Czy Szwedzi wnioskują o azyl w Polsce?

Czy Szwedzi wnioskują o azyl w Polsce? Czy Szwedzi wnioskują o azyl w Polsce?

Szwedzi przerażeni sytuacją w swoim kraju wnioskują o azyl w Polsce. Beata Mazurek, tegoroczna posłanka do Parlamentu Europejskiego, były wicemarszałek sejmu, umieściła takiego tweeta:

Nasz Dziennik o sprawie pisze tak:

Według danych Urzędu ds. Cudzoziemców, w Polsce zarejestrowało swój pobyt już 2,5 tys. obywateli Szwecji. Co roku przybywa ich kilkaset. Coraz więcej Szwedów uważa Polskę za kraj bezpieczny i przyjazny, tu szukają swojego miejsca na świecie.

Cytowany przez Beatę Mazurek portal wpolityce.pl również powiela te informacje dorzucając kilka swoich „faktów”:

Co przyciąga Szwedów do naszego kraju? Jako podstawową przyczynę ucieczki z własnej ojczyzny wymieniają bezpieczeństwo swoje i rodziny. Co zaskakujące i zastanawiające Szwedzi w swojej ojczyźnie czują się zapomniani i odepchnięci na margines przez państwo, które przyzwyczaiło wszystkich do miana „opiekuńczego”. Kraj ten tonie też pod ciężarem imigrantów.O Szwecji coraz częściej mówi się już nie jako o kraju dobrobytu, czy szczęśliwej tolerancji, a o państwie trawionym przez brutalność i przestępstwa, jakich dokonują bezkarni muzułmańscy migranci!

Postanowiliśmy sprawdzić tą informację. Nasz werdykt to:

Do weryfikacji wystarczą zestawienia roczne publikowane przez Urzęd ds. Cudzoziemców. Wynika z nich, że Szwedzi w Polsce przebywają w liczbie 2577 osób. Ta liczba zgadza się z danymi przedstawionymi w artykule, ale nie potwierdza tezy że głównym powodem jest azyl. Żaden obywatel Szwecji nie przebywa u nas w kraju w ramach azylu. Ustalenia potwierdza portal Konkret24:

(..) liczba obywateli Szwecji z zarejestrowanym pobytem w Polsce w stosunku do 2018 r. spadła. Na początku 2018 roku Urząd ds. Cudzoziemców odnotował 2613 takich osób, równo rok później było ich już 2594, a do końca czerwca tego roku liczba spadła o kolejne 17 osób.

Należy się bardzo mocno zastanowić jaki jest powód rozpuszczania tego typu fake newsów. Wpis Beaty Mazurek jest jawną manipulacją i wywołał natychmiastową reakcję dyplomacji szwedzkiej. Rozpuszczanie takich kłamstw szkodzi wizerunkowi Państwa polskiego i podsyca negatywne emocje oraz stereotypy.

Karol Orzeł 178 wpisów

Społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Właściciel firmy Devlom. Prywatnie mąż wspaniałej żony i ojciec niesamowitej córeczki.