Nie, Daniel Radcliffe nie został zarażony koronawirusem

Nie, Daniel Radcliffe nie został zarażony koronawirusem Nie, Daniel Radcliffe nie został zarażony koronawirusem

Daniel Radcliffe zarażony koronawirusem? Takie sensacyjne wiadomości dotyczące znanego aktora można w tej chwili zaobserwować w mediach społecznościowych. Oto przykładowe wpisy:

Polskie konto The Pop Hub:

Aktor #DanielRadcliffe jest chory na #koronawirus.

Daniel Radcliffe zarażony koronawirusem
Źródło: https://twitter.com/ThePopHubPL2/status/1237418378282876928

Źródło fałszywej wiadomości:

aaaa
Źródło: https://twitter.com/BBCNewsTonight/status/1237347552321830912

BREAKING: Daniel Radcliffe tests positive for coronavirus. The actor is said to be the first famous person to be publicly confirmed.

czyli w wolnym tłumaczeniu:

Daniel Radcliffe uzyskał pozytywny wynik testu na koronawirus.
Aktor jest pierwszą znaną osobą, u której został potwierdzony koronawirus.

Ze względu na fakt, że informacja o rzekomym zakażeniu Daniela Radcliffe rozchodzi się z prędkością światła w sieciach społecznościowych, postanowiliśmy sprawdzić tą informację. Naszym zdaniem jest to:

Nie, Daniel Radcliffe nie został zarażony koronawirusem. Fake newsa powieliły fałszywe konta BBC Breaking News i The Spectator Index. Przypatrzmy się tym dwóm zrzutom ekranu:

Daniel Radcliffe zarażony koronawirusem
Źródło: Twitter

Przypatrzcie się najpierw profilowi BBC Breaking News. To, co powinno zwrócić naszą uwagę, to fakt, że jest rozbieżność w nazewnictwie. Konto niby nazywa się BBC Breaking News, a nazwa profilu to „BBCNewsTonight”. To popularny trik oszustów, którzy podszywają się pod znane media. Prawidłowe konto BBC Breaking News wygląda tak:

BBC - Prawdziwe Konto
Źródło: https://twitter.com/BBCBreaking

Obok nazwy konta, jest niebieski znaczek, który potwierdza, że dane konto jest autentyczne. Takiego znaku nie ma obok fałszywego konta BBC.

Podobnie ma się sytuacja z kontem The Spectator Index. Fałszywe konto, ma nazwę użytkownika „spectatorindegs”. Prawdziwe konto natomiast, wygląda tak:

The Specator Index - Prawdziwe Konto
Źródło: https://twitter.com/spectatorindex

Podsumowanie

Nie, Daniel Radcliffe nie zaraził się koronawirusem. Informacja, która stała się bardzo popularna w mediach społecznościowych to fake news. Została ona powielona przez fałszywe konta, które zostały już usunięte. Niestety do momentu usunięcia, fałszywa wiadomość rozeszła się w setkach tysięcy udostępnień. Będzie pewnie krążyć przez jakiś czas, więc ten artykuł na pewno pomoże wam rozeznać, co jest prawdą, a co fałszem.

 

Karol Orzeł 178 wpisów

Społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Właściciel firmy Devlom. Prywatnie mąż wspaniałej żony i ojciec niesamowitej córeczki.