PiS szykuje powrót projektu Stop Aborcji?

PiS szykuje powrót projektu Stop Aborcji?

Czy PiS faktycznie szykuje powrót projektu „Stop Aborcji„? Informacja o rzekomym odmrożeniu projektu spowodowała wczoraj spore zamieszanie w sieciach społecznościowych. Winowajczynią jest tutaj posłanka na sejm z list „Lewicy”, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Posłanka umieściła wczoraj na Twitterze wpis o następującej treści:

@pisorgpl szykuje powrót okrutnego projektu fanatyków #StopAborcji. Prawica chce zmusić Polki do donoszenia ciąży nawet gdy płód jest trwale i nieodwracalnie uszkodzony. Czego chce @__Lewica? By kobiety były w końcu traktowane jak ludzie – z sumieniem, rozumem, wolnością wyboru.

Źródło: Twitter

Wpis posłanki podało dalej sporo osób. Informacja uzyskała również sporo polubień.

Pogłoski się potwierdziły – wiemy już, że @elzbietawitek wyjęła z sejmowej zamrażarki projekt #StopAborcji

PiS Stop Aborcji
Źródło: Twitter

Postanowiliśmy sprawdzić, czy pogłoski o „odmrożeniu” projektu obywatelskiego Stop Aborcji są zgodne z prawdą. Po krótkiej weryfikacji stwierdzamy, że jest to:

Fake news

Informacje powyżej są fałszywe.

Posłanka „Lewicy” rozsiewa fake newsa i najzwyczajniej mija się z prawdą. Jako wytłumaczenie całego zamieszania, niech posłuży komentarz organizatorów Ogólnopolskiego Strajku Kobiet:

STOP DEZINFORMACJI!
Niestety mamy do czynienia z niepotrzebną paniką na tle projektu #ZatrzymajAborcję, związaną z nadaniem mu nowego numeru druku sejmowego na nową kadencję. Czyli ze zmianą numeru projektu z 2146 na 36.

Projekt ten, mający w poprzedniej kadencji Sejmu numer 2146 został po naszym Czarnym Piątku 23/03/2018 zamrożony. Jednak – jako projekt obywatelski – nie trafił do kosza razem z końcem kadencji parlamentu. Oznacza to konieczność zmiany (nadania mu nowego) numeru na nową kadencję.

I to się właśnie stało w piątek, 22 listopada 2019, w odniesieniu do tego projektu, tak samo jak do innych, identycznie traktowanych projektów obywatelskich. Jest to czynność absolutnie techniczna. Tak stało się także np. z obywatelskim projektem dotyczącym zwolnienia emerytur z opodatkowania.

Wywodzenie z tej sytuacji plotek o rzekomym rozpoczęciu procedowania tego projektu jest głębokim nieporozumieniem, a podawanie ich dalej – szkodliwym błędem. Nie ma żadnych oficjalnych, a przynajmniej – wiarygodnych informacji potwierdzających plan rozpoczęcia procesu legislacyjnego tego projektu w obecnej kadencji!

Bardzo prosimy, podajcie tę informację dalej. Walczmy z dezinformacją, nie poddawajmy się jej – bo to prezent dla wszystkich, którzy chcą nas utrzymywać w stanie permanentnej paniki.

I wierzcie nam, trzymamy rękę na pulsie.

Reasumując, nic w sprawie projektu „Stop Aborcji” się nie zmieniło. Czynność, o której napisała A. Dziemianowicz-Bąk, jest czynnością rutynową. Informacje o jakimkolwiek procedowaniu są fałszywe. A. Dziemianowicz-Bąk, jako świeżo upieczona posłanka, powinna o tym dobrze wiedzieć.

Czym jest projekt „Stop Aborcji”?

Celem obywatelskiego projektu „Stop Aborcji” jest pełen zakaz przerywania ciąży. Zakaz ma również dotyczyć takich przypadków jak: gwałt, niepełnosprawność dziecka czy zagrożenie życia matki. Jednocześnie projekt przewiduje, że państwo zostanie zobowiązane do zapewnienia pomocy materialnej i opieki zarówno dla rodzin wychowujących dzieci dotkniętych ciężkim upośledzeniem, jak i w przypadku, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że do poczęcia doszło wskutek czynu zabronionego. Główne założenia projektu są dostępne na stronie pomysłodawców projektu.

Źródła

Konkret24, Twitter, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Ordo Iuris

Karol Orzeł 115 wpisów

Społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Właściciel firmy Devlom. Prywatnie mąż wspaniałej żony i ojciec niesamowitej córeczki.