Fake news, weryfikacja źródeł i najmocniejsze przykłady

Fake news, weryfikacja źródeł i najmocniejsze przykłady

Fake news to temat który ostatnio jest tematem numer jeden w naszym kraju i zagranicą. Jakiś czas temu, stworzyłem długi i szczegółowy wpis na ten temat. Znajduje się tutaj. Zajmuję się w nim głównie weryfikacją źródeł oraz podaję przykłady fałszywych informacji i manipulacji z ostatnich lat.

Jest to owoc moich obserwacji i doświadczeń z ostatnich kilku lat. Był inspiracją do stworzenia portalu na którym właśnie jesteś.

Pomysł na ten artykuł chodził mi po głowie od kilku lat. Zrodził się z obserwacji aktywności znajomych i znajomych znajomych w sieci Facebook i Twitter. Przecierałem oczy ze zdumienia, jak łatwo ludzie są w stanie uwierzyć w każdą bzdurę, która tak naprawdę jest tylko ładnie oprawiona lub nabiera wiarygodności, bo kumpel z liceum też ją właśnie udostępnił.

Co to jest fake news? To nic innego jak plotka, kłamstwo, fałszywka. Czasami nieszkodliwa, ale potrafi też zabić lub być zręcznym instrumentem w rękach obcego wywiadu. Oto tzw. “Fake News”. Najlepszy sposób na manipulację w ostatnich lat. W tym artykule postaram się przybliżyć Wam wraz z przykładami jak to wszystko działa.

(…)

Czy fake news to nowe zjawisko?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta – nie. W Rosji od czasów Piotra I nagminnie stosowano praktykę wprowadzania w błąd celem osiągania taktycznych i strategicznych korzyści (wizerunkowych, politycznych, finansowych i militarnych). W ZSSR działania jeszcze bardziej zintensyfikowano. W Polsce w latach 60. i 70 istniała miejska legenda mówiąca o kursującej po mieście czarnej Wołdze, która rzekomo porywa dzieci. Powielanie bzdur nie jest więc zjawiskiem nowym, tak samo jak plotkowanie. Różnica zaczyna się w momencie pojawienia się mediów społecznościowych w naszym życiu. Z Facebooka, Twittera czy Instagramu korzystamy już dosłownie wszędzie.

Zapraszam do lektury pełnego wpisu na moim blogu osobistym.

Karol Orzeł 148 wpisów

Społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Właściciel firmy Devlom. Prywatnie mąż wspaniałej żony i ojciec niesamowitej córeczki.