Zamknięcie sklepów przez koronawirus? To fake news

Zamknięcie sklepów przez koronawirus? To fake news

Zamknięcie sklepów przez koronawirus? Informacja o rzekomym zamknięciu placówek handlowych pojawiła się dzisiaj w wiadomościach sms, na komunikatorach internetowych i we wpisach społecznościowych. Jej treść wyglądała mniej więcej tak:

zamknięcie sklepów koronawirus
Źródło: Twitter

Witam, przesłałam informację, którą przesłał mi znajomy Sergiusz z Warszawa, który ma znajomości w ministerstwie. Cześć Sergio, jeśli nie masz zapasów na 2-3 tyg to rób zakupy jak najszybciej. Od piątku do północy w poniedziałek będzie wprowadzona całościowa kwarantanna w kraju. Jest już podpisana ustawa, mam informacje z MSWiA zaufane źródło. Nie panikuje bo jestem daleki od tego, ale lepiej się zabezpieczyć. Pozdrawiam i trzymaj sie. Raf.

W  naszym kraju codziennie słyszymy doniesienia o nowych przypadkach zarażenia koronawirusem. Ze względu na szalejącą epidemię, postanowiliśmy sprawdzić powyższą informację. Naszym zdaniem jest to:

Fake news

Informacje powyżej są fałszywe.

Nie, w Polsce nie nastąpi zamknięcie sklepów przez koronawirus. Jest to fałszywa wiadomość, którą zdementowała sama Minister Rozwoju, Jadwiga Emilewicz:

Stanowczo dementuję pojawiające się #fakenews.y Wszystkie sklepy działają i będą działać normalnie! Nie ma mowy o zamykaniu żadnych placówek handlowych!

zamknięcie sklepów koronawirus - dementi
Źródło: https://twitter.com/JEmilewicz/status/1237796650237726721/photo/1

Dementi potwierdziło również TVN, które podało komunikat resortu rozwoju:

Obiekty handlowe działają normalnie. Nie rozważamy wprowadzenia nakazu dotyczącego zamykania obiektów handlowych. Zarówno pracownicy takich obiektów, jak i klienci, są proszeni o przestrzeganie wytycznych dotyczących przestrzegania zasad higieny, o których informuje Główny Inspektorat Sanitarny

Podsumowanie

Okres epidemii koronawirusa to ciężki czas, w którym każdy z nas powinien zachować spokój.  Niezweryfikowane wiadomości i SMS-y, rozprzestrzeniają się wtedy ze zdwojoną siłą. Pamiętajcie, aby sprawdzać każdą informację w wiarygodnych źródłach. Jeśli macie wątpliwości, to zawsze możecie napisać do nas. Chętnie pomożemy.

Źródła

Ministerstwo Rozwoju, TVN

 

Karol Orzeł 184 wpisów

Społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Właściciel firmy Devlom. Prywatnie mąż wspaniałej żony i ojciec niesamowitej córeczki.