Nie, Daniel Radcliffe nie został zarażony koronawirusem

Nie, Daniel Radcliffe nie został zarażony koronawirusem

Daniel Radcliffe zarażony koronawirusem? Takie sensacyjne wiadomości dotyczące znanego aktora można w tej chwili zaobserwować w mediach społecznościowych. Oto przykładowe wpisy:

Polskie konto The Pop Hub:

Aktor #DanielRadcliffe jest chory na #koronawirus.

Daniel Radcliffe zarażony koronawirusem
Źródło: https://twitter.com/ThePopHubPL2/status/1237418378282876928

Źródło fałszywej wiadomości:

aaaa
Źródło: https://twitter.com/BBCNewsTonight/status/1237347552321830912

BREAKING: Daniel Radcliffe tests positive for coronavirus. The actor is said to be the first famous person to be publicly confirmed.

czyli w wolnym tłumaczeniu:

Daniel Radcliffe uzyskał pozytywny wynik testu na koronawirus.
Aktor jest pierwszą znaną osobą, u której został potwierdzony koronawirus.

Ze względu na fakt, że informacja o rzekomym zakażeniu Daniela Radcliffe rozchodzi się z prędkością światła w sieciach społecznościowych, postanowiliśmy sprawdzić tą informację. Naszym zdaniem jest to:

Fake news

Informacje powyżej są fałszywe.

Nie, Daniel Radcliffe nie został zarażony koronawirusem. Fake newsa powieliły fałszywe konta BBC Breaking News i The Spectator Index. Przypatrzmy się tym dwóm zrzutom ekranu:

Daniel Radcliffe zarażony koronawirusem
Źródło: Twitter

Przypatrzcie się najpierw profilowi BBC Breaking News. To, co powinno zwrócić naszą uwagę, to fakt, że jest rozbieżność w nazewnictwie. Konto niby nazywa się BBC Breaking News, a nazwa profilu to „BBCNewsTonight”. To popularny trik oszustów, którzy podszywają się pod znane media. Prawidłowe konto BBC Breaking News wygląda tak:

BBC - Prawdziwe Konto
Źródło: https://twitter.com/BBCBreaking

Obok nazwy konta, jest niebieski znaczek, który potwierdza, że dane konto jest autentyczne. Takiego znaku nie ma obok fałszywego konta BBC.

Podobnie ma się sytuacja z kontem The Spectator Index. Fałszywe konto, ma nazwę użytkownika „spectatorindegs”. Prawdziwe konto natomiast, wygląda tak:

The Specator Index - Prawdziwe Konto
Źródło: https://twitter.com/spectatorindex

Podsumowanie

Nie, Daniel Radcliffe nie zaraził się koronawirusem. Informacja, która stała się bardzo popularna w mediach społecznościowych to fake news. Została ona powielona przez fałszywe konta, które zostały już usunięte. Niestety do momentu usunięcia, fałszywa wiadomość rozeszła się w setkach tysięcy udostępnień. Będzie pewnie krążyć przez jakiś czas, więc ten artykuł na pewno pomoże wam rozeznać, co jest prawdą, a co fałszem.

 

Karol Orzeł 185 wpisów

Społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Właściciel firmy Devlom. Prywatnie mąż wspaniałej żony i ojciec niesamowitej córeczki.