przenoszenia koronawirusa przez psy, koty i inne zwierzęta domowe. Uważamy, że informacja ta jest:

Niepotwierdzona

Za mało wiarygodnych źródeł, aby potwierdzic tę informację.

Oto skrót najważniejszych ustaleń:

  • WHO potwierdziła, że pies w Hongkongu był zainfekowany koronawirusem. Zwierzę nie wykazywało żadnych objawów choroby COVID-19.
  • Podczas kwarantanny, pies z Hongkongu miał przeprowadzane kolejne testy na obecność koronawirusa. Został wypuszczony 14 marca kiedy wyszły one negatywnie. Zmarł dwa dni później. Nie przeprowadzono sekcji zwłok. Zwierzę prawdopodobnie zmarło z przyczyn innych niż COVID-19, było w podeszłym wieku i cierpiało na choroby współistniejące. Nigdy nie wykazywało żadnych klinicznych objawów choroby.
  • WHO nadal podtrzymuje, że obecnie nie ma dowodów na to, że: zwierzęta domowe mogą przenosić koronawirusa, że mogą zarażać ludzi i że ludzie mogą zarażać zwierzęta.
  • Wpisy w polskiej prasie, które sugerowały transmisję człowiek – zwierzę lub zwierzę – człowiek były nieaktualizowane. Część z nich jest już usunięta, a część zaktualizowana. Artykuł Rzeczpospolitej, który wymieniliśmy na początku, został już usunięty. Redakcja wykazała się w nim niedbalstwem w tłumaczeniu źródła z South China Morning Post.

Koronawirus u psa i kota, czy zwierzęta mogą zarażać?

WHO, 5 marca w Genewie, zaraz  po oficjalnym ogłoszeniu, że pies w Hongkongu uzyskał słaby pozytywny wynik testu na koronawirusa, odpowiadała na pytania dziennikarzy. Dr Maria Van Kerkhove, kierownik techniczny programu ratunkowego WHO została zapytana o potencjalną transmisję choroby z człowieka na psa lub psa na człowieka:

Nie mamy dowodów przeniesienia z człowieka na psa lub psa na człowieka.

Kerkhove powiedziała, że WHO ściśle współpracuje z władzami Hongkongu, Organizacją Narodów Zjednoczonych ds. Żywności i Rolnictwa oraz Światową Organizacją Zdrowia Zwierząt w celu ustalenia, w jaki sposób COVID-19 może wpływać na zwierzęta.

WHO będzie nadal badać sprawę i będzie współpracować z partnerami, aby odpowiedzieć na dalsze pytania w tej kwestii. Dr Mike Ryan, dyrektor wykonawczy programu zdrowia WHO, dodał, że nierzadko zdarza się znaleźć zwierzęta zarażone nowymi chorobami.

„Wracamy do głównego pytania: czy zwierzęta są ściśle związane z rozprzestrzenianiem się tej choroby? A odpowiedź brzmi „nie” – powiedział Ryan. „W tym przypadku ten pies był ofiarą bardziej niż inne i musimy dość jasno ustalić, jaką rolę mogą odgrywać zwierzęta w dalszej transmisji”.

Zapewnienia WHO potwierdza Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (World Organisation for Animal Health):

Obecne rozprzestrzenianie się COVID-19 jest wynikiem przenoszenia z człowieka na człowieka. Do chwili obecnej nie ma dowodów na to, że zwierzęta domowe mogą przenosić chorobę.

Krajowe służby weterynaryjne Hongkongu zgłosiły do ​​OIE dowody, że pies uzyskał pozytywny wynik testu na wirusa COVID-19 po kontakcie z chorym na COVID-19 właścicielem. Test przeprowadzono metodą PCR i wykazano obecność materiału genetycznego z wirusa COVID-19. Pies nie wykazywał żadnych klinicznych objawów choroby.

Nie ma dowodów na to, że psy mają udział w rozprzestrzenianiu się tej ludzkiej choroby lub że w ogóle zachorują. Konieczne są dalsze badania, aby zrozumieć, czy i w jaki sposób zwierzęta mogą być dotknięte wirusem COVID-19

Czym jest koronawirus?

Według oficjalnych doniesień koronawirus SARS-CoV-2 miał swój początek w chińskim mieście Wuhan. Choroba szybko rozprzestrzeniła się poza Chiny. Najnowszy oficjalny bilans ofiar to 361 osób w Chinach i jedna na Filipinach. 44-letni Chińczyk to pierwsza ofiara śmiertelna poza kontynentalnymi Chinami. 2 lutego liczba zdiagnozowanych przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 w Chinach wynosiła ponad 17 tysięcy. Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę COVID-19.

Podsumowanie

Pamiętajcie, że jest potwiedzone, że koronawirus może żyć na powierzchniach i obiektach, chociaż badacze nie wiedzą dokładnie, jak długo w takim stanie wirus może przetrwać. Taki problem jest na przykład w Chinach, gdzie bank centralny gruntownie czyści i niszczy potencjalnie zainfekowaną gotówkę. W ten sam sposób koronawirus może być obecny np. na sierści psa lub kota.

Sheila McClelland, założycielka organizacji Lifelong Animal Protection Charity (LAP) z Hongkongu, w liście do władz napisała:

„Obecne dowody jasno wskazują, że psy nie są w żądnym wypadku bardziej narażone na rozprzestrzenianie się (koronawirusa) niż przedmioty codziennego użytku, takie jak na przykład klamki do drzwi”

McClelland stwierdziła, że nie ma potwierdzonych przypadków kotów lub psów z chorobą spowodowaną koronawirusem. Nie ma również opublikowanych żadnych badań wskazujących, że test na koronawirusa jest w jakikolwiek sposób wiążący i można go odnieść do psów i kotów.

Sprawa jest rozwojowa. Będziemy aktualizować artykuł.

Źródła

Zdjęcie Alexis ChloeUnsplash, WHO, CNN, New York Times, SCMP, World Organisation of Animal Health, CNBC

Karol Orzeł 148 wpisów

Społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Właściciel firmy Devlom. Prywatnie mąż wspaniałej żony i ojciec niesamowitej córeczki.