Kraina Lodu 2: Elsa lesbijką? Twórcy zabierają głos

Kraina Lodu 2: Elsa lesbijką? Twórcy zabierają głos Kraina Lodu 2: Elsa lesbijką? Twórcy zabierają głos

Kraina Lodu 2 i Elsa Lesbijką? Temat orientacji seksualnej jednej z głównych bohaterek rozpalał wszystkich fanów filmu Disney-a od momentu premiery pierwszej części Krainy Lodu. Wiele portali i magazynów sugerowało, że takie przedstawienie Elsy mogło by być przełomem w animacjach wysokobudżetowych. Osoby o orientacji homoseksualnej w w blockbusterach to rzadkość, nie wspominając w ogóle o kreskówkach. Oliwy do ognia rok temu dolała scenarzystka i reżyserka Krainy Lodu, Jennifer Lee, sugerując, że taki scenariusz jest możliwy:

Mieliśmy mnóstwo rozmów na ten temat i jeśli o to chodzi, jesteśmy w tej sprawie bardzo uczciwi. Elsa każdego dnia mówi mi, co chciałaby zrobić. Zawsze piszę wczuwając się w bohaterów, więc każdego dnia Elsa mówi mi gdzie jest i czym się zajmuje. Zobaczymy, dokąd zajdziemy

Spekulacje scenarzystki i samonakręcająca się kampania mająca na celu przekonanie twórców do wątku homoseksualnego Elsy, sprawiły, że na temat filmu i głównej bohaterki pojawiło się dużo fake newsów i mitów. Na naszym rodzimym podwórku można nawet znaleźć opis rzekomej dziewczyny Elsy:

Prawdopodobnie dziewczyna Elsy będzie ciemnoskórą księżniczką, brunetką z włosami spiętymi w warkocz, ubrana w ognistą sukienkę, buty i koronę w stylu indyjskim i będzie władała ogniem. Pojawienie się homoseksualistki w uniwersum ma nauczyć małe dzieci tolerancji.

Nie brakuje również entuzjastycznych wizji. Na przykład w Glamour możemy przeczytać cały artykuł dedykowany Elsie :

Byłby to absolutnie przełomowy moment w historii Disney’a, który pomógłby w szerzeniu tolerancji, pokazywaniu ludzkiej różnorodności już od najmłodszych lat. Elsa z „Krainy lodu” już raz udowodniła, że jest zupełnie inna niż wszystkie poprzednie księżniczki.

Elsa lesbijką
Źródło: https://www.glamour.pl/artykul/kraina-lodu-2-czy-elsa-okaze-sie-lesbijka-190220121850

W pewnym momencie pojawiła się kolejna plotka, która jeszcze bardziej rozbudziła oczekiwania fanów alternatywnej historii Elsy. Po internecie zaczął krążyć wpis, który rzekomo miał pochodzić z konta Twitterowego Disney-a. Jego treść brzmiała tak:

Po raz pierwszy w historii, Disney wprowadzi otwarcie lesbijską bohaterkę. Z dumą ogłaszamy, że Elsa będzie lesbijką w długo oczekiwanej kontynuacji Frozen 2.

Elsa lesbijką
Źródło: https://npcdaily.com/2810/its-official-disney-announces-elsa-will-be-a-lesbian-in-frozen-2/

W związku z faktem, że Kraina Lodu 2 będzie miała premierę niebawem, postanowiliśmy sprawdzić powyższą plotkę. Stwierdzamy, że wszelkie domysły i mity na temat Elsy to:

Fake news

Informacje powyżej są fałszywe.

O ile faktycznie jakiś czas temu fani Krainy Lodu próbowali wywrzeć nacisk na twórcach filmu w sprawie homoseksualizmu Elsy, o tyle wszystkie doniesienia o jakichkolwiek wiążących decyzjach w tej sprawie to niestety fake news. Powyższy zrzut ekranu wpisu Twittera nie jest z kanału Disneya. Jest spreparowaną grafiką, która posłużyła jako baza dla portalu satyrycznego NPC Daily. NPC Daily to witryna internetowa na której publikowane są nieprawdziwe artykuły, często poruszające tematykę LGBT. Wcześniej portal donosił, że Simba w najnowszej edycji Króla Lwa będzie.. gejem, a Godzilla jest.. aseksualna:

Król Lew Gejem
Źródło: https://npcdaily.com

Zaskoczeni zamieszaniem wokół rzekomej orientacji Elsy, twórcy filmu również postanowili uciąć wszelkie spekulacje na ten temat. Jeden z producentów filmu, Peter Del Vecho powiedział wprost:

„To nie jest ta część historii, którą chcemy opowiedzieć” (..) Jej podróż w Krainie Lodu 2 skupi się na odkrywaniu siebie, ponieważ stara się zrozumieć, jak i dlaczego tak się stało że, została obdarzona tak dziwną mocą. To, co jest naprawdę ważne, to fakt, że przez trzy lata była królową i tak naprawdę nie rozumie, dlaczego jest jedynym człowiekiem na świecie, który ma tak silną i dziwną moc. Jej podróż nie jest romantyczna. Ona naprawdę próbuje odkryć, kim jest i jaki jest jej cel w życiu.  Główna historia w filmie dotyczy Anny i Elsy. Chcieliśmy, aby znów była to silna opowieść o relacjach rodzinnych. ”

Wypowiedź producenta zamyka dyskusję na temat Elsy i jej wątku lesbijskiego. Być może w trzeciej części twórcy zdecydują się na ten bezprecedensowy i odważny krok.

Kraina Lodu 2 to film animowany produkcji Disney-a, sequel filmu Kraina Lodu z 2013. Reżyserami są Chris Buck i Jennifer Lee. Premiera w USA planowana jest na 22 listopada 2019, w Polsce 27 listopada 2019. Poniżej możecie obejrzeć zwiastun:

Karol Orzeł 191 wpisów

Społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Właściciel firmy Devlom. Prywatnie mąż wspaniałej żony i ojciec niesamowitej córeczki.