Sztuczny plastikowy śnieg w Hiszpanii pali się na czarno? To naturalne zjawisko

Sztuczny plastikowy śnieg w Hiszpanii pali się na czarno? To naturalne zjawisko

Od wczoraj na Facebooku znaczną popularność (3,6 tys. udostępnień, dziesiątki tysięcy wyświetleń) zdobywa film profilu Konrad Wichert – Niezależny Dziennikarz, na którym anonimowa pani podgrzewa śnieg zapalniczką i przekonuje, że nie jest naturalny, bo się nie topi, lecz pali. Film najczęściej podpisywany jest chwytliwym tytułem “Plastikowy śnieg w Hiszpanii”.

Teza:
W śniegu znajdują się szkodliwe chemikalia, zamiast topić się pod zapalniczką pali się na czarno i śmierdzi plastikiem.

Film “Plastikowy śnieg w Hiszpanii.. Co nam serwują z nieba”, pojawił się również na YouTube.

W rzeczywistości wszystko zależy od użytego źródła płomienia. Winna za dziwny kolor i zapach jest użyta zapalniczka, a dokładniej butan, czy też płyn do zapalniczek, którym jest wypełniona. Jako produkt spalania powstaje sadza, która zbiera się na śniegu i tworzy czarną warstwę. Możemy ją zaobserwować w zasadzie na każdej powierzchni np. podgrzewając zapalniczką szklankę.

Zabarwienie i zapach śniegu zależy przede wszystkim od czystości paliwa. Porównaliśmy jak barwią śnieg różne źródła ognia. Ten prosty eksperyment znany ze szkoły podstawowej może odtworzyć każdy we własnym domu.

plastikowy śnieg w hiszpanii się nie topi
Żródło: Fakenews.pl

Jeśli chodzi o brak widocznych kropel, mamy do czynienia z dwoma zjawiskami. Po pierwsze, wodę absorbuje całość kuli śniegowej, co widać na żywo. Po drugie, częściowo zachodzi zjawisko sublimacji, czyli w tym wypadku przejścia wody ze stanu stałego w gazowy z pominięciem ciekłego. Upraszczając: część śniegu od razu odparowuje, a część wnika głębiej w kulę śniegową.

Z kilkoma filmami na ten temat zapoznacie się poniżej (a przy okazji dowiecie czy można odśnieżać miotaczem ognia):

 

Podsumowanie

Nie, śnieg nie jest plastikowy. Czarne zabarwienie i zapach zależą od rodzaju użytego paliwa, im jest czystsze tym mniej sadzy zobaczymy na śniegu. Ten eksperyment dawniej wykonywało się na lekcjach chemii w wielu szkołach, a powtórzyć go można samodzielnie we własnej kuchni – pogoda temu sprzyja.

Źródła

Snopes https://www.snopes.com/fact-check/snow-burn/

NBC https://nbc25news.com/news/local/burning-snow-what-is-really-happening

TouTube: https://www.youtube.com/watch?v=YoOD54Dxkk0, https://www.youtube.com/watch?v=vmT3wcu8Ed0

Komentarze

Analyst, working for fakenews.pl since May 2020. He deals with open source intelligence and information analysis in the international security. Involved in projects on disinformation, political extremism and information warfare. In private, a lover of long backpacking trips and hiking in the forest. Email: mpawela(at)fakenews.pl