Czy krem z kamienia nazębnego i sok pomarańczowy pomogą rzucić palenie?

Czy krem z kamienia nazębnego i sok pomarańczowy pomogą rzucić palenie? Czy krem z kamienia nazębnego i sok pomarańczowy pomogą rzucić palenie?

Krem z kamienia nazębnego i sok pomarańczowy pomogą rzucić palenie. To stwierdzenie pojawiło się na wielu portalach które promują tzw. medycynę naturalną. Poniżej fragment artykułu ze strony zdrowyportal.org:

Możesz jednak wykorzystać krem z kamienia nazębnego, który pomoże Ci wypłukać nikotynę z organizmu zaraz po jej przyjęciu.

(..)

Krem z kamienia nazębnego to proszek znany również jako wodorowinian potasu. Takiej nazwy stosuje się oczywiście jedynie w kręgach chemicznych.

(..)

Krem z kamienia nazębnego nie tylko eliminuje nikotynę z organizmu. Palacze, którzy go stosują uważają, że skutecznie wzmaga w nich niechęć do palenia, dzięki czemu proces rzucania nie jest aż tak obarczony przykrymi dolegliwościami. Aby krem był skuteczniejszy wystarczy zmieszać go ze świeżym sokiem pomarańczowym.

Sok pomarańczowy uzupełnia poziom witaminy C w organizmie, której organizm nie potrafi wytwarzać samodzielnie, a którą to papierosy skutecznie eliminują. Podwyższony poziom witaminy pomaga w usuwaniu toksyn nikotynowych.

Nasze źródło informacji potwierdza skuteczność działania tej mikstury. Uważa, że bardzo pomogła mu ona w rozstaniem się z nałogiem. Przez okrągły miesiąc co wieczór pił szklankę soku pomarańczowego dziennie z dodatkiem pół łyżeczki winnika.

krem z kamienia nazębnego

Postanowiliśmy sprawdzić wspomniane rewelacje.

Patrick Mulholland , profesor z The Medical University of South Carolina i ekspert w procesach biologicznych leżących u podstaw uzależnienia, tak zareagował na obcojęzyczną wersję fake news-a: „To niedorzeczne”. Profesor, w sposób bardzo szczegółowy demaskuje fałszywą informację:

Nie jest jasne, w jaki sposób działanie to [wypłukanie nikotyny z ogranizmu] przyczyniłoby się do zwiększenia metabolizmu – tj. rozpadu nikotyny. Te substancje chemiczne są rozkładane przez wątrobę na metabolity przed wydaleniem z moczem. Ponadto, z punktu widzenia uzależnienia, szybkie usuwanie nikotyny z organizmu – nawet jeśli wodorowinian potasu mógłby wywołać ten efekt – przyniosłoby efekt przeciwny do zamierzonego, zwiększając częstotliwość łaknienia, a nie zmniejszając je.

Ponadto, twierdzenie że witamina C odgrywa w tym procesie znaczącą rolę jest jeszcze bardziej naciągane. Skoro argument o wypłukiwaniu nikotyny jest fałszywy, to suplementacja sokiem pomarańczowym jest rozwiązaniem problemu który.. nie istnieje.

Na koniec, spożywanie zbyt dużej ilości kamienia nazębnego może samo w sobie prowadzić do niekorzystnych skutków zdrowotnych. Zdarzały się rzadkie przypadki „zagrażającej życiu” hiperkaliemii (zbyt dużej ilości potasu) wynikającej z używania kremu z kamienia nazębnego jako.. płynu oczyszczającego.

Żródło i bardzo szczegółowa weryfikacja: Snopes.com
Zdjęcie: Mathew MacQuarrie, Unsplash

Karol Orzeł 192 wpisów

Społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Właściciel firmy Devlom. Prywatnie mąż wspaniałej żony i ojciec niesamowitej córeczki.