Kościół katolicki w Niemczech zezwolił na błogosławieństwo par homoseksualnych?

Kościół katolicki w Niemczech zezwolił na błogosławieństwo par homoseksualnych? Kościół katolicki w Niemczech zezwolił na błogosławieństwo par homoseksualnych?

Kościół katolicki w Niemczech zezwolił na błogosławieństwo par homoseksualnych? Jeszcze przed Wigilią, po sieciach społecznościowych zaczęła krążyć plotka, która miała sugerować, że niemiecki Kościół katolicki zmienił przyjętą wcześniej doktrynę i zezwolił na błogosławieństwo par jednopłciowych. Autorem tweeta, który uzyskał najwięcej udostępnień, był Marcin Palade:

Pary homoseksualne mogą otrzymywać kościelne błogosławieństwo – zadeklarował oficjalnie, lecz wbrew katolickiemu nauczaniu kard. Reinhard Marx, przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec. Początek schizmy

błogosławieństwo par homoseksualnych
Źródło: https://twitter.com/MarcinPalade/status/1209212282762416129

Wpis uzyskał prawie 900 polubień i ponad 200 podań dalej.
Kardynał Reinhard Marx jest ostatnio na ustach wielu konserwatywnych publicystów i dziennikarzy. Przekazy medialne pełne są nieścisłości i niedomówień. Postanowiliśmy sprawdzić wypowiedź Marcina Palade ze względu na sporą popularność wpisu. Naszym zdaniem jest to:

Kardynał Reinhard Marx nie zapoczątkował żadnej schizmy w niemieckim kościele katolickim. Wpis Marcina Palade wynika ze złej interpretacji artykułu, który pojawił się na niemieckim portalu katolickim „katolish.de”. Oryginalna wypowiedź kardynała brzmiała tak:

błogosławieństwo par homoseksualnych
Źródło: https://www.katholisch.de/artikel/24016-marx-homosexuelle-paare-koennen-einen-segen-bekommen

Czyli w wolnym tłumaczeniu:

Błogosławieństwo rozumiane jest jako duszpasterskie wsparcie. Natomiast nie są dopuszczone żadne związki podobne do małżeństwa. Małżeństwo przeznaczone jest tylko dla kobiety i mężczyzny otwartych na potomstwo.

Reasumując, kardynał Reinhard Marx miał na myśli błogosławieństwo par homoseksualnych tylko i wyłącznie jako duszpasterską opiekę. Marcin Palade natomiast stwierdził, że chodzi o błogosławieństwo równoważne do udzielanego podczas sakramentu małżeństwa.
Wpis dziennikarza bardzo szybko rozniósł się po internecie. Tylko niewielu komentujących przeczytało oryginalny artykuł i zwróciło uwagę na dezinformację i rozsiewanie fake news.

Kim jest Marcin Palade?

Marcin Palade to polski socjolog polityki, autor opracowań i analiz z zakresu preferencji społeczno-politycznych oraz geografii wyborczej w Polsce. Był również wiceprezesem Polskiego Radia. W mediach społecznościowych, jak sam twierdzi „pisze o sondażach, mediach, polityce i politykach”.

Nasz komentarz

Musimy przyznać, że to nie pierwsza wpadka Marcina Palade. Wcześniej powielił on fake newsa serwisu TwojaPogoda.pl, o mapie smogowej europy. Nie możemy oprzeć się wrażeniu, że Pan Marcin robi to celowo, aby tylko podbić ruch na swoim profilu w sieci Twitter. Jego kolejna fałszywa wrzutka przypomina dramatyczny apel małego dziecka, które chce zwrócić na siebie uwagę. Skutek lekkomyślnych wpisów niestety jest o wiele bardziej poważny. Idiotyzmy powielane przez byłego wiceprezesa Polskiego Radia idą w świat, a sporo ludzi przyjmuje je bezkrytycznie.
Jeśli natomiast chodzi o meritum wpisu, to smutny jest fakt, że Kościół katolicki nadal ma problem z parami jednopłciowymi i nie pozwala im godnie współistnieć w ramach swojej wspólnoty. Mamy głęboką nadzieję, że niebawem się to zmieni na lepsze.

Zdjęcie: AP Photo/Angelo Perruolo

Karol Orzeł 178 wpisów

Społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Właściciel firmy Devlom. Prywatnie mąż wspaniałej żony i ojciec niesamowitej córeczki.