Magdalena Ogórek nową szefową radiowej Trójki?

Magdalena Ogórek nową szefową radiowej Trójki?

Magdalena Ogórek nową szefową radiowej Trójki?  Taka sensacyjna informacja pojawiła się na twitterowym koncie PAPInformacje:

Magdalena Ogórek szefową trójki
Źródło: https://twitter.com/PAPlnformacje/status/1189810047850831872

Rola mediów w kreowaniu opinii publicznej jest bardzo duża. Magdalena Ogórek to postać mocno kontrowersyjna, więc wpis o rzekomym przejęciu radiowej „Trójki” wywołał od razu masę kontrowersji i komentarzy. Został udostępniony przez wiele osób, ale sporo zauważyło że jest to:

Fake news

Informacje powyżej są fałszywe.

Wiadomość pojawiła się na fałszywym koncie „PAPInformacje”. Prawdziwe konto Polskiej Agencji Prasowej to „PAPinformacje„. Różnica w nazwie konta kosmetyczna, ale w zawartości bardzo duża. Fejkowe konto Polskiej Agencji Prasowej słynie z publikowania wrzutek, których zawartość to często fake news. Zmylić może również fakt, że na fałszywym koncie jest więcej wpisów niż na tym prawdziwym.

Informacje o tym, że Magdalena Ogórek jest nową szefową trójki i że jest to fake news, pierwszy podał portal Wprost.pl

„Dyrektor #PR3 Wiktor Świetlik zrezygnował ze stanowiska. Nowym szefem radiowej »Trójki« zostanie dr Magdalena Ogórek” – komunikat takiej treści pojawił się na twitterowym koncie PAPInformacje. Krótkie depesze wychodzące od dziennikarzy Polskiej Agencji Prasowej są udostępniane z kolei na koncie PAPinformacje, co wydaje się jedynie kosmetyczną różnicą. Ta w rzeczywistości jest o wiele bardziej znacząca.
Najnowszy wpis, który udostępnił m.in. dziennikarz Konrad Piasecki pochodził z pierwszego ze wspomnianych profili i był nieprawdziwą informacją, której nie sposób znaleźć w rzetelnych źródłach. Tym samym internauci powielający treść nie dość, że sami mogli nabrać się na wzmiankę o stanowisku dla Magdaleny Ogórek, to jeszcze przyczynili się do rozpowszechnienia nieprawidłowych doniesień. Czytelników śledzących wspomniany „fejkowy” profil zachęcamy do tego, by weryfikować zamieszczane tam treści.

Mimo szybkiego dementi i reakcji w komentarzach, kilkoro dziennikarzy nabrało się na fałszywy wpis. Jednym z nich był Konrad Piasecki:

Magdalena Ogórek szefową trójki
Źródło: https://twitter.com/KonradPiasecki

Kim jest Magdalena Ogórek?

Wikipedia:

Magdalena Ogórek, polska historyczka, doktor nauk humanistycznych, prezenterka telewizyjna oraz kandydatka na prezydenta RP w 2015. W lutym 2017 zaczęła prowadzić program Studio Polska w TVP Info na zmianę z Katarzyną Matuszewską, następnie po ustąpieniu Katarzyny Matuszewskiej prowadzi ten program wspólnie z Jackiem Łęskim. Od września 2017 jest także jedną z prowadzących program O co chodzi w TVP Info. Od lutego 2019 prowadzi program Minęła dwudziesta w TVP Info.

Fotografia: Michał Dyjuk / Reporter

Karol Orzeł 184 wpisów

Społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Właściciel firmy Devlom. Prywatnie mąż wspaniałej żony i ojciec niesamowitej córeczki.