Zamknięcie Warszawy przez koronawirus? To nieprawda

Zamknięcie Warszawy przez koronawirus? To nieprawda

Zamknięcie Warszawy przez koronawirus? Taka plotka zaczęła dzisiaj, 12 Marca krążyć po sieciach społecznościowych i wiadomościach prywatnych. Ma to zapewne związek z kolejnymi przypadkami zarażenia koronawirusem w naszym kraju. Ludzie wpadają w pewnego rodzaju panikę i są w stanie uwierzyć w każdą sensacyjną wiadomość. Jak wyglądają takie fałszywe doniesienia? Przypatrzmy się chociażby wpisom na Twitterze:

…przed chwilą słyszałem
…nie wiem czy to nie jest #FakeNews #koronawiruspolska
…Rząd RP poważnie rozważa zamknięcie granicy Warszawy dla wjeżdżających

zamknięcie Warszawy koronawirus
Źródło: Twitter

Sytuacja staje się coraz groźniejsza….jutro o 6 rano zamknięta granica z Czechami. Wojsko ściągane do Warszawy i zamkniete miasto najprawdopodobniej od poniedziałku. Przyszły tydzień może być rekordowym z zdiagnozowanymi przypadkami zarażenia. Także to co najgorsze – zgony!

zamknięcie warszawy koronawirus
Źródło: Twitter

W trosce o dobro społeczne i panikę, która staje się coraz większa w związku z koronawirusem, oświadczamy, że według wszelki dostępnych źródeł, ta informacja to:

Fake news

Informacje powyżej są fałszywe.

Nie, nie ma planów zamknięcia Warszawy, ani żadnego innego miasta w związku z koronawirusem. Poniżej oświadczenia i dementi rządu:

Rafał Trzaskowski, Prezydent Warszawy:

Nawiązując do wypowiedzi przedstawicieli rządu – uspokajam, że nie ma żadnych informacji o planowanym zamknięciu
@warszaw. Urząd miasta jest w stałym kontakcie z wojewodą.

Źródło: https://twitter.com/trzaskowski_/status/1238098660589789185

Piotr Müller – rzecznik rządu:

W związku z nieprawdziwymi informacjami o planowanym zamknięciu dostępu do Warszawy informuję, że organy do tego uprawnione nie podjęły takiej decyzji ani jej nie planują. Ponownie apelujemy o korzystanie z informacji z oficjalnych źródeł instytucji publicznych.

Źródło: https://twitter.com/PiotrMuller/status/1238109182806630401

Łukasz Szumowski, minister zdrowia

Nikt nie planuje zamykania miast, nikt nie planuje ograniczenia przemieszczania się. To nie jest wymagane

Źródło: Konferencja prasowa Ministerstwa Zdrowia

Podsumowanie

Naszym czytelnikom radzimy nie wpadać w panikę. Zamykanie miast nie jest planowane. Oczywiście nikt nie przewidzi, jak sytuacja rozwinie się w przyszłości, ale to tak naprawdę tylko i wyłącznie zależy od nas, od naszej dyscypliny, jak podejdziemy do zaleceń dotyczących kwarantanny domowej. Jeśli je zlekceważymy, to może być już tylko i wyłącznie gorzej. Pamiętajcie, aby wszystkie informacje weryfikować w wielu źródłach. Najważniejsze to Główny Inspektorat Sanitarny i Ministerstwo Zdrowia. Absolutnie nie wierzcie w to, co jest rozsyłane w SMS-ach i wiadomościach prywatnych. To często głupie żarty osób, które bazują na niewiedzy i strachu ludzi.

Zdjęcie Elijah GUnsplash

Karol Orzeł 176 wpisów

Społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Właściciel firmy Devlom. Prywatnie mąż wspaniałej żony i ojciec niesamowitej córeczki.