Daniel Radcliffe zarażony koronawirusem? Takie sensacyjne wiadomości dotyczące znanego aktora można w tej chwili zaobserwować w mediach społecznościowych. Oto przykładowe wpisy:
Polskie konto The Pop Hub:
Aktor #DanielRadcliffe jest chory na #koronawirus.

Źródło fałszywej wiadomości:

BREAKING: Daniel Radcliffe tests positive for coronavirus. The actor is said to be the first famous person to be publicly confirmed.
czyli w wolnym tłumaczeniu:
Daniel Radcliffe uzyskał pozytywny wynik testu na koronawirus.
Aktor jest pierwszą znaną osobą, u której został potwierdzony koronawirus.
Ze względu na fakt, że informacja o rzekomym zakażeniu Daniela Radcliffe rozchodzi się z prędkością światła w sieciach społecznościowych, postanowiliśmy sprawdzić tą informację. Naszym zdaniem jest to:
Nie, Daniel Radcliffe nie został zarażony koronawirusem. Fake newsa powieliły fałszywe konta BBC Breaking News i The Spectator Index. Przypatrzmy się tym dwóm zrzutom ekranu:

Przypatrzcie się najpierw profilowi BBC Breaking News. To, co powinno zwrócić naszą uwagę, to fakt, że jest rozbieżność w nazewnictwie. Konto niby nazywa się BBC Breaking News, a nazwa profilu to „BBCNewsTonight”. To popularny trik oszustów, którzy podszywają się pod znane media. Prawidłowe konto BBC Breaking News wygląda tak:

Obok nazwy konta, jest niebieski znaczek, który potwierdza, że dane konto jest autentyczne. Takiego znaku nie ma obok fałszywego konta BBC.
Podobnie ma się sytuacja z kontem The Spectator Index. Fałszywe konto, ma nazwę użytkownika „spectatorindegs”. Prawdziwe konto natomiast, wygląda tak:

Podsumowanie
Nie, Daniel Radcliffe nie zaraził się koronawirusem. Informacja, która stała się bardzo popularna w mediach społecznościowych to fake news. Została ona powielona przez fałszywe konta, które zostały już usunięte. Niestety do momentu usunięcia, fałszywa wiadomość rozeszła się w setkach tysięcy udostępnień. Będzie pewnie krążyć przez jakiś czas, więc ten artykuł na pewno pomoże wam rozeznać, co jest prawdą, a co fałszem.