Koronawirus u psa i kota, czy zwierzęta domowe mogą zarażać?

Koronawirus u psa i kota, czy zwierzęta domowe mogą zarażać?

Koronawirus u psa i kota? Czy zwierzęta mogą zarażać śmiercionośnym wirusem 2019-nCoV z Chin? To pytanie zadaje sobie pewnie każdy właściciel lub właścicielka czworonogów w ostatnich miesiącach. Skala dezinformacji jest olbrzymia. Tak wielkiej ilości manipulacji już dawno nie widzieliśmy. Mnożą się plotki i fake newsy. Postanowiliśmy odpowiedzieć na te wątpliwości, gdyż w Polskiej prasie zaczęły się pojawiać niepokojące informacje o pozbywaniu się zwierząt domowych przez właścicieli, którzy obawiają się nowego koronawirusa 2019-nCoV. Oto niektóre z nich:

Polskie media:

Koronawirus u psa i kota
Źródło: https://zdrowie.wprost.pl/zdrowie/10295124/wyrzucili-szczenieta-bo-obawiali-sie-zakazenia-koronawirusem-do-sieci-trafilo-nagranie.html

W mieście Zhengzhou w środkowych Chinach, znaleziono cały miot szczeniąt. Zwierzęta zostały wyrzucone przez właścicieli, którzy obawiają się koronawirusa.

Zagraniczne brukowce:

Koronawirus psy i koty - Sun
Źródło: https://www.thesun.co.uk/news/10863349/coronavirus-cats-and-dogs-thrown-to-death/

PANIKUJĄCY właściciele zwierząt domowych podobno wyrzucają koty i psy z wieżowców po fałszywych plotkach, że koronawirus może być przenoszony przez zwierzęta.

Ze względu na powagę tematu, postanowiliśmy sprawdzić aktualne informacje na temat przenoszenia koronawirusa przez psy, koty i inne zwierzęta domowe. Na dzień dzisiejszy (5.02.2020) jest to:

Fake news

Informacje powyżej są fałszywe.

Zanim przejdziemy do wyjaśniania meritum artykułu, chcielibyśmy przestrzec Was przed krążącymi od kilku dni drastycznymi zdjęciami psów i kotów, które podobno wyrzucane są z wieżowców. Pierwszą kwestią, na którą chcemy Was wyczulić, jest źródło tych rewelacji. Materiały te, powielane są głównie przez brukowce. Ich zgodność ze stanem faktycznym prezentowanych wydarzeń, jest bardzo niska, a czasami równa ..zero. Te media żyją z sensacji. W przypadku zdjęć martwych psów i kotów (z ostatnich dni), wszystkie tabloidy (bo te zdjęcia zostały głównie tam opublikowane) wskazują media społecznościowe w Chinach. Żadnych innych wiarygodnych źródeł. To oczywiście nie znaczy, że takich incydentów nie ma. Mogą być, ale ze względu na trudną sytuację w Wuhan, blokadę informacyjną i cenzurę, przekaz może być wypaczony i materiały te są trudne do zweryfikowania. Aktualnie uważamy te zdjęcia za niezweryfikowane. Jeśli uda nam się je potwierdzić, to na pewno o tym napiszemy.

Koronawirus u psa i kota, czy zwierzęta mogą zarażać?

Aby zweryfikować informacje o zarażaniu (bądź nie) przez zwierzęta domowe, postanowiliśmy zasięgnąć wiedzy w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). WHO jest chyba jedynym kompetentnym organem, który może wydać oficjalną opinię w tej sprawie. Jakie jest ich stanowisko w sprawie nowego koronawirusa i zwierząt domowych?

Koronawirus - zwierzęta domowe
Źródło: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public/myth-busters

Tłumaczenie:

Obecnie nie ma dowodów na to, że zwierzęta domowe, takie jak psy lub koty, mogą zostać zarażone nowym koronawirusem (2019-nCoV). Zawsze jednak dobrze jest umyć ręce mydłem i wodą po kontakcie ze zwierzętami. Chroni to przed różnymi popularnymi bakteriami, takimi jak E. coli i Salmonella, które mogą przenikać między zwierzętami domowymi a ludźmi.

Z doniesień medialnych, mogliście się ostatnio dowiedzieć, że Li Lanjuan, epidemiolożka i członkini zespołu utworzonego w celu zbadania koronawirusa, nie wyklucza, że 2019-nCoV może przenosić się także na zwierzęta domowe. Jej wypowiedź wywołała bardzo duże zamieszanie. Kilka dni później, Jiang Rongmeng, członek grupy ekspertów Narodowej Komisji Zdrowia, po raz kolejny podkreślił, że nie ma dowodów na rozprzestrzenianie się nowego koronawirusa między ludźmi i zwierzętami domowymi.

Przejrzeliśmy wszystkie wiarygodne doniesienia medialne i nie znaleźliśmy żadnego przypadku, gdzie pies albo kot byliby nosicielami nowego koronawirusa (2019-nCoV). Wasze czworonogi mogą spać spokojnie.

Czym jest koronawirus?

Według oficjalnych doniesień koronawirus 2019-nCoV miał swój początek w chińskim mieście Wuhan. Choroba szybko rozprzestrzeniła się poza Chiny. Najnowszy oficjalny bilans ofiar to 361 osób w Chinach i jedna na Filipinach. 44-letni Chińczyk to pierwsza ofiara śmiertelna poza kontynentalnymi Chinami. 2 lutego liczba zdiagnozowanych przypadków koronawirusa 2019nCoV w Chinach wynosiła ponad 17 tysięcy.

Źródła

Zdjęcie Alexis ChloeUnsplash, WHO,

Karol Orzeł 107 wpisów

Społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Właściciel firmy Devlom. Prywatnie mąż wspaniałej żony i ojciec niesamowitej córeczki.