Czy czeka nas zima trzydziestolecia? To fake news

Czy czeka nas zima trzydziestolecia? To fake news

Zima trzydziestolecia zamiast ciepła i deszczu. Wcześniej synoptycy przewidywali w Europie stosunkowo ciepłą zimę 2019/2020. Teraz przyznają, że nie wzięli pod uwagę cyklu słonecznego. Z jego powodu mają nas czekać rekordowo niskie temperatury.

Takim komunikatem uraczył nas wczoraj portal o2.pl:

zima trzydziestolecia
Źródło: https://www.o2.pl/artykul/zima-trzydziestolecia-w-europie-zaskakujaca-prognoza-pogody-na-grudzien-styczen-i-luty-6442923389773953a

Dalej jest równie mocno:

Niektórzy meteorolodzy porównują ten stan do zimy 2009 roku, kiedy m.in. w Niemczech padł rekord najzimniejszej nocy. Inni uważają, że z mrozem tegorocznej zimy może się równać tylko kilka sezonów od 1950 roku i zanosi się wręcz na zimę trzydziestolecia.

Do Europy dotrze mroźne powietrze z Syberii. Jeśli prognozy synoptyków się ziszczą, mróz może sięgnąć minus 20 stopni Celsjusza i trzymać przez cały styczeń i luty przyszłego roku.

Wpis momentalnie rozniósł się po internecie:

To może być ‘zima trzydziestolecia’. Syberyjskie zimno uderzy w Polskę i Europę
(..)
To ma być Zima Trzydziestolecia! Mrozy znad Syberii i obfite opady śniegu! | Warszawa W Pigułce
(…)
Nadciąga zima trzydziestolecia. Temperatury nawet do -20 stopni

zima trzydziestolecia
Źródło: Twitter

Przejrzeliśmy udostępnione wiadomości i stwierdzamy, że jest to:

Z pomocą przychodzi serwis dobrapogoda24.pl który szczegółowo rozpracował fałszywe komunikaty:

Fakty są jednak takie, że żaden znany i ceniony ośrodek zajmujący się prognozami sezonowymi nie zapowiada w Polsce najostrzejszej zimy od 30 lat. Zarówno prognoza europejska ECMWF, jak amerykańska nie przewiduje ostrej zimy. Prawdopodobnie może to nie być zima wyjątkowo ciepła, ale i tak na ogół sezon grudzień-luty (zima meteorologiczna) powinien zapisać się z temperaturą powyżej normy. Oznacza to zimę przeciętną o której zapewne szybko zapomnimy.

Prawdopodobieństwo zimy ciepłej, w normie lub poniżej normy w okresie grudzień-luty 2019/2020 według Met Office:

zima stulecia to fake news
Źródło: https://dobrapogoda24.pl/artykul/prognoza-sezonowa-zima-2019-2020

O całym zamieszaniu napisali też Fanipogody:

Ciśnienie (nie atmosferyczne) rosło mi, gdy czytałem groźne nagłówki o “rekordowych mrozach”, “zimowej apokalipsie już od listopada” itd. itd. No nie. Sprostujmy. Żadne modele nie wskazują na to, by nadchodząca zima miała być poważniejsza niż zima choćby z lat poprzednich. Piszemy o tym , w całej prognozie długoterminowej. Mało tego. Wszystkie wiązki modeli meteorologicznych wskazują dodatnie anomalie temperatury w okresie zimowym. Co to oznacza? Oznacza to tyle, że prognozuje się, że temperatury nadchodzącej zimy będą wyższe niż w latach ubiegłych. Nie będzie zimy stulecia !! Trzydziestolecia też nie !!!

Podsumowanie

Informacja o zimie stulecia to fake news. Zamiast syberyjskich mrozów będzie ciepło i deszczowo. Informacje powielane przez tzw. “duże portale” są często wypuszczane w okresie jesienno zimowym. Dlaczego? No cóż… Takie wiadomości się dobrze klikają, są szeroko komentowane i udostępnione w setkach, jeśli nie tysiącach wpisów.

Źródła

Fanipogody, Dobrapogoda, Met Office

Zdjęcie ilustracyjne: Photo by Chris Rosiak on Unsplash

Komentarze

The founder, creator of fakenews.pl and funder of the Foundation "We Counteract Disinformation". Professionally, he deals with Internet security and programming. Privately, he is a social activist, passionate of the Internet. A long-time volunteer of the Foundation "Dom w Łodzi", volunteer of the year 2015 of the Lodz Voivodeship. One of the winners of the "Kolory Wolontariatu" contest in 2015. Email: kontakt(at)fakenews.pl