Milan Kundera żyje, informacja o jego śmierci to fake news

Milan Kundera żyje, informacja o jego śmierci to fake news
  • Milan Kundera żyje. Nieprawdziwa informacja o śmierci pisarza pochodziła z fałszywego konta na Twitterze, politologa Petra Druláka.
  • W rzeczywistości twitterowe konto zostało stworzone przez włoskiego dziennikarza Tommasso Debenedettiego, który słynie z podobnych akcji.
  • Nieprawdziwą informację powieliła między innymi Gazeta Wyborcza.

W czwartek świat obiegła informacja o rzekomej śmierci słynnego pisarza Milana Kundery. 91-letni autor mieszka we Francji od 1975 roku. Doniesienia pojawiły się na koncie politologa Petra Druláka na Twitterze, które wyglądało na prawdziwe, a fałszywą wiadomość kolportowało wiele zagranicznych mediów.

Milan Kundera żyje
Żródło: https://twitter.com/PetrDrulak/status/1273565790323818496

Jak się jednak okazało, konto było nieprawdziwe. W rzeczywistości należało ono do Tommasso Debenedettiego, włoskiego dziennikarza, który nie pierwszy raz organizował tego typu akcje.

Milan kundera nie żyje

Tłumaczenie:

To konto jest oszustwem stworzonym przez włoskiego dziennikarza Tommassa Debenedettiego

Gazeta Wyborcza bardzo szybko powieliła fałszywą informację o śmierci słynnego pisarza:

Milan Kundera nie żyje / Gazeta Wyborcza
Źródło: https://wyborcza.pl/7,75517,26044218,informacja-o-smierci-kundery-to-fake-news.html

„Milan Kundera nie żyje. Jeden z najważniejszych europejskich pisarzy XX wieku miał 91 lat ”

– zatytułowała swój usunięty już artykuł.

W związku z zamieszaniem informację o śmierci pisarza, zdementowała Ambasada Republiki Czeskiej w Paryżu:

Velvyslanectví ČR ve Francii potvrzuje, že zpráva z falešného twitterového účtu bývalého velvyslance P. Druláka oznamující úmrtí M. Kundery není pravdivá.

Tłumaczenie:

Ambasada Republiki Czeskiej we Francji potwierdza że doniesienia z fałszywego konta na twitterze P.Drulaka o śmierci M. Kundery są nieprawdziwe.

To już kolejny raz, kiedy fałszywe konto na Twitterze donosi o rzekomej śmierci Milana Kundery. W 2017 r. takie fałszywe doniesienia zostały opublikowany na koncie, które podszyło się pod nazwę wydawnictwa Gallimard.

Jeden z najbardziej znanych czeskich autorów mieszka we Francji od 1974 roku. Został pozbawiony obywatelstwa czechosłowackiego przez reżim komunistyczny po tym, jak opublikował Księgę śmiechu i zapomnienia w 1979 r. Kundera jest obywatelem francuskim od 1981 r.

Karol Orzeł 185 wpisów

Społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Właściciel firmy Devlom. Prywatnie mąż wspaniałej żony i ojciec niesamowitej córeczki.